Častým problémem uživatelů v Sebekoučinku je, jak odhadnout hodnotu a složení energetických hodnot pokrmů konzumovaných v restauracích.
Jak odhadnout energii v hlavních jídlech
V unikátní „databázi potravin“, respektive v programu sebekoučink, jsou uvedeny druhy potravin, jejichž energetickou hodnotu lze snadno vypočítat – stačí si zvolit potravinu a zadat hmotnost. O zbytek se postará program sám. Problémem zůstává odhadnutí co nejpřesnější kalorické hodnoty u hotových jídel. A to zejména u těch, které si uživatel nepřipraví sám – tzn. jídel v restauracích. Ideální by bylo, kdyby všechny restaurace vařily ze stejných surovin, pomocí stejného postupu, totožná jídla – s přesnou gramáží všech ingrediencí. Což je, jak jistě uznáte, utopie. Člověk, který hubnout nepotřebuje, jistě ocení, když mu na talíři přistane o deset dkg masa navíc. Ale co hubnoucí?
Občas je třeba odhadovat
Naštěstí již víme, že abychom hubli, není třeba být otroky kalorických tabulek či vah. V restauracích se nestravujeme denně, a tak nás nemusí stresovat občasná konzumace hotového pokrmu, nad jehož přípravou jsme nestáli s tabulkami energetických hodnot v jedné ruce a s kuchyňskou váhou v ruce druhé.
Jsme lidé rozumní, takže spoléhejme na svůj vlastní rozum. Vždy máme na výběr – a to jak toho, co sníme, tak toho, kolik sníme. Ty doby, kdy nad námi ve školní jídelně stávala učitelka a direktivně nás nutila dojídat mohutné porce mnohdy ne příliš chutného oběda, jsou už dávno pryč. Základem je volba správného pokrmu. Samozřejmě vás nechceme a ani nemůžeme nutit do neustálé konzumace jídel vysloveně ideálních, což pro hubnutí a udržení hmotnosti ideální samozřejmě je. Ryba se zeleninou s malou přílohou. Třeba. Ale nejen zdravě živ je člověk. Někdy si tělo poručí dozlatova vypečenou husičku s červeným zelím a knedlíkem – o tady máme fígl - metoda JJP (jez jen polovinu) a i zde můžeme energetickou hodnotu z jednotlivých potravin odhadnout.
Polévky a omáčky a směsky
Horší je to s polévkami (se zásmažkou, nebo ne?), omáčkami (zahuštěny jíškou, či pasírovanou zeleninou?) nebo s pokrmy, jejichž základem je směs (například tzv. „čína“, ražniči, sekaná). Pokud máte jakékoliv pochybnosti o energetické hodnotě takových pokrmů, byť sebechutnějších, raději omezte kvantitu a snězte třeba jen polovinu porce.
Novinka v sebekoučinku
Připravili jsem pro vás vzorek restauračních, kdy jsme vycházeli jsme z knihy Jaroslava Runštuka, Receptury teplých pokrmů. Naleznete je v databázi Sebekoučinku jako samostatnou kategorii.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Moje dcera studuje v Americe, a strava je tam příšerná.. Výdy se těší, až jí pošlu nějaké potraviny odsus - všechno je tam chemické a tučné. Nevím ale jestli to není tím, že je v El Pasu, což je na hranicích s Mexikem, a asi to ta pravá Amerika není. No, více zjistím v létě při osobní návštěvě:-)
A upřímně kdo z nás jí v restauraci každý den?(Pokud tedy nemáte jinou možnost než tu restauraci je to škoda)
Když jdu občas s dcerou, tak si, podle gramáže v jídelním lístku, dáváme společně jednu porci. Dřív na nás koukali divně, že chceme navíc prázdný talíř a příbor, ale teď už asi nejsme jediné.
Když jdu s partou, tak se snažím vyvarovat smaženého, nebo si dám jenom maso a zeleninu bez přílohy. A hlavně, si k mé velké lítosti,
nedám mé oblíbené pivo, ale 2dcl suchého bílého vína a půllitr vody z kohoutku :-)