Ing. Hana Málková, Bc. Tereza Beníčková
Na naší společné cestě za zdravějším a spokojenějším životním stylem se pomalu blížíme ke konci. V minulých měsících jsme se toho mnoho naučili a věnovali jsme se postupně téměř všem rizikovým živinám ve stravě. Nyní přidáme ještě jednu. A tou bude, jak jistě tušíte, sůl.
Tento měsíc bude pro vás všechny, kdo jste v projektu aktivně zapojení a všechna předchozí témata máte již v malíku, i takovou malou výzvou. Narazíme zde totiž možná více než v jiných měsících na fakt, že téměř nic na světe není černé nebo bílé, a že u potravin je tomu tak dvojnásob. A tak i přesto, že takové syrečky, které platily v měsíci mléčných výrobků i v měsíci „tukovém“ za hrdiny a opěvovali jsme je pro jejich výjimečné vlastnosti, budou v měsíci soli spíše za záporáky. Podobný osud čeká i šunku, která nám sice dodává cenné bílkoviny a může pomoci ušetřit v jídelníčku spoustu kalorií a tuku, ale její výroba se bohužel bez soli neobejde. Dalším příkladem mohou být i rybí výrobky jako matjesy, pepřenky či uzené ryby, které jsme v uplynulém měsíci spíše doporučovali jako vítané zpestření jídelníčku, nicméně jejich vysoký podíl soli nelze jen tak opomenout.
Ani tento měsíc si tedy neodpustíme naše nejoblíbenější heslo „Všeho s mírou.“, které nás provází již od začátku projektu a koneckonců je i jednou z nejdůležitějších myšlenek, které se STOB snaží šířit již po mnoho let. Dovednost uvažovat nad jídelníčkem v celodenním kontextu a mnohdy i s jistým nadhledem je totiž velmi cenná a věříme, že vám, aktivním účastníkům, už takové uvažování nedělá potíže. :-)
Už tedy víme, že sůl je označovaná za jednu z rizikových živin. Proč tomu ale tak je? Tomu se samozřejmě budeme blíže věnovat v listopadových článcích. Ve zkratce však můžeme zmínit především fakt, že její nadměrný příjem přispívá ke vzniku celé řady onemocnění od hypertenze, přes osteoporózu, nádorové onemocnění žaludku, ledvinové kameny až k obezitě.
I přes tato značná rizika je příjem soli v České republice dokonce mnohonásobně překračován. V listopadu si tedy ukážeme, jak příjem soli v jídelníčku snížit (základní rady si můžete už nyní přečíst zde), ale také kde všude je sůl obsažena (základní tabulku naleznete zde), či jak působí v našem těle.
Ačkoliv sůl představuje neopominutelné riziko pro naše zdraví, je poměrně těžké sledovat její celodenní příjem. Z toho důvodu nyní pracujeme na zařazení ukazatele soli do naší databáze potravin a již brzy se tedy objeví i jako nový kontrolní semaforek v rámci programu Sebekoučink.
A nyní výzva pro vás. Tedy rovnou dvě. Ta první je velmi aktuální.
Možná již víte, že pro zařazení do slosování o hlavní ceny Prožij rok zdravě musíte být v projektu skutečně aktivně zapojeni alespoň 3 měsíce. To, nakolik tuto podmínku splňujete, poznáte v přehledu měsíců, kde máte u každého jednotlivého měsíce uvedený počet bodů, které jste za daný tematický okruh získali. Splněné měsíce jsou označené zeleně. Pokud vám tedy ke splnění podmínky a k možnosti soutěžit o hlavní ceny ještě nějaký ten měsíc chybí, neváhejte se nyní zapojit naplno. :-)
Druhá výzva je výzvou budoucí, ale blížící se. O čem je řeč? Stejně jako tento rok, i pro rok příští jsme pro vás něco přichystali. Něco, co vám, jak doufáme, bude opět pomáhat zlepšovat vaše stravovací a pohybové návyky. Něco, co vás bude i nadále tady na STOBklubu bavit. Něco, na čem nyní usilovně pracujeme a co tu pro vás bude po celý příští rok. Něco, co bude pro vás, ale i pro nás jednou velkou VÝZVOU.
Tak se těšte. :-)
Komentáře je možné psát až po přihlášení.