Sledujte nás:

Datum registrace: 27. 01. 2012

Jak si nahrát profilovou fotku?

xxleoxx

Původní Sebekoučink

0 %
0 kg 5 kg

Již zhubnuto: 0 kg

Získané body

Tento měsíc: 0
Celkem: 7278
Zobrazit více

 

?

Jak sbírat body

Počítadlo pohybu

Můj pohyb
Chůze: 0 km
Kolo: 0 km
Cvičení: 0 h 0 min
 
Všichni uživatelé
Chůze: 95079.98 km
Kolo: 51412.41 km
Cvičení: 4327 h 47 min

Přátelé

?

Jak požádat o přátelství

Stob skupiny

 

?

Jak se připojit ke skupině

xxleoxx

Jak psát blog?

Upozornění: Jedná se o blog uživatele STOBklubu, který neprochází kontrolou a nemusí splňovat zásady STOBu.

Jak je to s vejci - jíst nebo nejíst

11. 02. 2012

Tak sem si řekl, že po večer, když nemám co dělat občas něco sesmolím a zesumarizuju informace o různých potravinách, možná známé, možná neznámé a také nové informace z nedávných výzkumů, žádné výmysly ale opřené o vědecké studie. Dnes sem se rozhodl pro rozbor vajec, jelikož jsou v posledních týdnech mým věrným sytičem a zdrojem bílkovin.

Vejce

Vejce mají vysoký obsah plnohodnotných bílkovin (obsahují všechny aminokyseliny pro člověka nezbytné a to v poměru, který je nejpříznivější ze všech běžných potravin) Kvalitnější bílkovinu nežli z vejce prostě neexistuje. Vejce dále obsahují tuky, vitamíny a minerální látky. Ovšem pozor pokud má někdo ve zvyku konzumovat pouze bílky v obavách o svůj cholesterol, činí velkou chybu, samostatné bílky totiž nejsou plnohodnotné(plnohodnotnost zajištuje právě kombinace bílkových a žloutkových bílkovin), a jak se dozvíme později ani strašák cholesterol na tom není ve vejcích zase tak špatně.

Pro čtivé co to chtějí z první ruky (text je v angličtině a jedná se seriózní výzkumnou práci z kansaské státní univerzity) http://www.unisci.com/stories/20014/1029013.htm

shrnutí článku:

Spousta lidí věří že zvýšená konzumace vajec může za zvýšený krevní cholesterol. Avšak při provádění tohoto výzkumu se tato teorie nepotvrdila. Při bádání příčiny proč se z vejce, které je velmi bohaté na cholesterol, kterého vejce obsahuje 424 mg /100g, dramaticky nezvyšuje krevní cholesterol došli k zajímavému zjištění. Za vše může lecithin přítomný ve žloutku, který brání vstřebávání většiny cholesterolu do krve. Výsledek je takový že po konzumaci stejného množství masa(kuřecí 75 mg/100g), které neobsahuje lecithin se krevní cholesterol zvýší mnohem více, než po konzumaci stejného množství vajec. Dále je vejce důležitým zdrojem vit. A, E(důležitý antioxidant) B6, B12 a folátů, které jsou důležitou látkou, snižující hladinu homocysteinu, který je rizikovým faktorem vzniku kardiovaskulárních onemocnění. 

Co nám tedy brání v konzumaci vajec? strašák cholesterol ne. jediný pozor si musíme dávat na obsah tuku v žloutku. Výživová doporučení 3 vejce týdně již lze považovat za přežité.

Pro ty kteří chtějí počteníčko o bíkovinách a dozvědět se nějaké informace :

is.muni.cz/th/102319/fsps_b/Bakalarska_prace.doc

jedná se o bakalářskou práci na téma bílkovin, a to nejen o vajčných, dozvíte se zde že není bílkovina jako bílkovina. Jak je vidět z tabulky vejce je top mezi potravinami. dále jsou zde užitečné informace o dávkách i kombinacích potravin, abychom z mála dostali maximum. Neplatí totiž že když slepě splníme limit 150g bílkovin v potravě, že naše tělo těch 150g využije jako základ pro vlastní tělní proteiny, pokud budeme přijímat málo využitelné bílkoviny, nadbytek neesenciálních a nelimitujících aminokyselin bude přeměněno na sacharidy, tudíž "vyhozeno" z okna. Důležité je kombinovat různé zdroje bílkovin, proto jsou jednostranné diety k ničemu, kdybychom konzumovali pouze kuřecí například se zeleninou, plýtváme masem, pokud si jej dáme s rýží nebo s bramborem, kombinací těchto bílkovin získáme mnohem více.

Vysvětlení plnohodnosti:

Bílkovinu si představte jako staré vědro složené ze svislých latěk. Každá laťka reprezentuje jednu aminokyselinu ze které se skládá daná bílkovina, výška laťky reprezentuje hmotnostní zastoupení aminokyseliny v bílkovině. Pokud tedy chceme naplnit(využít bílkovinu) pomyslné vědro vodou podaří se nám to jen do výšky nejnižší latky ve stěně vědra. Tzn. že bílkovinu lze využít limitně podle nejméně zastoupené aminokyseliny. V případě vejce jsou všechny laťky stejně dlouhé tudíž vejce je 100% využitelné, Bílkoviny luštěnin jak je vidět v tabulce, pokud je budeme konzumovat samostatně jsou využitelné pouze z 50%. Při kombinování bílkovin se využitelnost zvyšuje, protože každý zdroj bílkovin je limitní v jiné aminokyselině. Proto je důležitá pestrá strava, které pro uspokojení potřeb těla potřebujeme daleko méně než stravy jednotvárné.

Bílkoviny

Využitelnost Bílk.

Hovězí

69

Vepřové

69

Drůbež

64

Ryby

70

Vejce

100

Mléko

75

Rýže

50

Pšenice

39

Luštěniny

50

Určitě nenabádám k radikálnímu zvýšení konzumace vajec, ale není na škodu přestat o vejci uvažovat jako náloži cholesterolu, ostatně profesionální kulturisté konzumují denně kvanta vajec a jejich cholesterol je v normě. Já sám se vajec nebojím a jsem schopen týdně zkonzmovat i 15 vajec. Ps. naštěstí doma chováme slepice :D

Vždy když  plánuji jídelníček a mám potíže s plněním bílkovin, zařadím vejce nehledě na to že připravit vejce trvá pár minut, pokud chci rychlou svačinku není čas se piplat s masem :D A jak jste na tom s konzumací vajec vy? Bojíte se cholesterolu? Hlídáte si konzumaci vajec? Jak je máte nejraději?

Aktualizece 11.2 ----------------------------------------------------------

Jelikož jsem člověk od přírody spořivý, a vyhazování nebo odělování žloutků mně přijde neekonomické, existuje alternativa. Lze sehnat sušené vaječné bílky, prodávají se ve zdravýchých výživách, kde se cena pohybuje kolem 250g za 100 kč. Pro získání hmoty totožné s bílkem čerstvě vyklepnutého vejce je potřeba tento prášek rozmíchat v 6 dílech vody. tzn. lze za 100 kč získat 1750g vaječného bílku bez žloutkových odpadů, lze na internetu objednat i 2,5kg balení za mnohe nižší cenu(kolem 600 korun), ale prvně bych doporučil otestovat malé balení. V kulturistice se totéž prodává za ještě více peněz, jenže je tam přidána umělá příchuť třeba jahoda a tak. Jen je třeba kreativity při konzumaci, směs se špatně rozmíchává, intenzivním šleháním vzniká klasický sníh. Chce to trochu praxe,pro ty kteří si nepotrpí na chuti a jde jim jen o doplnění bílkovin lze přímo zapíjet nerozmíchaný prášek, Jinak mě jako nejlepší volba připadá příprava bílkové amolety, přece jen se jedná o pasterované nedenaturované bílky, tudíž tepelnou úpravou zlepšíme stravitelnost. Samozřejmě jedná se o zdravotně nezávadnou surovinu pro kuchynské použití. Vzhledem k tomu že samostatné bílky nejsou zcela plnohodnotné při hledání možnosti jak tuto situaci korigovat jsem dospěl k závěru že pro zvýšení využitelnosti bez přídavku samotného žloutku je nejvýhodnější a také nejlevnější smíchat sušené bílky s odtučněnou sojovou moukou( také lze koupit ve zdravé výživě) v poměru 2 díly bílků a 1 díl sojové mouky(nebo i klidně sojových kostek či plátku nebo granulátu), kouzlo tkví v tom že aminokyselin kterých je v samotném bílku nedostatek je v sojové bílkovině nadbytek, zkombinováním těchto dvou komodit získáme bez ohledu na další okolnosti zpátky plnohodnotnost blízkou 100. Proč zrovna sojovou mouku? je bohatá na bílkoviny (kolem 50% bílkoviny) a je levná cca 22 kč za 250g, to znamená za málo peněz získáme mnoho bílkovin, jejichž nízká plnohodnotnost nám v tomto případě nevadí( slouží jako zlepšovadlo málo zastoupeých aminokyselin v bílku) za 22 kč vlastně získáme 125g čistých bílkovin s velmi malým obsahem tuku ( 1%). Takže možnost přípravy je rozmíchat (regenerovat) bílky vmíchat do nich polovinu hmotnosti přidaných sušených bílků (př. 30g suš. bílků rozmíchat v 180g vody + 15g soj. mouky) a usmažit)i bez tuku) na pánvi jako amoletu nebo přidat jako složku jiného pokrmu.

Proč tohle dělat?
není to třeba dělat denně, ale jen v případěch kdy máme malé plnění bílkovin a necheme přijímat zbytečné tuky a tvarohu už máme plné zuby.
Po fyzické námaze/posilovně na ochranu našich drahocenných svalů
Jako alternativu k ostatním bílkovinným jídlům, když si cheme odpočinout od masa.
- Když nemáme maso, nebo když nemáme čas na jeho úpravu
-Proteinová svačina do práce/školy ... amoleta s kořením mezi dva chleby s nějakou zeleninou
-Sušené bílky sou vlastně bílky u nichž byl snížen obsah vody na cca 20%.... jedná se o 80% bílkovinu, s velmi dobrou trvanlivostí (po otevření skladovat v suchu a temnu)
Co se týče možností úpravy je to oblast neprobádaná, meze kreativity se nekladou, ted mě napdalo uvařit to ve vodní lázní aby to mělo tvar "desky" pak to nakrájet na kostičky a vmíchat to do salátů nebo pomazánek... prostě jak je libo :D

Pro zvídavé, jak jsem ke všemu došel, tak tu uvádím parádní americké stránky o prakticky všech nutričních hodnotách širokého spektra komodit (v ENG)

Stránka pro sojové maso, odtučnené 

http://nutritiondata.self.com/facts/legumes-and-legume-products/4386/2

při rozkliknutí položky Protein & Amino Acids => more details získáte přehled o zastoupení jednotlivých aminokyselin

Stránka pro vaječný bílek 

http://nutritiondata.self.com/facts/dairy-and-egg-products/112/2

Srovnáním aminokyselinového spektra a jeho nedostatků, zejména sirné aminokyseliny cysteinu a histidinu kterých je v soji poměrně bohatě v přepočtu na 100g

požadavky (mg/kg tělesné hmotnosti/den)

                                           kojenci    děti        dospělí

histidin                                 28           ?             10

isoleucin                              70           28           10

leucin                                  161         42           14

lysin                                    103         44           12

methionin a cystein              58           22           13

fenylalanin a tyrosin             125         22           14

threonin                               87           28           7

tryptofan                              17           3,3          3,5

valin                                      93           25           10

Stejně tak můžeme vyhledat v databázi tisíce jiných surovin a zjistit jejich nutriční údaje, ten kdo si alespon trochu rozumí s angličtinou to bude zajisté užitečná stránka.

Hodnocení (36 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

11. 03. 2013 22:00
pekný článok :-) čo sa týka vajec a cholesterolu, asi pred pol rokom som tiež niekde čítala jednu štúdiu, že to nieje zas tak "horké"... čo sa týka celkovo bielkovín, dlho premýšlam, že si začnem zisťovať informácie, ako tú bielkovinu využiť čo najviac a celkovo ako jednotlivé zložky potravy sa navzajom podporuju, respketive zrážaju svoju nutričnú hodnotu... tieto veci proste neviem a zatiaľ sa mi do toho nechce..ale ak tak pozerám, píšeš zaujímavé články, možno nájdem mnoho odpovedí v tvojich blogoch :-)
11. 03. 2013 21:56
vejce jsou výborná rychlá konzerva skoro čisté bílkoviny :-) díky za článek
11. 03. 2013 20:04
Velmi užitečný článeček!!Díky za něj!
11. 03. 2013 19:26
Díky za nové informace,ty o vejcích znám ale že lze kupovat pouze sušený bílek jsem nevěděla,znám pouze vajahit.
11. 03. 2013 19:08
Dobrý, jsem ráda, že vejce se mohou. Mám je od rodičů. Tak toho alespoň využiju.
11. 03. 2013 19:02
Velice zajímavé, vejce mám ráda. A také jsem se bála zvýseného cholesterolu. Sestra má slepicky, tak mám vejce "bio".
11. 03. 2013 18:06
No tohleto mne velmi zaujalo,rozhodně to vyzkouším. Moc děkuji za informace.
11. 03. 2013 17:52
Děkuji za informace, vejce mám ráda.
11. 03. 2013 17:17
jééé, to je informací...tak na slepičky ať nám snáší:)))
27. 03. 2012 18:22
výborná a téma vyčerpávající informace, děkuji
27. 03. 2012 17:04
Také se dám na vajíčka mám je moc ráda.
11. 03. 2012 11:52
mosem: taky alespon 2x týdně mám na snídani volské oko ze 2-3 vajec a na svačiny chléb s vejcem na tvrdo, týdně v průměru sním kolem 10 vajec :D
11. 03. 2012 11:50
už nás tuto informaci ponovu učí i ve škole, že cholesterol a vajíčka byla demagogie minulého režimu, v dnešní době se spíše doporučuje konzumaci vajec zvýšit.
11. 03. 2012 11:50
Hezky napsáno, 2 volká oka se šunkou a rozpečenou bagetkou a zeleninkou - úžasná snídaně, můj nedělní rituál.
01. 03. 2012 08:59
hm....no super zpráva,miluju vajíčko nahniličku,jelikož slepičky máme zařadím opět do pravidelného jídelníčku a dík za radu
24. 02. 2012 10:40
jn vejce se přepravují naskládané na sobě v 40 vrstvách, někdy to ty se slabou skořápkou nepřežijí, lepší je si to vždy zkontrolovat. úplně nejlepší je ale domácí vejce, u kterého víme že neleželo x dní někde na skladu a neputovalo stovky kilometrů v kamionu.
24. 02. 2012 07:41
krásný článek, díky za něj. Vajíčka miluju ♥
23. 02. 2012 23:38
moc pěkně napsáno a pro mě nejlepší snídaně - vajíčko naměkko a k tomu chlebík s máslem(v dietní formě)
23. 02. 2012 22:21
Od doby přečtení článku jsem docela zvýšila počet vajec. Ale šokovalo mě, kolik prasklých vajec se prodává. Až pátá krabice, kterou jsem otevřela a kontrolovala, byla v pořádku. Z jedné dokonce teklo...
19. 02. 2012 22:28
Díky moc za velmi zajímavé čtení.
19. 02. 2012 22:12
dík za pozitivní ohlasy, zítra mám na snídani v plánu tři sázené vejce :D už teď se na ně těším.
19. 02. 2012 13:39
Úplně fantastický článek! Přečteno jedním dechem a je zaručeno, že se budu mnohokrát vracet pro připomenutí. Fakt skvěle vysvětleno, jasně, bez okecávání a čtivě. DĚKUJU!!!!
13. 02. 2012 16:20
no to je škoda afrais, že si alergická na albumin, to by mě rovnou odvezli...
13. 02. 2012 12:24
Dobrý, měl jsi skvělý nápad. Ale abych odpověděla na otázku - já bohužel vejce nemůžu. Přesněji, žloutek můžu, ale jsem alergická na albumin. Takže si musím odpouštět i tenhle velmi výhodný zdroj bílkovin. Ale je dobře, že někdo i tady připomněl, že to s tím cholesterolem vážně není tak zlé, jak se mylně traduje! :-)
13. 02. 2012 12:06
Vejce jsou potraviny budoucnosti, Díky za blog, to bymožná mohlo být jako samostatný článek. MaSka
11. 02. 2012 21:41
přidána aktualizace do blogu i s odkazem na speciální stránky
11. 02. 2012 21:04
jelikož jsem člověk od přírody spořivý, a vyhazování nebo odělování žloutků mě přide neekonomické, existuje alternativa. Lze sehnat sušené vaječné bílky, prodávají se ve zdravýchých výživách, kde se cena pohybuje kolem 250g za 100 kč. Pro získání hmoty totožné s bílkem čerstvě vyklepnutého vejce je potřeba tento prášek rozmíchat v 6 dílech vody. tzn. lze za 100 kč získat 1750g vaječného bílku bez žloutkových odpadů, lze na internetu objednat i 2,5kg balení za mnohe nižší cenu(kolem 600 korun), ale prvně bych doporučil otestovat malé balení. V kulturistice se totéž prodává za ještě více peněz, jenže je tam přidána umělá příchuť třeba jahoda a tak. Jen je třeba kreativity při konzumaci, směs se špatně rozmíchává, intenzivním šleháním vzniká klasický sníh. Chce to trochu praxe,pro ty kteří si nepotrpí na chuti a jde jim jen o doplnění bílkovin lze přímo zapíjet nerozmíchaný prášek, Jinak mě jako nejlepší volba připadá příprava bílkové amolety, přece jen se jedná o pasterované nedenaturované bílky, tudíž tepelnou úpravou zlepšíme stravitelnost. Samozřejmě jedná se o zdravotně nezávadnou surovinu pro kuchynské použití. Vzhledem k tomu že samostatné bílky nejsou zcela plnohodnotné při hledání možnosti jak tuto situaci korigovat jsem dospěl k závěru že pro zvýšení využitelnosti bez přídavku samotného žloutku je nejvýhodnější a také nejlevnější smíchat sušené bílky s odtučněnou sojovou moukou( také lze koupit ve zdravé výživě) v poměru 2 díly bílků a 1 díl sojové mouky(nebo i klidně sojových kostek či plátku nebo granulátu), kouzlo tkví v tom že aminokyselin kterých je v samotném bílku nedostatek je v sojové bílkovině nadbytek, zkombinováním těchto dvou komodit získáme bez ohledu na další okolnosti zpátky plnohodnotnost blízkou 100. Proč zrovna sojovou mouku? je bohatá na bílkoviny (kolem 50% bílkoviny) a je levná cca 22 kč za 250g, to znamená za málo peněz získáme mnoho bílkovin, jejichž nízká plnohodnotnost nám v tomto případě nevadí( slouží jako zlepšovadlo málo zastoupeých aminokyselin v bílku) za 22 kč vlastně získáme 125g čistých bílkovin s velmi malým obsahem tuku ( 1%). Takže možnost přípravy je rozmíchat (regenerovat) bílky vmíchat do nich polovinu hmotnosti přidaných sušených bílků (př. 30g suš. bílků rozmíchat v 180g vody + 15g soj. mouky) a usmažit)i bez tuku) na pánvi jako amoletu nebo přidat jako složku jiného pokrmu.

Proč tohle dělat?
není to třeba dělat denně, ale jen v případěch kdy máme malé plnění bílkovin a necheme přijímat zbytečné tuky a tvarohu už máme plné zuby.
Po fyzické námaze/posilovně na ochranu našich drahocenných svalů
Jako alternativu k ostatním bílkovinným jídlům, když si cheme odpočinout od masa.
- Když nemáme maso, nebo když nemáme čas na jeho úpravu
-Proteinová svačina do práce/školy ... amoleta s kořením mezi dva chleby s nějakou zeleninou
-Sušené bílky sou vlastně bílky u nichž byl snížen obsah vody na cca 20%.... jedná se o 80% bílkovinu, s velmi dobrou trvanlivostí (po otevření skladovat v suchu a temnu)
Co se týče možností úpravy je to oblast neprobádaná, meze kreativity se nekladou, ted mě napdalo uvařit to ve vodní lázní aby to mělo tvar "desky" pak to nakrájet na kostičky a vmíchat to do salátů nebo pomazánek... prostě jak je libo :D
11. 02. 2012 19:55
Já často používám vejce právě na doplnění bílkovin. A pokud mám moc tuku, tak hold žloutek vyhodím :o) Vejce obzvláště pak bílek vařený natvrdo miluji :O)
11. 02. 2012 19:42
Tak na téma přílohy se těším, řekla bych že pro hubnoucí je to téma hodně kontroverzní..........a ještě chci podotknout- děvčata, takového vědátora pro naše témata jsme tu potřebovali :-)
11. 02. 2012 14:22
zatím jsem přemýšlel o článku zaměřeného na přílohy, tohle téma je poměrně široké, uvidím jak ho rozčlením.
11. 02. 2012 09:04
Ahoj u nás se také vejce ji- 3 chlapi a já maličkost.Kdyz jsem ještě bydlela s nasima( to uz je dlouho) tak byla vajíčka kazdou neděli na cibulce.Nyní nám je připraví i nás starší syn!Jinak asi do toho děláš, Dobrý článek- O čem bude příště? Uz se těším!
11. 02. 2012 08:49
Pěkný blog, jen mě utvrzuje v tom, že na vejci není nic špatného, spíš naopak. Já mám vajíčka moc ráda, navíc dobře zasytí, takže pro mě věčného hladovce, jsou ideální! :-)
Spotřebujeme doma (4 lidé) 10 - 15ks za týden. Cholesterolu se nebojím. Nejraději mám míchaná s jarní cibulkou, ředkvičkou či kedlubnou nebo na hniličku a vlastně je také zbožňuji v kulajdě.
10. 02. 2012 19:45
Když nám ve škole vysvětlovali jak je to s plnohnodností nejlepší je toto přirovnání: Bílkovinu si představte jako staré vědro složené ze svislých latěk. Každá laťka reprezentuje jednu aminokyselinu ze které se skládá daná bílkovina, výška laťky reprezentuje hmotnostní zastoupení aminokyseliny v bílkovině. Pokud tedy chceme naplnit(využít bílkovinu) pomyslné vědro vodou podaří se nám to jen do výšky nejnižší latky ve stěně vědra. Tzn. že bílkovinu lze využít limitně podle nejméně zastoupené aminokyseliny. V případě vejce jsou všechny laťky stejně dlouhé tudíž vejce je 100% využitelné, Bílkoviny luštěnin jak je vidět v tabulce, pokud je budeme konzumovat samostatně jsou využitelné pouze z 50%. Při kombinování bílkovin se využitelnost zvyšuje, protože každý zdroj bílkovin je limitní v jiné aminokyselině. Proto je důležitá pestrá strava, které pro uspokojení potřeb těla potřebujeme daleko méně než stravy jednotvárné.

Já osobně miluju vejce jakkoliv upravené :)
10. 02. 2012 19:06
já miluju vaječinu ale dělám jí na minimálním množství tuku( teflon je prostě úžasný na netučnou stravu) ale mám ráda i vejce na hniličku
10. 02. 2012 18:36
Pekny clanek, melo by se dodat, ze pokud vejce neni pripraveno v kombinaci s tukem, je zdrave a vyzivne. Jak rika muj lekar, nejlepe stravitelne je uvarene na hnilicku nebo syrove. Syrove by asi neslo, ale na hnilicku miluju.
10. 02. 2012 17:56
Příjemné zjištění, vajíčka mám ráda, tak teď vím, že až budu potřebovat zvýšit přísun bílkovin, vím, kam síhnout. Díky za tip :-)
10. 02. 2012 17:54
Dobrý článek, to jsem vůbec netušila. Určitě mám na věc teď jiný náhled.
10. 02. 2012 17:09
vejce jíme dost, máme od rodičů rovněž domácí:-D Spotřebu máme okolo 20/týden - ale mám dvě malé děti:-) Co se týče bílkovin, jím jinak z masa jen kuřecí, doplňuji to práškovými 90%proteiny po tréninku.
10. 02. 2012 17:03
Rozhodně jíst. Mňam. Já si dám ledový salát, na něj dresink z bílého jogurtu (a česneku nebo kopru nebo strouhaného čerstvého křenu) a na to vajíčko pokrájené na osminky. Už mám chuť, asi si to udělám k večeři.
10. 02. 2012 16:59
Já vejce mám ráda :-)) Dávám si je běžně.Nejraději volské oko,smaženku na pánvi bez tuku a do kuřecího vývaru je super :-)))))
10. 02. 2012 12:47
Asi před 14 dny byla v rádiu debata, kde nějaká docentka říkala to samé. Závěr byl, že by člověk měl sníst alespoň 2 vejce denně.
10. 02. 2012 11:26
Já konzumuji vejce dle chuti, ale nemám je každý den. A když si ho dám, tak celé - nedokázala bych se zříci žloutku, který je na vejci nejchutnější. Zrovna dnes jsem snědla l vejce na svačinu. Mám je ráda na všechny způsoby.
10. 02. 2012 11:04
Já z vajíček strach určitě nemám. A protože nezvládám do sebe nacpat dost bílkovin ve formě masa. Ráda sáhnu po změně ve formě vajíčka. Na zítra si do práce hodlám ukuchtit lečo s vajíčkem .-)
10. 02. 2012 09:22
Nějaký podobný článek jsem před časem už četla. Nicméně jsem vajíčka stejně nikdy nepřestala jíst z obavy kvůli cholesterolu, protože jsem jej nikdy zvýšený neměla a navíc jsem tomu ani neveřila: můj tchán jedl léta několik domácích vajíček každý den na snídani a nikdy zvýšený cholesterol neměl. Konzumuju je taky na víc způsobů: vařená na chleba, volské oko k čočce nebo špenátu, mícháná přes víkend na snídani, ... :-)
10. 02. 2012 09:04
Tak som sa začítala aj do bakalárky, je to riadne zaujímavé, ale asi kým by som presne pochopila tú využiteľnosť tak by som si asi musela spraviť doktorát ;-)
Každopádne som pochopila, že je treba tie bielkoviny kombinovať, lebo sa využiteľnosť zlepšuje... Alebo som to pochopila zle? No ale však kombinujeme vždy ;-)
Vajíčka milujem na akýkoľvek spôsob, týždenne dokážem zjesť hádam aj desať, boli časy, keď som ich jedla denne tri, choesterol mám v norme, takže súhlasím s tým, že to rozhodne nie je nálož cholesterolu ;-) Navyše si myslím, že tak ako sa ani bielkoviny nevyužijú v tej forme ako do tela prídu, tak ani cholesterol sa v tele neukladá len preto, že ho jeme. Myslím, že zvýšený cholesterol je znakom nejakého iného ochorenia a nie je príčinou, ale následkom....
10. 02. 2012 08:17
Vejce mám moc ráda,je to moje víkendová snídaně.V sobotu nebo v neděli si dám ráno dvě vejce,nejraději jako míchané s cibulkou,libovou šunkou a petrželkou a k tomu chleba,hmmm.I vařené mám ráda na chleba s florou nebo lučinou.No a volská oka taky.Takže můžu říct,že vejce jsou dobrý a nebojím se jich ani náhodou.
10. 02. 2012 08:16
ja jsem vejcožrout, u nás je obrovská spotřeba vajec - brášin posiluje a ostatní máme vajíčka rádi, takže průměrně tak šest až osm vajec na týden:)
10. 02. 2012 08:12
take mam rad vejce a nejlepe nase domaci, ted,co jsem v Londyne, na zahrade mame 3slepice. V hrnci dam varit vodu,kdyz bubla,rozklepnu do ni vejce a do 3minut vyndam deravou sberackou, je trochu na hnilicku, podavam s pecivem a maslem. Moje oblibene!
10. 02. 2012 08:02
Vejce jím dle chuti, někdy víc, někdy vůbec. Občas navíc doháním bílkoviny samotným bílkem :-)
10. 02. 2012 07:58
Musím říct, že o cholesterolu a těchto věcech nepřemýšlím, když na to mám chuť, tak si to dám!
Vejce jím tak 2x týdně, většinou 3bílky a 1žloutek (dost tuků umím nabrat jinde), nejradši je mám jako omeletu, kterou si pomažu hořčicí a naplním šunkou,rajčaty a syrečky a nebo si z nich udělám pomazánku!
10. 02. 2012 07:57
Díky ti !! Dobrý článek. Vejce jsem se naučila jíst díky stobu kvůli bílkovinám, teď mi budou chutnat ještě víc... Ta DP jsou taky dobrý informace :) Už se těším na něco dalšího zajímavýho :)
10. 02. 2012 07:22
Vejce jím převážně domácí 1x za týden a mám je ráda.Měla bych jich jíst asi víc,podle tvojí tabulky :).Cholesterolu se nebojím,mám ho nízký.
10. 02. 2012 07:19
Hm, zajímavé. Jdu si udělat vejce. Naposledy jsme měla jedno loni. Ano, díky fámě o cholesterolu. Takže dík za osvětu!
10. 02. 2012 06:59
Jen ještě dodávám, že konzumuju vejce domácí a cholesterol je o.k., a některý týden jich sním třeba i pět, někdy taky jen jedno.......
10. 02. 2012 06:57
Já vejce jím tak třikrát týdně, souhlasím s tebou, že je to jednoduché ,rychlé a zasytí.......dávám si vajíčko většinou k večeři, doháním tím nejen bílkoviny, ale hlavně tuky, které pokud nehřeším sladkým , tak nedosahuju ani žlutého semaforku ...

Aktuality

Kvíz o ceny

Soutěž o produkty Wasa byla ukončena.
Gratulujeme výhercům: rosste, Ratuska, karkkrk

Ankety

Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?

Naši partneři