Sledujte nás:

Časté dotazy

Lze si v programu Sebekoučink zvýšit či snížit nastavený energetický příjem?

Individuálně lze snížit či zvýšit energetický příjem v záložce „Nastavení příjmu“. V programu jsou nastaveny dolní i horní limity příjmu pro váš cíl, mimo které vás program nepustí. Pokud energetický příjem změníte, program automaticky přepočítá i množství jednotlivých živin.


Program vám dle vámi zadaných vstupních informací na začátku cyklu vypočítá doporučený energetický příjem a poměr základních živin. Jedná se však jen o určitý odhad a každému může vyhovovat něco jiného.

Pokud je vaším cílem hubnout a zjistíte, že při doporučeném energetickém příjmu hubnete více než doporučovaný 0,5 – 1 kg týdně, pak energetickou hodnotu zvyšte a naopak, pokud nehubnete, tak snižte. Ale – neukvapujte se a nesnižujte či nezvyšujte energetický příjem ihned po pár dnech sledování pomocí Sebekoučinku. Je zcela běžné, že někomu jde hubnutí v prvních týdnech rychleji, protože (vlivem změny jídelníčku) může dojít k odvodnění organismu. Přidat energii je třeba, pokud byste hubli více po delší dobu.

Pokud v prvních týdnech naopak nehubnete, pokuste se vydržet. Někomu totiž může déle trvat, než přesvědčí své tělo, aby nadbytečné kilogramy začalo redukovat. Stává se to zejména u lidí, kteří absolvovali již několik pokusů o zhubnutí. Zvýšíte-li více pohybovou aktivitu, může se stát, že úbytek není patrný na váze, ale na tělesných obvodech. Je to způsobeno tím, že vám ubývá tuková tkáň a nahrazuje ji svalová hmota, která je těžší. Nehubnete-li více jak 2 - 3 týdny a nepozorujete úbytek ani na tělesných obvodech, pak je třeba doporučený příjem snížit nebo přidat více pohybové aktivity. Doporučujeme ubírat a přidávat energii po cca 400 kJ. Zjistíte-li, že ani při snížení energie nehubnete, nebo naopak redukujete více, než je doporučeno i při vyšším příjmu, poraďte se s lékařem nebo jiným odborníkem.

Poznámka: Při nastavování energetické hodnoty program vychází z toho, že uživatelem je dospělá osoba bez potřeby zvláštního stravovacího režimu. Pokud jste diabetik, máte potravinovou alergii na některé druhy potravin, jste těhotná či kojící žena apod., pak konzultujte užití programu s odborníkem. Těhotné a kojící ženy by neměly rozhodně volit jako cíl redukci váhy. Mohou však využít programu pro zkvalitnění jídelníčku.

Hodnocení (136 hlasů):

Naši partneři