Ing. Hana Málková
Patříte k těm, co si dají zeleninu, jen pokud je vám naservírována v restauraci, návštěvě či rodinnými příslušníky přímo pod nos, a nad přípravou zeleninových jídel nejste ochotni trávit více času?
V článku Jak ušetřit čas při přípravě zeleniny, jsme si ukázali, jak lze využít sterilovanou a mraženou zeleninu. Zde přinášíme pár dalších tipů, jak snadno, rychle a efektivně zeleninu do jídelníčku zařadit a přitom nad její přípravou netrávit mnoho času.
Kupte si hotový salát
Jedna z mála výjimek, kdy lze i polotovary doporučit jako vhodnou součást jídelníčku. Samozřejmě, že je lepší připravit si salát doma, ale určitě lepší hotový salát nežli žádný salát :-) Proto si pro začátek kupte v obchodě hotový zeleninový salát či předpřipravenou krájenou zeleninu, do které přidáte třeba zálivku z balzamikového octa, bylinky, nebo jen pár kapek olivového oleje. A hned máte hotovou super svačinku. Když přidáte ještě nějaký zdroj bílkovin (např. tuňáka, cottage či jiný sýr), k tomu kousek celozrnného pečiva, tak je hlavní jídlo během chvilky na světě.
Chodíte na obědy do jídelny, kde je v nabídce i zeleninový bufet? Většinou si můžete vybrat z několika druhů salátů, využijte toho, že už tu práci s přípravou udělal někdo za vás a kupte si zeleninový salát také s sebou na svačinku či večeři.
Až vám saláty zachutnají, tak třeba časem zjistíte, že ani nakrájet si vlastní zeleninu nedá tolik práce a zabere to maximálně 10 minut. Je to vždy o stanovení priorit, a pokud budete opravdu chtít, tak věřte, že si ten čas najdete :-)
Pokud jste milovníky červené řepy, tak kromě klasické sterilované řepy je velmi praktické také využití předvařené červené řepy. Přece jenom uvařit řepu nějaký ten čas zabere, takže pokud nejste doma zavčasu, aby se vám řepa stihla uvařit, sáhněte v obchodě po řepě předvařené, kterou jen nakrájíte do salátu a obejdete se bez vaření, loupání a následného čekání, než vám řepa vychladne.
Buďte vždy připraveni
Vezměte si do práce, do školy či na výlet krabičku se zeleninou. Praktická jsou třeba cherry rajčátka nebo ředkvičky, které se nemusí krájet. Ale ani otrhat pár listů salátu, nebo překrojit okurku či papriku není časově nijak náročné. Uvidíte, že těch pár minut navíc, které ráno strávíte v kuchyni, během dne uvítáte. A pokud zrovna nestihnete připravit krabičku, kupte si cestou do práce vaničku se cherry rajčátky, které stačí jen omýt a můžete zobat.
Vytvořte si trvanlivé zásoby
Vybavte si doma mrazák i spíž a naplňte je trvanlivými zeleninovými zásobami, po kterých můžete sáhnout opravdu kdykoli, pokud zrovna nemáte k dispozici čerstvou zeleninu nebo nemáte čas na její přípravu. A i kdybyste ji měli, tak se někdy vyplatí si jídelníček zpestřit, nežli jíst stále dokola jen stejný salát z rajčat, papriky a okurky. A navíc kvalitní mražená i sterilovaná zelenina může leckdy kvalitou a obsahem prospěšných látek dokonce předčit zeleninu čerstvou.
Využijte sterilovanou, mraženou, kysanou nebo i sušenou zeleninu.
Sušená zelenina ušetří čas zejména při přípravě omáček a polévek. K dostání je třeba sušená na kostičky nakrájená mrkev, celer či petržel, nebo rovnou jejich směsi. Ušetříte čas mytím, očišťováním a krájením a máte zeleninu k dispozici, kdykoli ji potřebujete. Příprava omáček a polévek bude rázem o něco rychlejší.
Sterilovanou zeleninu můžete mít v zásobě i v práci, třeba se vám bude hodit, až si jednou zapomenete svačinu. Určitě to bude lepší varianta než čokoládová tyčinka z automatu nebo koláček z nejbližší pekárny. A pokud třeba někdy nestihnete oběd, tak si přibalte ještě jednu plechovku s tuňákem, přikousněte knäckebrot a máte plnohodnotný "nouzový" oběd.
Skvělé jsou například zeleninové směsi hrášku a mrkve nebo i jiné druhy. Méně vhodnou volbou je samotná kukuřice, která je poměrně bohatá na cukry a má vyšší glykemický index.
Sterilovaná zelenina přijde vhod také na cestách nebo při kempování, jen si s sebou nezapomeňte přibalit lžičku :-)
Mixujte
Pokud vlastníte mixér, můžete zeleninu využít na mnoho způsobů i v rozmixované podobě. Může to být ovocno-zeleninové smoothie - rozmixujte cokoli ze zeleniny a ovoce, co zrovna doma najdete :-), přidejte ideálně i nějaký zdroj bílkovin - např. jogurt, mléko nebo kefír, a máte vmžiku hotovou snídani či svačinu. Skvělé jsou i zeleninové polévky a krémy, které jsou také hotové raz dva. A vyzkoušet můžete i zeleninové pomazánky.
Vyzkoušejte třeba hráškový krém nebo hráškové pesto.
Pečte
Pokud už trávíte nějaký ten čas v kuchyni nad přípravou jiného jídla a používáte zrovna troubu (např. pečete maso), využijte rozpálené trouby a přidejte i zeleninu. Stačí přidat v kuse, tak jak je bez jakýchkoli úprav. Může to být třeba zmiňovaná červená řepa, nebo i lilek, paprika či mrkev. Vynikající je také dýně, kterou je třeba alespoň překrojit na menší kusy. Je to zcela bez práce a upečenou zeleninu můžete dále libovolně použít, ať už jen tak s nějakým dipem, nebo třeba do salátu či na přípravu dalších dobrot.
Výhodou je, že se s pečenou zeleninou lépe manipuluje - snadněji se krájí, strouhá a loupe. A chuťově přináší zase trochu jiné zážitky než zelenina syrová.
Vyzkoušet můžete pomazánku z pečené mrkve nebo salát s pečenou dýní.
Vařte (nebo spíš "pařte" :-)) v parním hrnci
Máte-li chuť na teplou variantu zeleniny, parní hrnec je vhodným pomocníkem. Vaření na páře je velmi šetrné a pomáhá zachovat co nejvíce vitamínů. Ideální jsou parní hrnce s několika patry, do jednoho dáte např. rýži, do druhého maso nebo vejce, do třetího zeleninu a jídlo na celý den je hotovo.
Tak pryč s výmluvami, že nemáte čas jíst zeleninu a směle do toho!
Komentáře je možné psát až po přihlášení.