Datum registrace: 21. 01. 2013
nocar
Získané body
Počítadlo pohybu
Můj pohyb | |
---|---|
Chůze: | 0 km |
Kolo: | 0 km |
Cvičení: | 0 h 0 min |
Všichni uživatelé | |
Chůze: | 95079.98 km |
Kolo: | 51412.41 km |
Cvičení: | 4327 h 47 min |
nocar
Jak psát blog?Časté omyly u diabetu 2. typu...
30. 03. 2013
Časté omyly udiabetu 2. typu :
Upozornění.
Nepředkládal jsem tento blog k žádné odborné korekci. Obsah odpovídá proto jen mým laickým znalostem o diabetu , které jsem získal a jak jim v této době rozumím…. Informace proto předkládám bez záruky.
cukrovka do 10ti mmol = žádná cukrovka ???
toto s naprosto vážnou tváří hlásají i někteří diabetologové. Není mi dodnes zatím zcela jasné, co tím tito lékaři míní. Pravděpodobně jde o záměr uklidnit diabetika anebo zajistit státu úsporu v sociální oblasti danou kratším vyplácením důchodové dávky diabetikovi..
fruktoza se štěpí na glukozu ???
Ne všechna !
často šířená informace i některými odborníky, která ale neodpovídá skutečnosti. Fruktóza se v krvi vyskytuje současně společně s glukózou, ale je buňkami přijímaná bez přítomnosti inzulinu ! Fruktóza rovněž blokuje sekreci inzulinu a podílí se tak na zvýšení glykémie způsobené ostatními cukry v potravě, které se štěpí na glukózu. Navíc – glukoměr neměří fruktózu přesto, že je tato součástí celkové glykémie !
ovoce je zdravé, to nemůže ublížit v žádném množství ???
Ne !
ovoce obsahuje velkém množství ovocného cukru – fruktózy, která se chová v krvi diabetika kontraproduktivně vůči inzulinu a proto ho má denně zkonsumovat diabetik 2.typu max. 30 gramů a to ještě ve svačinových dávkách, kdy je celkový objem jídla menší a proto i glykémie, která působením fruktózy (blokací sekrece inzulinu)naroste, nebude tak vysoká . Cukr v ovoci se musí počítat stejně opatrně jako cukr v bramborách či ve chlebě.
Ne !
dia potraviny jsou pro diabetiky nebezpečné a to hned z několika důvodů :
- nejsou dia, protože i bílá mouka (na př. u sušenek) je cukr (v tomto případě škrob)
- neznalý diabetik je konzumuje ve větším množství než běžné potraviny (jsou přece „dia“ ! )
pozn. cukr výrobci dia potravin ve většině svých výrobků nemohou nahradit „jen“ umělým sladidlem, protože potřebují mít při výrobě (např. čokolády) i potřebné množství hmoty se kterou se pojí ostatní složky výrobku. Ale na př. čokoláda od Dianely – Kolín již pracuje na bázi maltitolu (cukerného lihu), který vůbec neovlivňuje glykémii a je chuťově dokonalý. Já osobně si tuto čokoládu kupuji..
Závěr : diabetik musí „Dia“ potraviny konsumovat stejně opatrně jako každou jinou potravinu a to až po pozorném přečtení čeho a kolik výrobek obsahuje !
umělá sladidla – bez problémů ???
Ne !
velká škála nabídek – velké diskuze – mnohé PRO a mnohé PROTI .........
Takže asi nejlepší je používat je jen v míře minimální.. A důkladně rozlišovat, která jsou kalorická a která nejsou a která se smějí používat jen za studena a která se mohou dávat i do pečiva..
zelenina – můžeš kolik chceš ???
Ne !
opět jeden ze základních omylů většiny diabetiků. „Zelenina je zdravá a není sladká. Té se může co hrdlo ráčí ! „ Omyl ! Všechna zelenina ( dokonce i okurka )obsahuje cukr ! Některá obsahuje dokonce více cukru, než ovoce ! Rajské jablko má stejně cukru jako „sladká“ jahoda a křen má na př. více cukru než „sladký“meloun ! Takže se zeleninou se musí nakládat rovněž podobně opatrně jako s každým jiným jídlem ! Není jiné cesty. Zelenina má jen od ostatních druhů potravy tu výhodu, že obsahuje více vitamínů, balastních látek a má nižší glykemický index !
naordinování léku dle naměřené ranní glykémie ???
Ne !
pokud diabetolog určí dávku perorálních antidiabetik jen dle při kontrole ranní naměřené glykémie, pak se nutně dopouští nebezpečné nepřesnosti, neboť ranní glykémie sice má určitou vypovídající hodnotu, ale jen orientační. To znamená, že když se mu naměří 6,0 mmol, tak se dá předpokládat, že v tomto období se mu může ranní glykémie pohybovat od 4,5 do 7 mmol, ale není jisté která z této škály hodnot je většinová. Může se náhodou (na př. z trémy z kontroly) ten den naměřit 7,0 mmol, ale jinak celé týdny před tím byl diabetik na géčku okolo 5 mmol ! Výsledek : lékař předepíše PAD, diabetik se pak může velmi snadno dostat do hypky (hyperglykémie), protože většinově jeho bazál pracuje ještě na dostatečné úrovni.
srazit glykémii stačí před kontrolou ???
Ne !
existují skutečně určité možnosti (o kterých se z pochopitelných důvodů nerozepisuji), kterými lze dosáhnout krátkodobě (na kontrole) podstatně nižší glykémie. Ale má to toto riziko : pokud se diabetikovi podaří na kontrolní den snížit výjímečně glykémii na př na 5,8 (a jinak ji má běžně na lačno 8-10), pak se nutně vystavuje následujícímu riziku :
1) diabetolog„odhadne“ z ranní glykémie, že jeglymča „ucházející“ a nařídí pokračovat na dietě
2) diabetik se raduje, že mu to „prošlo“
3) další období vesele a bezbolestně „hřeší“
4) glymča rovněž (bezbolestně) vesele „hřeší“ a „pozdní komplikace“ se vesele blíží
5) diabetolog pozná tento „podvod“ až při kontrole krve na glykovaný hemoglobin, což je dnes často bohužel jen jednou za rok. Rok tedy vesele hřeší diabetik i cukrovka.
6) Po roce hřešení pravda sice vyjde najevo při GH, ale to již po intenzivním„hřešení“ může být stav beta buněk takový, že již diabetolog je nucen naordinovat ne PAD, ale přímo aplikaci inzulinu, což je již situace podstatně vážnější a složitější a zbytečně brzy nastavší..
Perlička na okraj :
Chtěje si vyzkoušet reakci diabetologa – jsem si “ upravil“ ranní glykémii na kontrolu tak, že u lékaře mi bylo naměřeno 4,9 mmol !
Reakce diabetologa ? Neuvěřitelná ! ! !
Byl jsem prohlášen za zdravého s tím, že mě vyřadí z evidence a že mohu být jen pod občasnou kontrolou obvodního lékaře !
Diabetolog zcela pominul následující skutečnosti :
2) diabetes mi byla zjištěna při 15 mmol na lačno !
3) což znamená, že nejméně dva roky již musela probíhat latentně !
4) žádnéhodiabetika na světě se dosud nepodařilo vyléčit !
5) výkon beta buněk (výroba inzulinu) musí mít jen sestupnou tendenci !
6) po pěti letech diabetu nemohu být vyléčený diabetik !!!
7) kompenzaci glykémie dosahuji jen velmi obtížně a to jen za cenu důsledné diety a fyzické aktivity. Bez nich bych byl stále bez PAD „NAD“ !
Takže správná reakce diabetologa měla být : „Prozraďte mi, jak jste tenhle fígl dokázal ? Protože jinak jsem totiž svědkem zázraku a já na zázraky nevěřím ! „
Já bych „fígl“ prozradil a současně bych mu ukázal průběžně měřené hodnoty, které během kontrolního období jsem si ráno nebo po obědě naměřil. A diabetolog by měl říci : „Ano takto je ten vývoj diabetu zákonitý... „ Ale on mě prohlásil za zdravého a ani při tom zázraku neomdlel !!!
Dál bez komentáře..
„řvoucí“ diabetolog – špatný diabetolog ???
Ne !
tragické omyly diabetiků : „řvoucího“ diabetologa vyměňují za „hodného“, „řvoucího“ se bojí, mají stres z kontroly a podobně.Nechápou totiž základní příčiny jeho „řvaní“ :
„Řvoucí diabetolog“ :
1) ví,co je diabetes
2) ví, co dokáže diabetes
3) ví, jak probíhá ničení organismu diabetembezbolestně
4) ví, jak končí ti, kteří neuvěří vážnosti situace
5) ví, že musí přesvědčit diabetika, že i když TO „nebolí“ tak je TO velice vážnásituace
6) ví, že když dotyčný nepochopí o co jde (a nebude tudíž ukázněný), tak brzy zemře
7) ví, že když mu to „nedochází“ po dobrém, že se pokusí mu to vysvětlit „po zlém“
8) je zodpovědný diabetolog, kterému není osud diabetika lhostejný .......
9) ukazuje fotografie dia komplikací (drastické amputace a pod. ..... )
2) ví, codokáže diabetes
3) ví, jak probíhá ničení organismu diabetem bezbolestně
4) ví, jak končí ti, kteří neuvěří vážnosti situace
5) diabetika pouze klidně upozorní na vážnost situace a dál ho jeho osud nedojímá
6) hloupý diabetik jsa klidně, nezvýšeným hlasem upozorněn nebere situaci vážně
někteří diabetologové a některé zdravotní pojišťovny ve své krátkozraké politice nerespektují nově vydávané zákony a ve snaze ušetřit okamžitě peníze (na budování další paláců zdravotních pojišťoven a svých pohádkových platů ) proužky pro diabetiky, kteří ještě nejsou na inzulinu a na PADech prostě nepředepisují. Občas si házejí dia nešťastníka jako horký brambor , ale kde nic tu nic .....
A výsledek ? V důsledku toho tento neměřící se diabetik brzy stojí ZP mnohem více peněz, protože „pozdní komplikace“ se již tak pozdními nestávají. Krátkozraká, hloupá politika ZP, navíc bezohledná vůči nevyléčitelně nemocným pacientům, kterým tak zbytečně zkracuje život i čas do pozdních komplikací .....
fyzická aktivita (FA) bez omezení ???
Ne !
2) FA umožňuje přijímat buňkám více cukru při stejném množství energie
3) FA snižuje hladinu cholesterolu
4) FA snižuje krevní tlak
5) FA (vhodného rozsahu) snižuje glykémii několik dní
6) FA prospívá významně i psychice diabetika
ALE !
7) Metabolismus diabetika je narušen
8) Organismus diabetika nedokáže při výdeji většího množství energie, než je ta, kterou získal z poslední dávky jídla, přeměnit tukové zásoby v cukr bez vzniku škodlivých odpadových látek
9) játra při výdeji většího množství energie, než je ta, kterou získal z poslední dávky jídla, vyloučí do krve rezervní dávku cukru (glukózy) , ale ta způsobí prudký nárůst energie , protože se ho vyloučí víc, než kolik stačí organismus diabetika glykemicky ustát.
10) Pokud je FA uplatňována brzy po jídle, pak se při FA „zpomalí“ trávící procesy a po skončení FA může glykémie narůst i z důvodu „dotrávení“ poslední dávky jídla.
Ne !
tvrdí někteří diabetologové..... Není to ale bohužel pravda.Skupina diabetiků v okolí autora příspěvku na sobě bezpečně vyzkoušela mnoha zkušebními testy, že opak je pravdou. Jejich závěr vyplývající z opakovaných testů a měření vlastní glykémie v různých situací je následující :
Proto také namátková kontrola diabetika jednou za několik měsíců právě jen z ranní glykémie („bázálu“) je podle mne ošidná a nemusí mít vypovídající hodnotu. Rozhodně by se podle ní neměly stanovovat dávky perorálních antidiabetik ( PAD) .
Ovlivňuje ! ! !
někteří odborníci hlásají že ovlivňuje, někteří hlásají, že neovlivňuje. Ti co hlásají, že neovlivňuje, vycházejí z tvrzení, že žloutek obsahuje m.j. lecitin, který blokuje vstřebávání cholesterolu z vaječného žloutku do krve.
stačí měření jen jednou za několik měsíců u doktora ???
Nestačí ! ! !
2) sám na sobě jsem si zkusil na lačno měřit pohyb glykémie „na lačno“ (bazálu) a ta byla následující :
5:00 – 6,3 mmol, 5:10 – 5,9 mmol,5:20 – 5,3 mmol ! Vše nalačno ! A navíc,když uváží,e ještě FA při chůzi k lékaři na kontrolu, tak jde ta glykémie ještě níže..
3) ranní měření navíc vůbec nevypovídá o tom, jaká je glykemická situace diabetika po jednotlivých jídlech (po objemu a složení) což se bez občasného průběžného měření nedozví !
4) průběžným měřením se také jedině dá zjistit jak organismus diabetika reaguje na fyzickou či psychickou zátěž
5) mimořádné pocity (nevolnost a pod.) - rovněž pouze okamžitým měřením se dá zjistit, zda jejich příčinou je glykémie či nikoliv a vyvodit z toho ihned závěry ....
6) důležité je, aby se každý diabetik (i na dietě) občas změřil, protože jen tak se osobně přesvědčí o co běží (že má vždy po jídle glykémii nad kompenzační hranicí) a tudíž se stále „drží při zemi“ a nežije v tragickém a zbytečném omylu, „že to nic není“ .........
diabetik na tři směny – nevadí ? ? ?
Vadí !
1) diabetik musí jíst pravidelně a přesné dávky potravy což ve třísměnném provozu jeobtížně realizovatelné
2) diabetik nemůže větší fyzickou námahu vykonávat déle než asi hodinu (jeho organismus využívá cukru z dávky jídla, ale obtížně získává při vyšší námaze cukr přeměnou tukových zásob)
3) biologické hodiny jednotlivých orgánů jsou u diabetika nastaveny stejně jako u zdravého člověka, to znamená, že orgány předpokládají noční útlum své činnosti. Zdravý organismus se dokáže (nějaký čas) s tímto narušením biorytmu vyrovnat, ne tak ale organismus každého diabetika druhého typu, jehož buňky :
a. vždy vykazují metabolický syndrom
b. přijímající cukry mají inzulinovou rezistenci
c. mají již změněny mechanické vlastnosti déletrvající vyšší glykémií
d. mají již změněny chemické vlastnosti déletrvající vyšší glykémií
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
nocar
Aktuality
Kvíz o ceny
Ankety
Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?