Ing. Hana Málková
Listopadový měsíc se ponese ve znamení omezení soli, jejíž nadměrný příjem může vést k rozvoji některých onemocnění jako je hypertenze, osteoporóza, ledvinové kameny, nádorové onemocnění žaludku či obezita. Z toho důvodu je sůl považovaná za jednu z rizikových živin, která by se měla v našem jídelníčku objevovat v mnohem menší míře, než tomu obecně je.
Jak jste na tom se solí v jídelníčku vy? Pokud tušíte, že v tomto směru máte co zlepšovat, ale nevíte, kde začít, inspirujte se našimi 10 radami, jak příjem soli efektivně snížit. :-)
1. Pokud jste na slanou chuť zvyklí, snižujte příjem soli postupně.
2. Nepřisolujte si hotová jídla (v restauraci, na návštěvě, doma), slánku nemějte na stole.
3. Vařte doma ze základních surovin a omezte co nejvíce polotovary (instantní polévky, bujóny, hotové omáčky, pomazánky, mražené polotovary).
4. Sůl při vaření nahrazujte bylinkami, česnekem nebo kořením, které neobsahuje sůl. Nekupujte hotové kořenící směsi, kde většinu tvoří sůl.
5. Sledujte údaje na obalech a vybírejte si potraviny s co nejnižším obsahem soli.
6. Omezte co nejvíce konzumaci potravin s vysokým obsahem soli (uzeniny, velmi slané sýry, chipsy a další slané pochutiny, instantní polévky a jiné polotovary, fastfoodové pokrmy, pečivo posypané solí).
7. Omezte návštěvu fastfoodů a restaurací, kde podávají velmi slané pokrmy.
8. Omezte pití vod s vysokým obsahem sodíku (Poděbradka, Hanácká kyselka).
9. Jezte pravidelně dostatečné množství zeleniny a ovoce. Zvýšíte tak příjem draslíku, který působí proti negativním účinkům sodíku.
10. Vnímejte základní chutě potravin a nezvykejte si zbytečně na příliš slanou chuť!
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Tedy alespoň si to myslím. Skrytou sůl jsem nikdy nepočítala.