Jana Divoká
Chceme-li zkvalitňovat stravovací návyky dítěte, je nutné nejprve zmapovat jejich výchozí stav. Podívejme se nyní, s jakými nejzásadnějšími problematickými místy v jídelníčcích dětí se v praxi můžeme setkat:
- Nepravidelný jídelní režim
Děti často nesnídají, nenosí svačiny a spoléhají na automaty či školní bufety, večer pak dohání denní deficit. Nezřídka děti konzumují potraviny i mimo jídelní režim. Mezi jídly by neměla být větší pauza než tři hodiny.
Jestliže dítě spíše nesvačí, je vhodné, aby si nosilo svačiny připravené z domova. Minimalizuje se tak nevhodný výběr potraviny z automatu či školního bufetu. Má-li dítě odpolední aktivity a vrací-li se ze školy pozdě, je určitě žádoucí, aby mělo s sebou i odpolední svačinu.
Mnoho tipů na svačiny dětí naleznete na stránkách:
- Nevyvážený příjem a výdej energie – zejména absence pohybové aktivity
Ukazuje se, že právě absence pohybové aktivity, resp. vyšší podíl „nepohybu“ a zároveň nadměrný příjem energie je nejvýznamnějším činitelem při vzniku nadváhy či obezity. Je tedy třeba dítě vést od malička k různým pohybovým aktivitám a minimalizovat čas, který stráví před obrazovkou televize či u počítače.
- Nedostatečný nebo nevhodně řešený pitný režim
Mnoho rodičů s kterými se v praxi setkáváme si naříká na špatný pitný režim dítěte. Denně by mělo dítě přijmout kolem 1,5 l tekutin. Do tohoto množství se samozřejmě počítají i tekutiny obsažené v jídle. Mezi nápoje zajišťující vhodný pitný režim patří zejména voda, ovocný čaj, vody s příchutí (s nižší energetickou hodnotou), zředěná šťáva z čerstvého ovoce nebo zředěný džus. Nedoporučují se nápoje s kofeinem, chininem či energetické drinky a samozřejmě alkoholické nápoje.
- Nedostatek zeleniny a ovoce.
Nedostatek zeleniny a ovoce je velmi častým „prohřeškem“ nejen dětských jídelníčků. V případě zeleniny by se však nemělo jednat o záležitost jednorázové konzumace většího množství. Je doporučeno podávat ji v menším množství ke každému dennímu jídlu. Ukazuje se, že pro děti je při konzumaci zeleniny velmi důležitý vzor rodiče. Děti snáze přijímají zeleninu nakrájenou na kousky a pěkně naservírovanou na talířku.
- Nedostatečné zastoupení potravin dodávajících do těla zejména bílkoviny
V dětských jídelníčcích velmi často absentují tvrdé a přírodní sýry, zakysané mléčné výrobky, jako jsou jogurty, tvarohy nebo kefír, libová masa a ryby. A naopak - četněji je zastoupeno pečivo (několik kusů denně i v rámci jednoho jídla), přílohy, sladkosti a sladká jídla, tj. zdroje sacharidů.
- Časté zařazování smažených jídel, slaných pochutin (chipsů, slaných arašídů), jídel z fast foodů, polotovarů (pizzy) a uzenin
Výše zmíněné potraviny jsou dětmi velmi oblíbené. Návštěvy fast foodů mívají většinou i „společenský“ aspekt. Děti zde tráví čas s vrstevníky, rodiče užívají návštěvy rychlého občerstvení jako odměny. Je těžké „brát“ dětem něco příjemného, je ale možné vést je k tomu, že rychlé občerstvení navštíví, ale dají si polovinu toho, co obvykle, nebo si z nabídky vyberou méně kalorickou potravinu (salát, ovocnou taštičku místo smetanových zmrzlinových pohárů, malou porci hranolků bez tatarské omáčky apod.).
- Malá rozmanitost jídelníčků
V mnoha případech se v praxi setkáváme s tím, že se k obědu a večeři podává v jeden den stejné jídlo nebo se opakuje totéž hlavní jídlo po dva dny. Měli bychom mít na paměti, že jedině pestrým jídelníčkem zajistí dítěti přísun všech nutných živin. Inspirovat se lze v literatuře – kuchařkách.
- Výjimečné příležitosti (oslavy, svátky, návštěvy, pobyty u babičky apod.) vybízí děti k vybočení z jídelního režimu
Jak již bylo řečeno, rodiče jsou při změně stravovacích a pohybových návyků potomků mocným vzorem. Je nutné zdůraznit, že příkladem by měla jít celá rodina. Obzvláště problematické bývají vztahy s prarodiči, pro které je jídlo prostředkem „vyjádření lásky“ k dítěti. Měli bychom se pokusit o to, aby se rodina snažila oslabovat pozici jídla při různých výjimečných, zejm. svátečních příležitostech.
- Jídlo se konzumuje u televize nebo počítače, je doprovázeno jinou činností
Děti by se měli naučit, že se jídlo jí na jednom místě pro něj určeném (doma stůl, ve škole svačina v lavici apod.).
Jak zkvalitnit stravovací návyky svého dítěte?
Změna stravovacích návyků je otázkou dlouhodobou. Ukazuje se, že přísná omezení, resp. zákazy některých potravin nejsou u dětí velmi účinná. Spíše je inspirují k tajné konzumaci zakázaného. Cílem intervence by mělo být „dostat jídlo pod kontrolu“.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Ale myslím, že zas tak moc vadit nebude, když má dítě dva dny po sobě stejné jídlo, pokud je jídelníček pestrý v průběhu delší doby. A ohledně oslav ... pokud se v rodině slaví několikrát do roka narozeniny, nešlo by to brát jako plánované vybočení z běžného režimu? To snad není tak velký hřích ? ...
Já dávám na výběr. Když vymyslí něco jiného: "to nebylo v nabídce". Celkem to funguje.