Sledujte nás:

Zeptejte se odborníka - Měsíc pitného režimu

Zpět
Počet členů: 94
Založeno: 06. 08. 2017

Každý měsíc vám odpovídá na vaše dotazy jeden z odborných garantů projektu. Otázky můžete pokládat zde, a to kdykoli od začátku měsíce až do neděle 27. 8., poté budou dotazy zodpovězeny. Odborným garantem pro měsíc zeleniny je Věra Boháčová, DiS. Zeptejte se na cokoli, co vás ohledně pitného režimu zajímá.

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

15. 10. 2017 06:09

Děkuji za odpověď.

02. 09. 2017 09:51

Děkuji za odpověď, přetlumočím dále

31. 08. 2017 21:39

Děkuji za odpověď.

31. 08. 2017 00:10

Také děkuji za odpovědi.

30. 08. 2017 21:52

Moc děkuji Věře Boháčové za odpovědi.

30. 08. 2017 20:27

Akdaraka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda pití ovlivňuje odběry krve. Jestli je rozdíl, jak jsem napitá, při odběru krve na diabetologii. Děkuji. Zároveň, jestli je to znát při zkoušce obsahu tuku na váhách s měřením tuku.

Odpověď:
Dobrý den, měření ovlivňuje nedostatečný příjem tekutin, pokud vede k hypohydrataci až dehydrataci – tedy významné snížení tekutin. Pak je krev „zahuštěná“ a výsledky laboratorního vyšetření mohou být vyšší. Nejde však o významné rozdíly v řádu jednotek, spíše v řádu desetin. Obsah tekutin v těle se při měření „chytrou váhou“ dá změřit jako samostatný údaj.

Děkuji vám všem za dotazy.

Věra Boháčová, nutriční terapeut

30. 08. 2017 20:25

xsavx:
Mě osobně by ještě zajímalo, jak správně spočítat kolik bych konkrétně na moji váhu měla vypít tekutin denně. Přečetla jsem toho mnoho a trendy se mění, ale a většinou je to 2,5 - 3 l denně nebo čím více tím lépe anebo přepočet na celkovou váhu. Ovšem pokud má člověk 150 kg nemůže vypít 10 litrů denně. Navíc když má pocit, že je zavodněný ažaž. Piji celkově tak 2,5 - 3 litry tekutin denně, převáženě vodu a neslazené zelené čaje. Omezila jsem sůl, snažím se dodržovat jídelníček, chodím na lymfodrenáže, 3x-4x týdně ujdu na páse rychlou chůzí 5,5 km, ale výsledky se dostavují velmi pomalu. Možná je to věkem. Je mi 49 let. Poradíte "Jak v mém případě na vodu ?" Díky :-)

Odpověď:
Obecně vychází potřeba tekutin na cca 2,5-3 litry na den, a to ve stravě i nápojích. Je to cca 30-35 ml/kg tělesné hmotnosti/den. Roli v propočtu pak sehrává i složení těla a aktuální podmínky, tedy pobyt v suchém či horkém prostředí, chronická onemocnění, užívané léky apod. Při vysoké hmotnosti je vhodné propočet adaptovat na optimální hmotnost.

30. 08. 2017 20:25

cailin.grian:
no někdy mám pocit, že piju hodně, ale zajímalo by mi, když má člověk obezitu a opravdu si spočte, kolik by měl na svá kila vypít tak mu vyjde, že má vypít cca 3,5 litru, když jdu do toho sportovat a je horko, tak podle mně vypiju přes 4 litry, je to tedy špatné?

Odpověď:
Špatně to být určitě nemusí, obzvlášť při sportování v horkém počasí. Nicméně pro jasnější odpověď nemám dostatek informací. Kromě faktorů uvedených v odpovědi výše, je také důležité zohlednit délku pohybové aktivity, míru pocení.

30. 08. 2017 20:24

jesus:
chtěla bych se dozvědět víc, o tom jak voda ovlivnuje krevní tlak

Odpověď:
Pokud pijeme správně, tedy průběžně, krevní tlak se neovlivní. Pokud vypijeme velké množství tekutin během krátké doby (např. 1,5 l během ½ hodiny, musí se s tím náš oběh vyrovnat, nicméně nikoli na úrovni zvýšení krevního tlaku, ale zatížení oběhového systému a ledvin. Krevní tlak může ovlivnit nadbytek sodíku (tedy zejména sol)i, který zadržuje vodu v těle.

30. 08. 2017 20:24

vanda:
Dobrý den, kolik minerálky Magnesie pokryje denní potřebu hořčíku ?

Odpověď:
Dobrý den, hořčík je obsažený v mnoha potravinách (maso, ryby, luštěniny, zelenina, ovoce), nelze tedy hodnotit jeden zdroj jako jediný. Obecně můžeme říct, že popíjení Magnesie jako součást denního pitného režimu je v pořádku, stejně jako konzumace potravin výše uvedených v rámci pestrého jídelníčku. Jeden zdroj je relevantní hodnotit v případě, že ostatní zdroje konzumovány nejsou/být nemohou.

30. 08. 2017 20:23

PCateria:
Dobrý den, můj dotaz se týká nealkoholických nápojů s označením Light, Max, Zero apod. Jaký je mezi nimi rozdíl, a když už si v restauraci chci dát něco jiného než vodu, po kterém radši šáhnout? Děkuji

Odpověď:
Dobrý den, záleží na tom, z jakého důvodu po alternativě saháte. Pokud vám jde o snížení přijaté energie v nápojích, pak ji dosáhnete. Zero neobsahuje cukr vůbec, Light buď také ne, nebo jeho snížené množství, vždy je dobré kouknout na složení konkrétního nápoje, který si chcete dát. Energii (a množství cukru tím ušetříte), ale z hlediska snižování návyku na sladkou chuť (což je v některých případech, např. při hubnutí, žádoucí), si nápoji se sladidly příliš nepomůžete. Sladká chuť zůstává, navíc sladivost sladidel je často mnohonásobně vyšší než cukru. Nejsou škodlivá, ale sladkou chuť utvrdí a vy ji budete stále vyhledávat. Variantou mohou být např. dostatečně ředěné 100% džusy.

30. 08. 2017 20:23

Pbyrtusova:
Je potřeba pít po náročnějším sportování minerálku, pokud piji BCAA?

Odpověď:
BCCA jsou větvené aminokyseliny, které mají jiný cíl než úhradu tekutin. Nápoje je vhodné přizpůsobit náročnosti výkonu, v rámci rekreačního sportování pomohou minerálky, při intenzivnějším náročném sportování jsou pak na zvážení iontové nápoje.

30. 08. 2017 20:22

coumba:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda balená voda, skladovaná v pokojové teplotě/ což je v obchoďákách běžné/, je opravdu nezávadná. A za jak dlouho po otevření už nemusí být. Ptám se ze zdravotního důvodu. Děkuji za odpověď.

Odpověď:
Dobrý den, výrobce uvádí na etikách, jak lahve skladovat, jakou má obsah trvanlivost a prodejce musí tyto podmínky dodržet. Pokud vám připadá způsob skladování nevhodný, je možné dát podnět kontrolním orgánům. Je také pouze na vás, kde si nápoje zakoupíte. Pokud nemluvíme o vodě kojenecké, následcích živelných katastrof nebo o výrazně snížené imunitě (např. po transplantaci či při aktivní onkologické léčbě), je bezpečná i konzumace vody z kohoutku.

30. 08. 2017 20:22

Dumar:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli lze poznat, jestli je můj pilný režim dostatečný.

Odpověď:
Dobrý den, jednoduchým ukazatelem je například barva moči – pokud je čirá, jen světlounce žlutá, je to v pořádku. Čím je moč tmavší (a prokazatelně nezbarvená některými potravin či léky nebo onemocněním ledvin), tím je pitný režim více nedostatečný. Nežádoucí je také pocit žízně. Další příznaky (např. vyšší teplota, později i menší objem moči, snížené pocení) jsou pak známky vyššího stupně nedostatku tekutin.

30. 08. 2017 20:21

Yogii:
Dobrý den, měla bych dotaz k množství hořčíku v minerálních vodách. Píše se, jak je hořčík důležitý pro organismus. Jaké jeho množství v minerálce je vyšší? Jde mi o to, aby si člověk cíleně vybíral druhy s vyšším množstvím hořčíku.

Odpověď:
Vyšší množství hořčíku (magnezia) obsahuje minerální voda Magnesia, pak další především silně mineralizované minerální vody (minerální vody z přírodního léčivého zdroje), které nejsou běžné dostupné v obchodech s potravinami. Vybírat ale nápoje pouze s ohledem na obsah hořčíku (či jiné jedné konkrétní látky) není nejšťastnější, protože je důležité mít na paměti i jeho další zdroje v potravinách, které k jeho dostatečnému množství mohou přispívat.

30. 08. 2017 20:20

1983malorka:
já kávu k pití nepočítám, jelikož káva odvodňuje, k pití počítám vodu a čaj.

Odpověď:
Není káva jako káva. Záleží vždy na vypitém množství a zejména na množství kofeinu.

30. 08. 2017 20:20

Yogii:
Dobrý den, někde se uvádí, že se z denního pitného režimu má odečítat množství vypité kávy a černého čaje. Jak se na to díváte vy?

Odpověď:
Dobrý den, není káva jako káva. Záleží vždy na vypitém množství a zejména na množství kofeinu. Pokud si ke kávě dáme tradiční sklenku vody, nemusíme ji v rámci pitného režimu vůbec řešit. U čaje záleží na síle výluhu, vliv na případné odvodnění bych připisovala koncentrovaným výluhům černého čaje, typickým spíše pro ruskou či anglickou kulturu pití čaje. Pak je na místě i příjem dalších tekutin.

30. 08. 2017 20:19

bessi:
Pokud se pije opravdu hodně málo tj. 500ml za den, co hrozí za problémy?

Odpověď:
Pokud současně nekonzumujete potraviny a pokrmy bohaté na vodu (např. meloun, salátová okurka, polévky apod.), významně zhoršujete podmínky pro správné fungování vašeho organizmu na všech úrovních – např. odbourávání odpadních látek z těla, veškeré metabolické pochody, funkce mozku. Častým důsledkem jsou také bolesti hlavy, nesoustředěnost, podrážděnost apod. Další příznaky svědčící pro delší nedostatek tekutin pak viz odpovědi výše.

30. 08. 2017 20:19

Yogii:
Ještě jsem se chtěla zeptat, zda je pravda, že přílišné pití tekutiny (nealko) za den také škodí a jak. Děkuji.

Odpověď:
Není snadné stanovit, co je přílišné množství, vždy je třeba hodnotit individuálně. Nadbytečné pití vede k častějšímu močení, tedy např. i k významnému odbíhání od práce. Pokud jde o nápoje slazené, tak přispívají k nadváze, pokud o nápoje s obsahem stimulačních látek, tak k přetěžování oběhového systému. Škodit může také nadměrná konzumace čisté vody v případě, že je kromě tekutin třeba dostat do organizmu např. minerální látky (vlivem zvýšeného pocení) apod. Ale jak píši, je třeba zhodnotit individuálně, také s ohledem na aktuální zdravotní stav. Např. při některých ledvinných onemocnění je striktně limitován příjem tekutin a jeho překročení je významně nežádoucí.

30. 08. 2017 20:18

Yogii:
Dobrý den, už na začátku měsíce pitného režimu v diskuzích zaznělo doporučované množství tekutin za den. Je mi jasné, že záleží na venkovní teplotě, na vykonávané práci či námaze, na typu člověka atd. a vše je orientační. Existuje nějaké doporučení např. na kg váhy za průměrné teploty?

Odpověď:
Dobrý den, ano, pro dospělého člověka v běžných podmínkách bez nadměrné zátěže (a BMI do 30) se doporučuje 35 ml/kg tělesné hmotnosti/den, vztahuje se k celkovému příjmu tekutin.

30. 08. 2017 20:17


Masa55:
Dobrý den, můžete mi poradit do kolika hodin večer bych měla pít, aby i ledviny si odpočinuly a já nechodila přehnaně na malou. Podotýkám, že žádnou inkotinencí netrpím.

Odpověď:
Dobrý den, náš organizmus má své aktivity velmi rozumně rozložené v průběhu celých 24 hodin, na rozdíl od nás tedy nemá odpočinkový čas, jen čas, kdy koná jiné činnosti. Pokud pijete průběžně a dostatečně během celého dne, neměl by žádný problém s nočním močením nastat (až nad ránem). Pokud ale většinu našeho jídla, a tím i pití, realizujeme večer, logicky se tekutin potřebujeme v noci zbavit. Po probuzení je třeba doplnit deficit tekutin vzniklý během noci, a to je cca půl litru tekutin. Pokud je horko a potíme se, je třeba doplnit tekutin přiměřeně více.

22. 08. 2017 21:51

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda pití ovlivňuje odběry krve. Jestli je rozdíl, jak jsem napitá, při odběru krve na diabetologii. Děkuji. Zároveň, jestli je to znát při zkoušce obsahu tuku na váhách s měřením tuku.

21. 08. 2017 18:43

Dobrý den, kolik minerálky Magnesie pokryje denní potřebu hořčíku ?

21. 08. 2017 09:14

Dobrý den, můj dotaz se týká nealkoholických nápojů s označením Light, Max, Zero apod. Jaký je mezi nimi rozdíl, a když už si v restauraci chci dát něco jiného než vodu, po kterém radši šáhnout? Děkuji

21. 08. 2017 08:18

Je potřeba pít po náročnějším sportování minerálku, pokud piji BCAA?

21. 08. 2017 07:27

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda balená voda, skladovaná v pokojové teplotě/ což je v obchoďákách běžné/, je opravdu nezávadná. A za jak dlouho po otevření už nemusí být. Ptám se ze zdravotního důvodu. Děkuji za odpověď.

16. 08. 2017 22:05

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli lze poznat, jestli je můj pilný režim dostatečný.

11. 08. 2017 11:07

Dobrý den, měla bych dotaz k množství hořčíku v minerálních vodách. Píše se, jak je hořčík důležitý pro organismus. Jaké jeho množství v minerálce je vyšší? Jde mi o to, aby si člověk cíleně vybíral druhy s vyšším množstvím hořčíku.

11. 08. 2017 02:17

já kávu k pití nepočítám, jelikož káva odvodňuje, k pití počítám vodu a čaj.

10. 08. 2017 10:27

Dobrý den, někde se uvádí, že se z denního pitného režimu má odečítat množství vypité kávy a černého čaje. Jak se na to díváte vy?

09. 08. 2017 13:53

Pokud se pije opravdu hodně málo tj. 500ml za den, co hrozí za problémy?

08. 08. 2017 21:37

Ještě jsem se chtěla zeptat, zda je pravda, že přílišné pití tekutiny (nealko) za den také škodí a jak. Děkuji.

08. 08. 2017 21:34

Dobrý den, už na začátku měsíce pitného režimu v diskuzích zaznělo doporučované množství tekutin za den. Je mi jasné, že záleží na venkovní teplotě, na vykonávané práci či námaze, na typu člověka atd. a vše je orientační. Existuje nějaké doporučení např. na kg váhy za průměrné teploty?

08. 08. 2017 20:04

Dobrý den, můžete mi poradit do kolika hodin večer bych měla pít, aby i ledviny si odpočinuly a já nechodila přehnaně na malou. Podotýkám, že žádnou inkotinencí netrpím.

Více příspěvků

Naši partneři