Bc. Jitka Horáková
Ne každý je schopný zabalit si ráno před prací nebo po práci tašku se sportovním oblečením a vyrazit do fitka, posilovny či na skupinovou lekci. Někomu na to nevystačí čas, jiný zase ve svém okolí nemá takovéto možnosti, anebo se vám prostě jen nechce nebo nemáte tento typ cvičení rádi. Můžete cvičit na domácích trenažérech (rotoped, orbitrek), podle knihy, nebo také podle instruktážních internetových videí, které jsou v poslední době velkým hitem. Internetový svět nabízí řadu DVD s různými návody na cvičení, videa na individuální i skupinové lekce s lektorem, takže máte pocit, jako byste byli přítomni na lekci. Cvičení doma má jistě řadu výhod, ale také i mnoho nevýhod. Posuďte sami, co je tedy vhodnější, jestli cvičit doma nebo někde ve fitnessu.
Výhody
· Ušetříte peníze – za jednotlivé vstupné na lekce, členské poplatky, permanentky.
· Časová flexibilita – nemusíte nikam dojíždět a vázat se konkrétním časem, kdy začíná lekce nebo kdy je otevřeno fitness centrum. Doma si zacvičíte, kdy chcete a podle toho, jak můžete.
· Máte soukromí – nikdo na vás nekouká, můžete se více soustředit na sebe, nemusíte se vedle někoho mačkat.
· Různorodost – můžete cvičit to, co vás baví a co vás zaujme.
Nevýhody
· Nemáte kontrolu – pokud nemáte již nějakou pohybovou průpravu, nemáte se koho zeptat, jestli cvičení vykonáváte správně, nikdo vás neopraví.
· Vlastní základní vybavení – musíte si pořídit základní pomůcky na cvičení.
· Nedostatečná motivace – počáteční motivace je velká, ale pak přijdou výmluvy a lenost. Nemá vás kdo motivovat, jste na to sám.
· Nízká intenzita – mnohdy vás doma nemá kdo nabudit, takže cvičíte spíše pohodlně.
· Nedostatek prostoru – jak v panelákovém bytě i v domě, hrozí riziko úrazu.
· Nesportovní prostředí – v útulném pokojíku nás často přejde motivace a chuť.
Když se rozhodnete cvičit doma, je to lepší, než když nic dělat nebudete. Avšak nejste-li zdravý jedinec, poraďte se o cvičení v domácím prostředí se svým lékařem, abyste si nezpůsobili vážné zdravotní potíže. Pokud jste zkušení a máte pohybovou průpravu, je to fajn základ, ale pokud jste nezkušení, navštivte raději fyzioterapeuta nebo trenéra, aby vám řekl, na co se máte zaměřit a na co si naopak dát pozor.
Velmi oblíbené jsou cvičení s americkou trenérkou Jillian Michaels a její 30 Day Shred – krátké, intenzivní a hodně motivační cvičení. Dalším americkým hitem je i trenérka Zuzana Light, její videa jsou také krátká a intenzivní. Rozhodně stojí za to tato videa vidět, třeba vás namotivují.
Některá internetová videa zaměřená na posilování a cvičení mohou být od nezkušených a amatérských lektorů. To však ne vždy poznáte, proto si spíše pořiďte DVD od známých certifikovaných lektorů. Nebo si přečtěte na internetu profil, recenze a diskuze na konkrétního lektora, velmi rychle poznáte podle komentářů či podle oblíbenosti, zda se jedná o dobré cvičení a zkušeného lektora.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.