Ing. Hana Málková
zdroj: Slaná fakta o soli - Publikace Česká technologická platforma pro potraviny
V rámci EU upravuje způsoby označování obsahu soli na etiketách potravin nařízení č.1169/2011. Povinnost uvádět výživové údaje na všech balených potravinách (až na některé výjimky) vstoupila v účinnost 13. prosince 2016, od té doby byste se tedy měli dočíst údaj o obsahu soli na většině balených potravinách v tabulce s výživovými údaji.
Dříve jste se mohli setkat i s údajem o obsahu sodíku, z průzkumů však vyplynulo, že srozumitelnějším údajem pro spotřebitele je informace o obsahu soli. Někteří spotřebitelé dokonce vnímali označení sodíku jako alternativu pro označení soli. Nyní se proto uvádí vždy obsah soli na 100 gramů dané potraviny.
Uvedená hodnota vyjadřuje obsah ekvivalentu soli vypočtený podle vzorce: sůl = sodík x 2,5.
Naproti tomu například v USA se na obalech uvádí obsah sodíku.
Sůl neznamená vždy jen sůl
Obsah soli v potravině se nestanovuje jen jako množství sodíku pocházejícího z chloridu sodného (soli), ale jako celkové množství sodíku vyskytujícího se v potravině ze všech složek (organických a anorganických). Sůl tedy dle značení můžete najít i v potravinách, které sůl jako takovou neobsahují, ale jejím zdrojem je například přirozeně se vyskytující sodík, který je na sůl přepočten dle výše uvedeného vzorce. Ve vhodných případech se v těsné blízkosti výživových údajů může nacházet formulace uvádějící, že sůl je v potravině obsažena výlučně v důsledku přirozeně se vyskytujícího sodíku.
Zdravotní a výživová tvrzení
V roce 2006 byla v rámci EU přijata pravidla pro uvádění dobrovolných tvrzení na potravinách vztahujících se k výživovým a zdravotním benefitům potravin. V současné době lze používat několik schválených výživových tvrzení vztahujících se k obsahu sodíku/soli v potravině:
- s nízkým obsahem sodíku / soli, které smí být použito pouze tehdy, neobsahuje-li produkt více než 0,12 gramy sodíku nebo rovnocenné množství soli na 100 gramů nebo 100 mililitrů. V případě vod jiných než přírodních minerálních vod by tato hodnota neměla být vyšší než 2 miligramy sodíku na 100 mililitrů;
- s velmi nízkým obsahem sodíku/soli, které smí být použito pouze tehdy, neobsahuje-li produkt více než 0,04 gramy sodíku nebo rovnocenné množství soli na 100 gramů nebo 100 mililitrů. Toto tvrzení nelze použít v případě přírodních minerálních vod a jiných vod;
- bez sodíku/bez soli, které smí být použito pouze tehdy, neobsahuje-li produkt více než 0,005 gramy sodíku nebo rovnocenné množství soli na 100 gramů;
- bez přídavku sodíku/soli, které smí být použito pouze tehdy, pokud nebyl do produktu přidán žádný sodík/sůl ani žádná jiná složka, do které byl přidán sodík/sůl, a výrobek neobsahuje více než 0,12 gramů sodíku nebo rovnocenné množství soli na 100 gramů nebo 100 mililitrů;
- se sníženým obsahem sodíku/soli, které smí být použito v případě, že snížení obsahu sodíku nebo rovnocenné hodnoty soli představuje snížení alespoň o 25 % ve srovnání s podobnými produkty na trhu.
Vzhledem k tomu, že snížení konzumace soli pozitivně ovlivňuje krevní tlak, bylo schváleno zdravotní tvrzení:
- snížená konzumace sodíku přispívá k udržení normálního krevního tlaku, které smí být použito pouze u potravin, které mají přinejmenším nízký obsah sodíku/soli nebo snížený obsah sodíku/soli (viz výživová tvrzení výše).
K chloridu bylo schváleno pouze jedno zdravotní tvrzení:
- chlorid přispívá k normálnímu trávení tím, že vytváří v žaludku kyselinu chlorovodíkovou, toto tvrzení však nelze použít na chlorid, jehož zdrojem je chlorid sodný.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.