Sledujte nás:

EasyKoučink - Nápověda

Nemáte každý den čas vážit potraviny a zapisovat si vše přesně v sebekoučinku? Tak právě pro vás je vhodný program easykoučink.

Jak si zapsat jídelníček?

Klikněte na liště na snídani. Vyberte si kategorii potravin, zadejte množství kontrétní potraviny a podvrďte zelenou fajfkou. Až budete mít zápis snídaně hotový, přesuňte se šipkou v pravo na dopolední svačinu, dále na oběd, odpolední svačinu, večeři a případně na ostatní potraviny, kde najdete především slané a sladké mlsání a nápoje. Až budete mít vše zapsáno, klikněte na tlačítko: „uložit hodnoty a zavřít“

Potraviny a nápoje jsou v programu nastaveny vždy na 1 kus, plátek, lžíci, hrnek... Nechybí ale údaj o kolik gramů se jedná. Pokud jste potraviny snědli více nebo méně můžete zadat třeba 2 kusy nebo naopak 0,5 kusu.

U některých potravin se můžete setkat s označením různě barevných vykřičníků. Co to znamená?

V přehledu easykoučinku najdete kromě sloupce pro kJ, bílkoviny, tuky, sacharidy a nápoje i sloupec extra.

Tento sloupec vám bude hlídat potraviny, které byste měli jíst jen vyjímečně nebo v přiměřeném množství. Sloupec se vám bude plnit vždy po dobu 7mi dnů a je nastaven na 15 % energie z vašeho doporučeného týdenního příjmu.

A co znamenají vykřičníky?

!!! (1 zelený vykřičník a dva červené vykřičníky)
do extra se započítává až od druhé porce - tzn. 1 porce denně je v pořádku, je to např. u ořechů

!!! (2 zelené vykřičníky a 1 červený vykřičník)
do extra se započítává až od třetí porce - tzn. 2 porce denně jsou v pořádku, je to např. u cereálií, kde 1 porce je v našem programu 1 lžíce, což je 10 gramů, můžete si tedy dopřát 20 g, vše nad 20 g se vám započítá do extra

!!! (3 žluté vykřičníky)
do extra se počítá polovina energetické hodnoty zapsané potraviny, je to např. u tučnějších mas, které bychom měli jíst jen s mírou

!!! (3 červené vykřičníky)
do extra se počítá celá energetická hodnota zapsané potraviny, jsou to např. chipsy nebo sušenky, prostě potraviny navíc, které by se v jídelníčku měly objevit jen vyjímečně

Pokud vám nějaká potravina v easykoučinku chybí, můžete jí zapsat v programu sebekoučink, programy jsou vzájemně propojené.

Zobrazení v grafech

Doporučený příjem je v grafech zobrazen zelenou ryskou.

Kromě grafů pro kJ, bílkoviny, tuky a sacharidy zde najdete i graf extra (viz. výše), graf pitného režimu a pohybu.

Pohyb

Graf pohybové aktivity je nastaven na 150 minut týdně, čož je doporučené minimum.

Doporučujeme vám si počet minut týdně navýšit. To můžete udělat přímo v grafu pohybové aktivity po kliknutí na text: nastavit hranici pohybu.

Pohyb zapíšete jednoduše přímo v grafu. Napište počet minut a potvrďte zeleným plus, podle míry intenzity. Pokud byste potřebovali již zapsaný pohyb zrušit, použijte tlačítko zpět nebo napište do políčka záporný počet minut.

Naši partneři