Datum registrace: 15. 06. 2010
ivamal
Sebekoučink
Zahájení: 10.12.2019
Ukončení: 07.01.2020
Cíl: Udržet váhu bezprostředně po hubnutí a neznám kJ
Zaplacený cyklus je přístupný do 9. 1. 2020
Získané body
Počítadlo pohybu
Můj pohyb | |
---|---|
Chůze: | 0 km |
Kolo: | 0 km |
Cvičení: | 0 h 0 min |
Všichni uživatelé | |
Chůze: | 95079.98 km |
Kolo: | 51412.41 km |
Cvičení: | 4327 h 47 min |
Přátelé
Stob skupiny
Lektoři
Jak si přidat lektora
ivamal
Jak psát blog?Výzva č. 34: Nebuďte televizním jedlíkem
25. 08. 2019
Tento týden se v naší Výzvě 52 zaměříme na častý zlozvyk, a tím je jedení u televize či počítače.
Proč ale vlastně nazýváme jedení před rozsvícenou obrazovkou zlozvykem? Teoreticky vzato by mělo být přeci jedno, kde energii zkonzumujeme. To je sice pravda, ale problém je v tom, že často nejíme pouze z hladu, ale provokují nás k tomu jiné podněty. A televize či počítač k nim rozhodně patří.
Před rozsvícenou obrazovkou tak často nespořádáme pouze běžnou porci, ale jelikož je při jejím sledování jídlo dosti upozaděné, nezřídka se stane, že toho sníme více, než by tomu bylo v případě, že bychom se na jídlo soustředili.
Sledování televizní či počítačové obrazovky (nebo třeba i čtení knihy) máme pak navíc často spojené i tzv. jídlem nad plán, s uzobáváním malých (ale často energeticky vydatných) pochutin jakými jsou například oříšky, různé chipsy, kousky sýra a jiné.
Čím to, že si často posezení u televize nedokážeme bez těchto pochutin představit?
Viníkem je klasické podmiňování.
Za ta léta, během kterých jsme se naučili přikládat si ke sledování televize vždy nějakou dobrotu, se nám vytvořil tzv. podmíněný reflex. Jakmile zabliká obrazovka, začneme „slinit“ (stejně jako se Pavlovi psi naučili slinit i na pouhé zazvonění zvonku) a už se nám sbíhají chutě na něco dobrého. Automaticky se pak při sledování televize pustíme do jídla, ačkoliv třeba vůbec nemáme hlad.
Více se o klasickém podmiňování dočtete v článku k této Výzvě.
Nebuďte nevědomí.
Jak již bylo zmíněno, když jíte během sledování televize, jídlo příliš nevnímáte, protože jednoduše soustředíte svou pozornost na něco jiného. Po skončení detektivky pak hledáte dobroty, kterými jste se u televize obložili, a zjistíte, že už jste je snědli, aniž jste si to uvědomili a jídlo vychutnali. Tím, že se na jídlo nesoustředíte, se nejenom ochuzujete o požitek z jídla, ale také můžete velmi snadno přehlédnout signály těla, které vám říkají „Už dost!“. A máte pak tendenci toho sníst mnohem více, aniž byste si jídlo užili. A to přeci nedává smysl.
Vzpomeňte si tedy na naši 10. Výzvu a pokuste se, když jíte, prostě pouze jíst. Užívejte si to a soustřeďte se na to, jakou má jídlo opravdu chuť a jak voní. Učte se více se napojit na sebe, naslouchat tomu, co opravdu potřebujete. A třeba zjistíte, že to opravdu není nevědomě snězený celý pytlík chipsů u televize.
Další rady a pomůcky
- Teď a tady okamžik
Někdy jsme po celém dni tak unavení a vyčerpaní, že už večer u televize ani nevnímáme, co a kolik toho jíme a ani jak se vlastně cítíme. Často by nám však stačilo, kdybychom se zastavili a zpřítomnili si okamžik, kdy už nic nemusíme a jen odpočíváme. Než se tedy příště půjdete zase odměnit jídlem, tak se na vteřinu zastavte a všimněte si, jak se máte, jak vám je a co vás na právě přítomném okamžiku těší. Dýchejte vědomě do břicha a nadechujte příjemné pocity dovnitř. Užijte si chvíli pohody a klidu i bez jídla.
- Co získám odmítnutím jídla navíc
Ujasněte si pro sebe, co vlastně odmítnutím jídla navíc u televize získáte. Zapište si to na papírek a přilepte do rohu televize, abyste na vzkaz viděli. Po každé si tak připomínejte, co získáváte tím, že měníte své nevhodné návyky.
- Relax jde i jinak než u televize
Představte si, že nemáte televizi. Co byste po večerech dělali? Jak byste jinak doma odpočívali? Co děláte např. po večerech na dovolené? Někdy máme koukání večer na televizi naučené automaticky, že nás ani nenapadne dělat něco jiného. Někdy však stačí změnit naučený návyk, který v tomto případě spouští ještě další nevhodný návyk jezení jídla „navíc“. Sepište si seznam činností a situací, které ve vás vyvolávají obdobné pocity, jako když relaxujete u televize a postupně je do svého života pravidelně zařazujte. Tipy na činnosti, které můžete dělat u televize (místo jedení) najdete rovněž v článku k této Výzvě.
- Rozmyslete si, co si k televizi dáte
Pokud by pro vás bylo velké sousto si žádné sousto u televize nedat, zvažte alespoň, co si ke sledování přiložíte.
Inspirovat se můžete i naším článkem s Tipy na zdravější večerní zobání.
I zdánlivě malé porce, které (často nevědomě) sníte u televize, totiž mohou být pořádně energeticky vydatné. Pro názornost si prohlédněte obrázky, na kterých jsou potraviny o energetické hodnotě 1000 kJ. Pokud toto množství budeme jíst denně nad rámec našeho vyrovnaného energetického příjmu, můžeme postupně přibírat až jedno kilo za měsíc, což je 12 kg za rok a postupem času se můžeme plíživě dopracovat k obezitě.
Sníst 1000 kJ při sledování seriálu je tak snadné…
Chipsy - 45 g
Ořechy - 40 g
Sušenky - 50 g
Čokoláda - 45 g
Ale také 1 kg zeleniny
400 g ovoce
Obložený talíř - šunka, zelenina, sýr, pečivo
A jaký talířek si vyberete vy?
A máte nějaké tipy, jak se jedení u televize vyměnit za jinou činnost? Co se vám osvědčilo? Podělte se s námi v komentářích! :-)
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Ale vážně. já televizi opradu nemám, tak ani u nínemůžu jíst. U počítače jím občas, ale k práci potřebuju obě ruce a na monitor musím koukat ze vzdálenosti 10 cm, takže to taky moc nejde. Když mě honí mlsná, jsou to většinou oříšky. Případně ovoce. Nebo rajčata.
Tento týden si manžel po asi dvou měsících načal pytlík čipsů - snědla jsem mu čtyři a půl kousku. :-)
Dneska jsem ale u televize večeřela. U maminky, o kterou se tento víkend starám, když je brácha pryč. Ona se dívala, když jsem přišla. Byla už po večeři, takže jsem si udělala večeři pro sebe a donesla si ji ke stolu v pokoji. Tedy k televizi. Takže vlastně to nebylo jedení u televize, ale televize k jídlu. Stejně jako za mlada, když jsem ještě viděla - brala jsem si knížku k jídlu. Ne jídlo ke knížce :-)
Na sledování klasické televize čas nemám, raději si pouštím filmy a seriály na notebooku v době, která mi lépe vyhovuje - dělám u toho domácí práce, vařím, žehlím, zašívám... Taky při sledování běhám na běhátku, vyjde mi to tak akorát na 1 díl seriálu. Naštěstí reflex obrazovka-jídlo nemám :-)
Naštěstí s jídlem u tv nemám problém :-).
ivamal
Aktuality
Kvíz o ceny
Ankety
Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?
těším se na vaše dotazy