Přestože byl v minulých letech řepkový olej v našich kuchyních v pozadí, výzkumy prokázaly jeho blahodárné účinky na lidský organismus. Porovnáme-li jednotlivé druhy rostlinných olejů v obsahu esenciálních mastných kyselin, zjistíme, že řepkový olej je naprosto jedinečný, jelikož v něm jsou zastoupeny jak omega 3 alfa-linolenová MK, tak kyselina linolová z řady omega 6 MK, a to v ideálním poměru.
Tyto mastné kyseliny musí být přijímány v potravě, proto jsou označovány za esenciální mastné kyseliny. Mastné kyseliny skupiny omega 6 jsou v běžné stravě zastoupeny poměrně dostatečně, najdeme je ve slunečnicovém oleji, pšeničných klíčcích, v sezamu, ořeších, sóje apod. Naproti tomu omega 3 mastné kyseliny jsou často v nedostatku. Bohatým zdrojem omega 3 MK jsou tučné ryby jako je losos, makrela, sleď, z rostlinných zdrojů to jsou vlašské ořechy, řepka, sója a jejich oleje.
Nepoměr v příjmu těchto esenciálních kyselin může vyvolat různorodé zdravotní komplikace, proto je třeba dbát na jejich vyvážený příjem. Jedním z nejlepších zdrojů s vyváženým obsahem omega-3 i omega-6 je právě řepkový olej. Omega 3 MK jsou nezbytné pro správnou funkci mozku a růst, napomáhají regulovat hladinu tuků v krvi, snižovat pravděpodobnost rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a jsou důležité pro růst a kvalitu vlasů a kůže. Výzkumy prokázaly, že mají příznivé účinky i na průběh různých onemocnění, jako je například diabetes nebo onemocnění kloubů, a působí protizánětlivě. Jejich nedostatek může mít za následek lámavost nehtů a vlasů, suchou pokožku, bolesti kloubů, trávicí obtíže, ale také únavu nebo rozvoj deprese.
Benefity řepkového oleje tímto ale nekončí. Řepkový olej patří k olejům s nejvyšším přirozeným obsahem rostlinných sterolů, které přispívají ke snižování hladiny cholesterolu v krvi. Obsahuje vitamin E, neboli tokoferol, významný lipofilní antioxidant. Jeho dostatečný příjem zpomaluje proces stárnutí a slouží jako prevence kardiovaskulárních chorob a vzniku rakoviny.
Vhodný je řepkový olej též na vaření a smažení, má vysoký bod zakouření (240 °C), což znamená, že je až do této teploty stabilní a nepřepaluje se. Je díky tomu vhodnější nežli mnohem častěji používaný slunečnicový olej.
Pokud doma ještě řepkový olej nemáte, napravte to hned při příštím nákupu!
Komentáře je možné psát až po přihlášení.