Sledujte nás:

Začínám znovu a znovu. Je to hrozně těžké.

Zpět
Autor: Animka
Počet členů: 59
Založeno: 24. 03. 2013

Nedokážu se zbavit chuti na sladké. Když ochutnám, nezastavím se, dokud nesním třeba celé Toffifee. Nebo 200g sušenek. Pak mám výčitky...

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

25. 05. 2017 14:00

ach jo tak já jsem tady po několikáté a vždycky to vydržím týden a pak mě to zapisování nebaví nebo nemám čas sedět u pc a zapisova a vážit, když jsem celý den v terénu jak mám vážit a zapisovat, když lítám jak hadr na holi, a když vařím doma pro syna a manžela každý kousek co hodím do hrnce vážit a přepočítávat na porce když vařím i na dva dny já fakt nevím jsem zoufalá nemůžu zhodit 5kg přesto že cvičím ale jak přestanu zapisovat tak zjistím že jsem snědla víc než 6000kl co s tím??

07. 09. 2014 18:13

Ahoj,jsem z Písku a hledám někoho kdo by se mnou do toho šel :-),kámošku nejen na hubnutí...:-)

05. 09. 2014 09:20

to jesus: já jsem na tom stejně... dva měsíce jsem (léto na chalupě) nezapisovala, jedla podle oka to, co bylo v místním krámku nebo v hospůdkách, a i když jsem měla pohybu mnohem víc než během roku (plavání, kolo, procházky) mám zpět skoro 4 kila :-(

05. 09. 2014 08:41

jak se na Stob vykašlu, hned jde váha nahoru, například jsem byla na dovolené, kde jsme měli jen polopenzi a za týden jsem nabrala kilo, nebo jsem ze svého jídelníčku vynechala zeleninu a další kilo navíc, jak prostě začnu lajdačit, je to poznat

07. 08. 2014 09:51

aknel015
v roce 2009 březnu jsem měla 100 kilo!!při výšce 175cm fakt moc,hubla jsem pomocí STOBu a zhubla 30 kilo za rok,do března 2010 jsem měla 70 kilo!!denně jsem cvičila,alespon 15-30 minut,jedla jen nízko tučné věci,kuřecí,krůtí maso,ovoce,zeleninu,vysadila zcela sladké,můj velký problém.Jde to jen chtít,ale loni jsem začala nabírat,jelikož jsem po dlouhých letech přestala kouřit,už mám zas 100 kilo-jojo efekt jak vyšitý!Rozežranost se tomu taky říká!Zas jsem začala hubnout,letos mi bylo 50...jde to je to jen o vůli a chuti s tím něco konečně udělat:-) Lenka

29. 07. 2014 16:52

Ahoj všichni,
jsem tu chvíli a četla jsem od začátku důležité informace, jak začít se snižováním váhy. Potřebuju shodit cca 8 kg. A nejen to, díky tomu co jsem se dočetla moje strava nebyla pestrá, sice jsem jedla přiměřeně ovoce, zeleninu atd, ale z příloh, sladkého atd jsem měla špatný pocit.
Teď vím, že je příloha nutná v 1/4, jinak mám málo Sacharidů a chuť na sladké.
Lekce jsou fantastické a já si poznámky zapisuji, jinak bych to zapoměla a pak se mám k čemu vracet, takový vlastní výcuc, ale vše vezme čas, já ale prostě neumím věci dělat jinak jak na 150 procent.
Tak jsem jedla, co mě napadlo a jídlo si vážila, ale zapisovala jen na papír, pak jsem samozdřejmě zjistila, že nemám ZELENÉ semaforky kvůli jiné skladě živin, většinou málo B, moc T a S.

Takže teď se snažím PLÁNOVAT, tak že si včerejší den zkopíruju na zítřejší datum, abych se mi to co už jsem zapsala neztratilo. Protože mám problém, že ráno nemusím jíst a přesunuji tedy potraviny na odpoledne a nedostávám body za velikost snídaně ani za pravidelný jídelní režim. Vím, zní to možná komplikovaně, ale já pak přesně vím, kolik a čeho potřebuju, pak nakoupím a druhý den užívám si správně naplánovaných porcí.

Ale zmrazená TRESKA vážila 200 g, po 20 minutovém upečení 125 g Takže vážíte taky před a po uvaření?
Jinak bych si dávala g, které nesním, že?

Takže se snažím navečer předem plánovat si alespoň SN, SV, OB.
Během dne pak SV a VEČ, protože se mé drahé polovičce nelíbí kolik času mi to plánovaní jídla bere. Ale ted sportuju časteji, kromě toho že zdravěji jím, protože to co sním, musím nějak spálit.
Když můj příjem potravy je například ORANŽOVÝ a já vím, že jsem spálila více než doporučený počet kJ a můj VÝDEJOVÝ SEMOFOREK je ZELENÝ, tj po odečtení výdej jsem pod hranicí Kj tj mohu si myslet, že jsem POHYBEM PŘÍJMOVÝ KJ SEMAFOREK DOSTALA NA ZELENOU?

Jsem bohužel nezaměstnaná a měla bych hledat práci. NEPOTŘEBUJETE někoho ve STOBU? Či jinde v Praze ASISTENTKU, mám výbornou angličtinu a jiné přednosti a pracovní zkušenosti? Omlovám se, vím, že to sem nepatří, ale........není nad to pracovat pro někoho se kterým máte společné zájmy. A my máme STOBKLUB atd.

Sebekoučing mě totiž úplně pohltil. Bere čas si zapsat recepty, suroviny, vážení, plánováni, hledání receptů, nákup speciálních potravin, pohyb. Na hledání práce už mi tolik nezbývá času, ale zato mám mnohem víc energie a radosti, že pro sebe něco dělám a konečně se zase směju a chce se mi opět mezi lidi. Mám ze SEBEKOUČINKU prostě dobrý pocit, že vím, co dělám a tím pádem moc ráda nakupuji a dokonce vařím. Tyto věci u nás dělat většinou přítel. Já nakupovala na svačinky, saláty a jiné nevařící suroviny. Teď už mi nepřipadá VAŘENÍ jako ztráta času a dle přesných receptů z knížky(viz níže) je to RADOST.

A když vím, že jsem na to dobře s kJ a jedla jsem zdravě, můžu si vyjímečně dát nějakou sladkost či tučnější masu u příbuzných, kde nemohu ovlivnit, co mi nabídnou. A nemám z toho DEPRESE, že musím shodit a přitom nejsem 100 procentní a nedokažu si je nedat.

Vše co připravuji sama chci zapisovat přesně. Proto se ptám jestli vážím až po úpravě pokrmů? Když jsem někde mimo domov, pak množství surovin samozdřejmě odhaduju.
Mám problém jíst 30 procent bílkovin a ještě rostliných, protože ty živočisné mají samozdřejmě hodně tuku, takže jsem asi po 20 letech, nakoupila Tofu a sojové masa a začnu je zažazovat, protože ořechy, mandle a olivový olej to nevytrhnou. Rostliné Bílkoviny jsou například v bramborách, ale tam tápu jestli je v REDUKČNÍ FÁZI omezit a nahradit třeba těstnovinami, protože obsahují škroby. Viz dále. Nebo ne?

Já se totiž snažím najít potraviny které jsou bohaté na Bílkoviny, s přiměřenými Tuky a nízkých GI (střední jíst s bílkovinou) a pak z nich vesele vařit.
Jak je to tedy s rezistentními škroby? Myslím s těmi v potravinách?
Miluji ZUMBU, protože vnímám hudbu a né to, že cvičím, mám o ní i knížku a tam doporučují ke cvičení přidat i stravu a doporučují se soustředit na SACHARIDY s rezistetními škroby. Například banán, kukuřice, brambory atd. Že díky jejich konzumaci můžete během dne spápit o 20-25 procent kalorií více. (Rok vydání 2012).
Ale Mám zatím půjčenou knížku (rok vydání 2010) , (jak bude práce určitě si ji koupím) HUBNEME S ROZUMEM A TVOŘIVĚ - Málková, Štochlová a tam je uvedeno na straně 38 UVEDEN OPAK tohoto doporučení. Že potraviny obsahujíci škroby omezit. Ale přitom je tam receptů s bramborami hodně, protože zase klasicky uvařené mají méně kJ než rýže, či těstoviny.
A tady kromě příspěvků o nahrazení mouky, přáškem rezistetního škrobu nemohu se mi najít nic nedaří.
Možná si říkáte, že se tím moc zabívám, ale je důležité i kolik energie tělo spálí trávením přijímaných potravin. Tj pokud díky REZISTETNÍM ŠKROBŮM opravdu pálí 20-25 procen více kalorií, raděj si dám brambory.
Možná se ale toto doporučení od autorek jinak super knižky s recepty po 4 letech změnilo. Takže prosím jak to je s mou milovanými bramborami, většinou rýže, kukuřice?
Omlouvám se neumím být stručná, toto jsou otázky za mé první 3 týdny se Sebekoučinkem.
Děkuji moc za vaše odpovědi a zkušenosti

26. 02. 2014 08:22

Janiruzka - pokud to jídlo vaříte sama, tak využít jako vlastní recept- zvážit všechny suroviny, po uvaření zvážit hotový produkt a určit si, jak bude velká porce.

26. 02. 2014 08:17

Holky poraďte...jak třeba zadat francouzské brambory, rizoto nebo něj. moučník s krémem a pod....???? nikde to nemůžu najít.....

04. 02. 2014 14:32

dulda: díky moc už jsem na to přišla....:-)

04. 02. 2014 08:19

janiruzka: v nápojích, když rozklikneš, najdeš tam ještě teplé nápoje - v nich to je

04. 02. 2014 08:17

Můžu se zeptat kde najdu v jídelníčku v sebekoučinku kávu a čaje??? díky moc ... právě začínám a nemůžu se zorientovat.....

17. 01. 2014 12:47

Ahoj Ali - nejsem z Ústí, ale zkušenosti bychom si vzájemně vyměňovat mohly, co říkáš?

17. 01. 2014 09:49

Ahoj-někdo z Ústí nad Labem na společné shazování kil....:)

16. 01. 2014 22:38

Sidbhi: Teď jsem to zkoušel si upravit denní příjem a jde to. Jděte do sebekoučingu na záložku "Nastavení". Dole máte přehled jednotlivých týdnů, kde si můžete zvolit procento bílkovin a celkový energetický příjem. Když ho změníte a kliknete na záložku "Jídlokoučink", zatím ještě vidíte starou hodnotu. Stačí ale překliknoiut vlevo v kalendáři na jiný den a už tam máte hodnotu novou. Měla by se vám pak tato nastavená hodnota kopírovat automaticky do dalšího týdne. Pokud něco z toho nefunguje, požádejte administrátory, ať se na to podívají nebo zkuste jiný internetový prohlížeč (třeba IE někdy zlobí).

16. 01. 2014 14:26

Ahojky,chci tu někoho požádat o radu,dlouho jsem se tu neukázala a po asi roční pauze jsem zpět.V sebekoučinku mi nejde zapisovat a nevím na koho se obrátit.Moc děkuji

16. 01. 2014 14:15

to SIdbhi:
v Googlu najdeš vše. Například zadáš: vývar energetické hodnoty
a Google Ti nabídne např. http://www.lucy.cz/energeticke-tabulky/?skupina=polevky

Vývar hovädzí energie 64 kJ - tuky 0.5 g - bílkoviny 2 g - sacharidy 0 g (na 100 g vývaru)
Vývar kurací energie 66 kJ - tuky 0.6 g - bílkoviny 2 g - sacharidy 0 g

Předpokládám, že se tím myslí čirý vývar, ze kterého byla po vychladnutí ostraněna případná vrstva nahoře plavoucího tuku.

16. 01. 2014 10:31

prosím Vítku, vy vypadáte, že se v této problematice dobře orientujete, uměl byste ještě poradit ohledně toho denního příjmu? Víckrát tu bylo zmíněno, ať si ho navýším, jenže ono to nejde, takže semaforky jsou každý den červené, byť třeba na hodnotách všude 200procent, takže prakticky vyvážená strava. Když ale zapíši do změny v nastavení jiné číslo a dám uložit skočí tam zpět těch 5500kJ.. Zkoušela jsem to mnohokrát a i třeba jen na 6000kJ abych zjistila v čem je potíž, ale ani to nejde. Nevíte prosím?

16. 01. 2014 10:09

vitek75 děkuji za super radu jak s tím masem postupovat, ona to byla pro mě vážně trochu záhada, protože když jsem napsala jen vodu, tak jsem si říkala, že to šidím, že jsem snědla určitě dost tuku, ale když jsem zapsala to maso, tak samozřejmě bílkoviny vylétly nahoru, přitom v tom vývaru jich tolik nebude.. vyzkouším to takto, jak jste napsal.. a ještě musím dodat, že máte svatou pravdu, pokud se totiž zasytíte, chuť na sladké klesne, právě to ověřuji na vlastní kúži a že jsem sladkého snědla fakt kopec

16. 01. 2014 09:17

Jesus, po jednom zákusku těžko, to toho nesmíte sníst celou mísu ;)

16. 01. 2014 08:08

jak si dám zákusek hned se to projeví na váze, moc mě to mrzí zvláště, když si ho dávám s někým blízkým, občas to poruším a je z toho katastrofa

16. 01. 2014 00:05

Sidbhi: Děkuji za dlouhý příspěvek. Já si myslím, že jsme na tom podobně. Než jsem začal uvažovat, že něco shodím, řekl jsem si, že nechci žádnou dietu, kde bych nemohl jíst svá oblíbená jídla. A že jsou to hlavně ta nezdravá - sladké, čokoláda, uherák, niva, hranolky z fastfoodu. Chtěl jsem změnit životní styl, ale představa, že si už nikdy nedám čokoládu mě děsila. A pak mně žena ukázala tyto stránky, se kterými úspěšně zhubla (podrobnosti třeba v mém blogu). Začal jsem kombinovat a vymýšlet jídla, aby mi semaforky hrály. A podařilo se. Zdravé potraviny jím na hlad a ty nezdravé na chuť. Když je člověk najedený, stačí mu jen kostička čokolády o váze 10 g. Když má ale hlad, snědl by ji celou. A to je špatně. Takže si čokoládu dávám zásadně po jídle. Jako takovou sladkou tečku. Nezdravé potraviny si normálně zaplánuji do jídelníčku a tučné potraviny pak vyvažuji těmi málo tučnými a tak. Takže si dám třeba celozrnný chleba s nízkotučným tvarohem a krůtí šunkou a k tomu plátek uheráku na chuť. Nebo si dělám vločkový nesmysl (recept např. v diskusi "Tvaroh 1000+1 způsob použití"), kde je pro mě lepší si do něj dát odtučněný tvaroh a přidat ořechy než si dát tučný tvaroh bez ořechů. Ale každý to má jinak a nejzábavnější je si vymýšlet nové kombinace potravin a recepty z nich. Hodně mi pomohla při hubnutí podpora všech zde diskutujících, která člověka motivuje a nutí to nevzdat. Člověk najednou zjišťuje, že podobné problémy, jako řeší on, řešili už jiní před ním a ví jak na to. Dostane rady a tipy, co pomáhá a co jak dělat.A pak si najde vlastní cestu - změní životní styl k lepšímu. Vždycky si říkám, když mám na něco chuť, jestli mě to zasytí nebo jestli to nejsou jen prázdné kalorie. A tak si dávám celozrnný chleba místo toustového, banánový lívanec z žitné mouky a ne z pšeničné, ovesné, jáhlové nebo pohankové vločky místo kukuřičných lupínků atd. Takže hodně vůle do dalšího počínání a držím palce.
Nopoka: To funguje ale pouze v případě, že to maso sníte. Pokud ne, tak to maso máte v sebekoučinku navíc. Já bych postupoval tak, že bych maso zvážil před vařením a po něm a rozdíl bych uvedl jako nejtučnější maso toho druhu. Tj. u vepřového třeba krkovici nebo bůček. Protože vařením se z masa odstraní hlavně tuk, částečně i voda a nějaká bílkovina.

15. 01. 2014 15:25

to Sidbhi: já si vývar zapisuji jako maso, zeleninu a vodu. když děláte vývar ze stehen s kůží, napište si stehna s kůží, apod.

15. 01. 2014 15:13

Vivaldi, a teď si představte, že vám diagnostikují DM II.. Nebyla jsem nikdy vyloženě na sladké, ale občas jsem si čokoládu nebo sušenky dala...Musela jsem snížit příjem sacharidů a občas mě ty chutě na sladké přepadnou a já si to NEMŮŽU vzít...

15. 01. 2014 15:10

Milí spolubojovníci, poraďte prosím ještě, jak zapíšete vývary z masa?? Dám vyvařit do vody zeleninu a maso, zeleninu posléze některou pokrájím do polévky, některou odstraním a maso dám dceři, ale sama ho nejím, pouze ten vývar z něj, takže maso si zapsat nemohu ale voda to také není, například z kuřecích stehen je ten vývar pěkně mastný, vždycky proto zapíšu pár gramů másla místo toho, ale to asi nebude moc odpovídat, pomůžete? Díky moc.

15. 01. 2014 09:23

... Tedy za sebe musím říct, že chuť na sladké jsem měl vždycky když jsem málo jedl... je to začarovaný kruh myslím. Chcete hubnout - málo jíte - tělo potřebuje energii - chvíli se dokážete překonávat - ale pud sebezáchovy je silný - nevydržíte, tělo potřebuje najíst - a podle zkušeností šáhne kam? Na KONCENTROVANOU energii (a je to v pořádku) - jen my si potom pod vlivem různých koučů (pardon) vyčítáme selhání. Je třeba to rozetnout !!!! Sladké bylo vždycky a vždycky BUDE - je to totiž NORMÁLNÍ !!. Věděli jste, že i hubeňour má v těle tolik tuku (energetických zásob), že by z toho byl schopen uběhnout 10 maratonů? Takže co.... Já jsem začal chodit, po roce i pomalu běhat, plavat (ale NE stylem "paní radová se šla vykoupat") a sundal jsem v POHODĚ 15 kg podkožního tuku, a sladké - JSEM naprosto štasten, že existuje - víte jak si to užívám když si dám zákusek? Dokonce se do toho musím přemlouvat dost často ....

15. 01. 2014 07:31

Sidbi, hezky jste do napsala, souhlasím s Vámi, máte racionální přístup. Sama na sobě mám odzkoušené, že pokud si něco delší čas upírám, skončí to zpravidla tak, že mě mé chutě, stejně dostanou...o následcích v podobě výčitek, vzteku a pocitu selhání ani nemluvím. Takže tudy pro mě cesta nevede. Mám za sebou redukci, ted spíše udržuji, ale jak jsem psala níže, někdy se s tím dost peru. Prostě udržovat je horší než hubnout :-) Pokud není u Vás nějaký zvláštní důvod k hubnutí, není třeba se stresovat, zvláště, pokud Vám to doposud fungovalo. Sice asi sama cítíte, že vše nebylo OK, ale pokud by Vám to mělo přinášet ještě větší potíž a trápit Vás to, pak je třeba zvážit, zda to za to vůbec stojí. Přesně, jak píšete nalézt kompromis mezí spokojeností i zdravím...Věřím, ale že jej najdete, stejně tak, jako my všichni tu :-) Krásný den :-)

14. 01. 2014 17:20

Mijuu a vitek75 : děkuji Vám za reakce. vitek75 Vaše podpora je moc příjemná a milá a snažím se nyní takto postupovat. Mijuu Váš příspěvek mi také hodně pomohl a to v tom, že vidím, že máte podobné úvahy jako já, necítím se v tom být tak sama a sdílím s Vámi názor, že psychická stránka je velice důležitá. Většina zdravotních potíží totiž vyplývá z psychického stavu jedince a pokud jste ve stresu ani ta nejlepší strava vám nepomůže. Naopak je li člověk psychicky vyladěný, tělo snese mnohem snáze zátěž v podobě nezdravého jídla. Ideální je aby byla zdravá strava, zdravá psychika i fyzické tělo. Je třeba mezi tím najít rovnováhu. Výčitky, stres, pocit selhání a další vjemy provázející snahu o redukci váhy u těch citlivějších z nás, tak jak se to stalo vám či mně mohou způsobit větší zdravotní komplikace než je "jenom" nadváha. Na radikální změny nevěřím a nepovažuji je ani za vhodné, nejsou li nutné. Mám rada halušky a také kakao a plnotučné mléko a nebudu si tyto potraviny upírat, pokud vím, že budu denně mít chutě, budou mi chybět a pak selžu a přejím se, proč? Zdají se mi mnohem vhodnější přistupy níže zmíněné členy této skupiny a tedy přejít k vyváženější stravě, jíst zeleninu atd. Neznamená to si už nikdy nedát halušky. Aspoň pro mě ne. Je to stejné asi jako všichni víme, že mobilní telefon vysílá nezdravé vlnění a výfukové plyny bychom neměly dýchat, ale někdy je pro obecně spokojený život v této době nutné svést se autem nebo zavolat telefonem. Přesto se samozřejmě snažíme nevystavovat těmto vlivům úmyslně a v přemíře, tedy asi si nepůjdeme zaběhat kolem dálnice v inverzním počasí nebo si nebudeme chodit preventivně rentgenovat celé tělo. Píši to složitě, ale chci tím říct, že téměř nelze dosáhnout čistého zdravého života v žádné oblasti, tedy jak v dýchání, vnímání, tak v potravě. I dietní potraviny mohou obsahovat škodlivé látky, postřiky, hnojiva, plísně...a stresovat se z toho, že jsem se nadechla u silnice, prošla obchodem kde mají wi-fi nebo že jsem snědla čokoládový dost na narozeninách kamarádky, to především není zdravé - ten stres. Takže odpověď je, ano chci se sebou něco dělat, ale ne, nechci si dávat nereálné cíle. A nereálný cíl je věřit, že nikdy už nesním nic nedietního, nebo nezdravého, ať už nekde abych neurazila hostitele, nebo protože mi některé jídlo přináší potěšení například v podobě romantické večeře, nebo proto, že budu chtít na dovolené ochutnat místní specialitu. Proč bych nemohla? Vždyť život se má žít a ani zde neplatí rovnice, čím déle tím lépe na úkor všeho. Důležitá je nejen délka ale i kvalita života, radost, potěšení, štěstí. Zdraví je priorita, ale nic se nesmí přehánět. Přece nikdo z vás nesedí v desinfikované místnosti s uzavřenými okny, nevhání si tam rourou čistý kyslík a nekonzumuje striktně čistou 100procetně stravitelnou biostravu, neboť taková místnost a strava ani neexistuje. Samozřejmě že na nás působé negativní vlivy prostředí, tak jako sem tam nezdravé jídlo. Myslím, že je třeba hledat kompromis mezi klidem, spokojeností i zdravím. Je to jako nikdy nemít sex abyste se nenakazily pohlavně přenosnou nemocí, nebo neřídit auto abyste neměli nehodu..stejně takové je nejíst nic co vám chutná, aby to nebylo nezdravé. Samozřejmě opět, nemusíte jíst nic nezdravého, nemusíte vést sexuální život a nemusíte jezdit autem, ale některé věci lidem za ta rizika stojí. Pak už si musí každý zvážit do jaké míry je ochotný riskovat. Chci jíst zdravěji, ale halušky si občas dám s klidným svědomím. A co vy?

14. 01. 2014 07:20

Sidbi: přečetla jsem si Vaše příspěvky a musím říct, že se v hodně věcích poznávám. Především v tom, že na mě neplnění semaforků taktéž působí stresově. Za sebe musím říct, že redukci jsem zvládla bez sebekoučinku, na ten jsem přišla až později, v době udržování. Zpočátku jsem byla nadšená, ale po čase, když se mi nedařilo, měla jsem po sebemenším prohrešku rušit cyklus a začínat nový. V podstatě jsem teď ve ve fázi, kdy neustále jen sleduju, co jím, kdy jím...cítím, že takto to nemá být :-( A rozhodně to není o tom, že bych pro sebe nechtěla něco udělat, snažím se, aleje to těžké. Přemýšlela jsem, že registraci zruším a začnu sama, ale nemám na to odvahu, chci mít nad sebou tu kontrolu, ale současně chci být opět v pohodě a mít radost. Hubnutí není jen o jídle, ale hodně i o psychice a tato nepohoda člověku opravdu moc optimismu nedodá.

13. 01. 2014 18:24

to vitek75: Nic proti, ale ty tekutiny jsou určitě v mililitrech. Řešilo se to už kdysi v jiné diskusi.

13. 01. 2014 00:13

Sidbhi: Je to tak, jak píšete - zapisuje se čistá váha, co sníte, tj. maso v syrovém stavu bez kostí a ovoce bez pecek a slupky. Přečetl jsem si vaše příspěvky a chtěl bych vás podpořit. Je opravdu možné, že vydáte tolik energie sportem, rychlými přesuny, prací atd., že je to těch 12000-15000 kJ. Zkuste si ty pohybové aktivity zadat do fitkoučingu a uvidíte. Zkuste si vypočítat svojí bazálku. A pak třeba zjistíte, že váš optimální příjem by měl být třeba 15000 kJ. Je to hodně, ale může být. Každý jsme jiný, co pro jednoho je hodně, pro druhého to nestačí. Mnohem důležitější než kJ je změna životního stylu, snažit se jíst správně vyváženou stravu s dostatkem zeleniny a vlákniny. Pokud jste zde krátce, berte semaforky zatím jen orientačně. Když bude nějaký žlutý nebo zelený fajn. Zatím se jimi ale netrapte. Zkuste si kombinovat potraviny, vymýšlet zajímavé recepty. Zkuste si projít tento web, nápadů a rad je tu hodně. Pak zkombinujte potraviny tak, aby semaforky svítili zeleně a navyšte si množství tak, abyste neměla hlad. Ale úplně první, co musíte udělat, je si sama v sobě udělat jasno, jestli chcete jíst zdravě a se svým současným životním stylem něco udělat nebo chcete zůstat u halušek a fastfoodů a nic neměnit. V prvním případě máte naší podporu (mojí teda určitě) a určitě najdeme způsob, jak vám pomoct. Hodně štěstí!

12. 01. 2014 20:50

Pokud mohu poprosit tak možná ještě jedna věc.. zapisuje se vždy čistá váha toto, co s ním, že? Ale jak to děláte třeba u ryb nebo kuřete, kde jsou velké kosti, nebo ovoce s peckami např. třešně, se slupkou lichi atd. Má se zvážit např. maso před přípravou, zapsat na papír a po snězení zvážit kosti a odečíst? Nebo se u kuřecích křídel či třešní s váhou kostí nebo pecek už počítá a píše se včetně jich? Promiňte jestli mám blbé otázky, ale já to opravdu nevím. Děkuji za radu.

11. 01. 2014 22:15

Chtěla bych zhubnout 4kg, která jsem přibrala přes Vánoce. Zadala jsem cvičení 3x týdně, protože tak to cca je, někdy to nestíhám. Pohyb mám ale samozřejmě denně, to se i snažím vyplňovat, ale cvičím doma - to nevím do čeho zařadit a stejně tak moje chvátání školka práce škola školka sežere nějakou tu energii ale nevím jak to započítat. Program mi spočítal 5400kJ, no s tím nejsem schopná fakt vycházet, není to chuť, mám prostě hlad a jsem unavená když s ním tak málo, takže to žádný den nedodržím a pak jsem z toho nešťastná, že jsem to zase nezvládla. Je to stále dokola. Ale zkusím udělat co mi tu poradili, hlídat si zelené ty ostatní semaforky a kJ si navýším, abych z toho neměla pořád tak špatný pocit jak to nezvládám a uvidím no. Všem Vám děkuju za snahu poradit. Asi to vypadá nedůležité, když mě netrápí nadváha, ale to přejídání se není moc fajn a ve chvíli kdy klesne stres a "fofr" v jehož duchu se nesly uplynulé měsíce, ta kila poletí možná rychle nahoru a i tomu se chci vyhnout. Nehledě na nezdravé složení mého jídelníčku.

11. 01. 2014 21:52

sidbhi a kolik ti vlastně vypočítal sebekoučink KJ a kolikrát týdně jsi zadala cvičení

11. 01. 2014 20:06

Quick : štítnou žlázu mi už vyšetřili a mám ji v pořádku i vše ostatní. Pravda je, že sportuji : horolezectví, jezdím na koních, posiluji, běhám, mám 3letou dceru, dodělávám školu a pracuji na plný úvazek + brigáda a jsem měsíc po rozvodu - takže dost stresu. Nonstop jsem v poklusu. Zatím to přisuzuji tomu, ale sama si uvědomuji, že po sladkém a obecně po jídle a pochutinách sahám i pro dobrou náladu, na stres atd. Sním toho vážně až moc a kromě toho samé tučné a sladké a za pochodu. Uvědomila jsem si to a chtěla to změnit, ale ejhle, ten návyk je silný. Mám roztažený žaludek a ty chutě.. bude to běh na dlouhou trať. Obrovskou výhodou je, že mám návyk na pohyb a nemám nadváhu, ale to co s ním a kolik toho s ním je fakt na zamyšlenou a není to tak snadné to změnit, jak jsem si myslela a už vůbec mi nejdou dodržet ty kJ..

11. 01. 2014 19:53

Sidbhi, možná to chce navštívit doktora a nechat si vyšetřit štítnou žlázu, příjem 15 000 kJ je opravdu hodně.

11. 01. 2014 19:39

ifcax : děkuji moc za zajímavou odpověď. To bych mohla určitě zkusit. Já jsem hodně citlivý člověk a mám strašně slabou vůli a tohle pro mě bude velký boj, něco změnit. Mám to štěstí - a nebo tolik pohybu, že prostě nepřibírám, ale to co jím fakt nejsou zdravé věci a je toho opravdu hodně, toho jídla. Myslím, že možná i proto, že třeba i 90procent mého příjmu bylo v cukrech a potřebovala jsem jich velké množství..?? Nevím. Velmi dobře zní plán vyvážit si stravu nez omezení množství, protože já mám pak nonstop strašný hlad a když to už nevydržím, prvně sahám po co nejrychlejší energii - sladkém, jako dřív. Díky moc. Určitě to takto zkusím. Pořád jsem brala za nejpodstatnější počet kJ za den, ale vlastně je to asi přesně naopak.

11. 01. 2014 18:55

Sidbhi, je potřeba si uvědomit, že ta sebekoučinkem nastřelená hodnota kilojoulů představuje jen jakési statisticky pravděpodobné číslo, které by mělo většině lidí vyhovovat. Ale ten bazál máme každý jiný. Mně to taky doporučuje 6500 kJ, ale kdybych se toho držela, tak chcípnu hlady :-)
Oprav si pro začátek tu hodnotu tak, jak ti to rozumně vychází, klidně na těch 12000 kJ a snaž se si ty semaforky zeleně vybarvovat na této úrovni, tj. měnit složení stravy oproti tomu, na jaké jsi zvyklá, ale přito se moc neomezovat co do množství. Uvidíš, co to bude dělat dál a jak moc ti to bude vyhovovat.

11. 01. 2014 18:33

sidbhi: jsem tu už od roku 2010, ale semaforky moji psychiku nedeptají :-) buď mají tu správnou barvu a je to OK a nebo nemají a snažím se je vybarvit správně :-)

11. 01. 2014 18:17

sveckaj : tak srandu si tedy opravdu nedělám. Pokud to tak působí, tím hůř, protože vše říkám upřímně. Trochu zjednodušeně je můj problém to, že z mého pohledu se nekontrolovatelně přežírám, s ním 2 XL menu v MaDonaldu, 3 bagety a stále mám hlad. Když jsem si začala psát do jidlokaučinku co s ním, VELICE jsem se omezovala a celý den hladověla a přesto jsem nebyla pod 12000kJ. Tobě to připadá možná jako legrace, ale mě ne. Mám to štěstí, že z toho nepřibírám, mám pěknou postavu. Ale přežírám se hodně a jím téměř jen zákusky, sladkosti a tučné maso, mléko, fastfood. Téměř nic jiného. To jsem sem přišla vyřešit, ale nezvládám to. Musím jíst pořád a hodně a co mi chutná. Ráno je snaha, večer se šíleně přejím a je mi hrozně + semaforky deptají psychiku. Do ted jsem jedla od rána do večera hodně a co mi chutnalo, ale byla jsem v pohodě. Teď mám pocit vlastního selhání, že se nevlezu do semaforků a nedokážu to prostě vydržet, fakt to nejde a tím večerním přejezením si ničím zdraví víc, než jsem se začala stresovat s tím čeho a kolik a jedla po chuti. Jsem z toho zoufalá. Je milé, že to vypadá jako vtip....

11. 01. 2014 17:00

Sidbhi: Ahoj,promiň,ale tak nějak pořád nevím,co si mám o tvých příspěvcích myslet a přijde mi,že si tak trochu děláš z ostatních srandu.Pokud ne a jen jsem to tak pochopila,je mi to líto,ale napíšu to asi takhle.
Tenhle program je myslím určený lidem,kteří pro sebe chtějí něco udělat,,něco na sobě změnit a musejí hlavně chtít,to je nejdůležitější.Z tvého psaní mám dojem,že jednak není myšleno vážně(pokud ano,pak se omlouvám,ale na mě to tak působí) a jednak,že vůbec nevíš,proč jsi se tu registrovala.Pokud budeš chtít pro sebe něco udělat,musíš si to nejdříve srovnat trochu v hlavě.Sebekoučink je opravdu fajn program,ale je jasné,že pokud člověk nezmění svůj jídelníček a nezačne se snažit,je zbytečné tu být,aby Tě program (jak uvádíš) psychicky a fyzicky vyčerpával,natož aby jsi jídlo vyzvracela protože si dáš halušky,které zřejmě rozblikaly všechny semaforky a jak píšeš,jsi z toho pak ve stresu.Podle mě si je buď nedám(nebo se snažím najít "zdravější" variantu),protože se sebou chci něco dělat a nebo dám a neřeším pak sebekoučink.Je to totiž právě o tom,změnit své stravovací návyky a začít něco dělat,mít z toho radost a pokud to tak nechceš a necítíš,asi není dobrá doba,aby ses do toho pouštěla.
Možná jsem to teď napsala dost zmateně,ale přesně tak na mě působí Tvoje psaní,asi tak.Takže moje dobře míněná rada zní-srovnej si co vlastně chceš a pak se do něčeho pouštěj,jinak to nemá cenu a nedělá to dobrotu.Přeji hezký zbytek dne :) Jana

11. 01. 2014 15:16

Ano, ano, teprve se do toho dostávám. Melounu sním opravdu často veliké množství i kilo a půl až 2kg i více. Je to ale samá voda, překvapilo mě, že semafor zčervenal, ale asi opravdu proto, že toho bylo podle programu již moc. Největší potíž mám s tím, že já velice často jím jídlo připravené někým jiným a o jeho složení lze jen spekulovat, stejně tak jako o kJ. Chodím na oběd do jídelny u nás v práci, do fastfoodu, do restaurace, do hladového okna, k mámě, ke tchýni, holky v práci přinesou něco co upekly, nebo uvařily, kupuji si různé saláty a pomazánky na váhu, ve kterých nevím co je za přísady, pravidelně kupuji kukuřičný nebo bramborový chleba, ani jeden tu není a také nikde uvedené co v tom je, pak také mléko, to máme 4-5procentní z farmy, to tu taky nikde není uvedené, nejtučnější je zde 3,5 procenta. Chtěla bych trošku "zhubnout", ale spíš tak 5kg cirka a nespěchám na to, mám BMI v pořádku, sním denně okolo 15000kJ a nepřibírám z toho. Spíš jsem si chtěla trochu upravit jídelníček, protože hlavně jsem se cpala McDonaldem, zákuskama se šlehačkou, dortama, uzeninami, čokoládou, slaninou atd atd atd, vypila jsem nanejvýš 200ml za den a takhle jsem fungovala už dlouho. Neměla jsem nejmenší problém sníst 5 i 6 rohllíků s máslem a salámem jak nic i v 11 v noci. Mám ráda některá jídla, která si kupuji i teď a poctivě si je zapisuji, přesto že vím, že jsou tučná, ale chtěla jsem to mít více pod kontrolou, protože hlavně těch zákusků jsem snědla i 6 za den. Problém je, že jsem si to teď začala tady psát a najednou jsem ve strašném stresu. Do teď mi bylo dobře, postava ok, cítila jsem se fajn. Co jsem začala sebekaučink jsem neustále hladová, naštvaná, unavená, vystresovaná, semaforky každý den červené a při nejlepší vůli nevydržím jíst tak málo, mám šílený hlad i chutě. Jenže už jsem z toho úplně na nervy, včera jsem si dala k večeři své oblíbené halušky se slaninou a brynzou a měla jsem z těch červených semaforů tady takový stres, že jsem všechno za 20min vyzvracela. Začínám mít pocit, že jsem si založením tohoto profllu tady velice ublížila, protože teď se stresuji a je mi hrozně, dříve jsem byla v dobré náladě, jedla co a kdy jsem chtěla a vypadala jsem skvěle - mám 169cm, 59kg a to jsem se fakt kolikrát přežírala až hanba, nikdy jsem nepřibrala a měla jsem sílu i dobrou náladu. Teď jsem psychicky i fyzicky vyčerpaná, proto jsem i přemýšlela, jestli to jídlo nezapisuji nějak špatně, protože mám pořád hlad a večer stejně nevydržím a pak se honem honem najím protože jsem za celý den strašně vyhladovělá a je mi z toho zle. Tyhle problémy mi přinesly ty červené semafory a výčitky z nich. Lituji, že jsem si začala jídlo psát. Některé věci je lépe nevědět. Ted na to samozřejmě stále myslím, že se přejídám a je mi hrozně. I když to na mě nebylo ani znát.

11. 01. 2014 00:30

Sidbhi: Všechny potraviny jsou v gramech, nevím o ničem, co by bylo v ml. Všechno vážím, i olej. Pokud si připravuji nějaké jídlo, vážím si jednotlivé ingredience a tak, jak je použiji. Když si dělám třeba chléb s lučinou a šunkou, zvážím chléb, vynuluji váhu, namažu lučinu, zvážím chleba s lučinou (tím má hmotnost lučiny) a stejně tak se šunkou. Když si dělám třeba zeleninový salát, zapíšu si jednotlivé druhy zeleniny zvlášť a je jedno, co s nimi potom dělám, jestli je jen nakrájím nebo rozmixuji nebo uvařím. Vážím na začátku, ne až hotový pokrm. Pokud něco vařím častěji, zadám si to jako vlastní recept nebo jako výslednou potravinu. Pokud jako recept, uvádím počet porcí (např. obložená žemle, kterou dělám vždy stejně, ze stejných surovin, v tomto případě je to 1 porce). Pokud se něco obtížně dělí na porce (domácí chléb), spočítám si kJ všech surovin, spočtu g všech tuků, cukrů a bílkovin a přepočtu na 100 g výsledného pokrmu. Pak si domácí chléb zadám jako vlastní potravinu. Jako vlastní potravinu si zadávám i to, co není v seznamu (sýr Rondelle, teffové vločky apod). Většinou jsou nutriční hodnoty na obalu a pokud ne, existuje ještě přítel Google. :-) Není to až tak složité.

10. 01. 2014 16:17

Sveckaj má pravdu, meloun se počítá jako zelenina, pokud je zeleniny velké množství, pak je semafor červený. Rozmixované ovoce se váží, stejně tak třeba polévka.

10. 01. 2014 13:17

ahoj :) mě tedy sebekoučink melouna(jak žlutého,tak červeného) počítá jako zeleninu a já ho do zeleniny i zapisuji,tak myslím,že to asi bude u všech stejné a nevidím důvod,proč z něj dělat ovovce :)je pravda,že kdybych ho ale snědla kilo,semaforek by na 100% byl červený a možná by i začal houkat na poplach :))))))))

10. 01. 2014 13:03

Napoka a Quick moc děkuji. Ovoce se zapisuje jako ovoce, rozumím. Ale když si z něj tedy udělám hustý džus, mám ho zvážit nebo změřit kolik má mililitrů a uvést tedy gramy nebo mililitry? Meloun tedy do ovoce. Chápu. Za odkaz na tabulky moc děkuji. Možná vypadám teď hloupě, promiňte tedy za hloupé dotazy.

10. 01. 2014 12:16

Potraviny jsou na gramy, tekutiny na ml. Sebekoučink funguje perfektně, jen to meloun počítá jako ovoce, pravděpodobně protože obecně převládá názor, že je to ovoce. Rozmixované ovoce se zapisuje jako ovoce(překvapivě). Pokud sníte špenát na oleji, zahuštěný hromadou mouky a plnotučnou smetanou, zapíšete si zvlášť špenát, olej, mouku a smetanu a je to. U každého jídla prostě zapíšete všechny(!) suroviny.
Pokud ve fitkoučinku nenajdete pohybovou aktivitu, kterou jste prováděla, tak si na kaloricketabulky.cz vyhledejte kolik se při dané aktivitě spaluje a zadejte si to jako "jiná pohybová aktivita".
Na dotazy máte právě diskusní fórum.

09. 01. 2014 19:54

Sidbhi, pokud jste snědla toho melounu tolik, tak vám svítí červená, protože té zeleniny je už moc. No a u špenátu musíte započítat i tu mouku a smetanu - nejlépe, že si zvážíte suroviny, zapíšete jako vlastní recept, pak zvážíte hotový produkt a spočítáte si, kolik má 100g hotového jídla....

09. 01. 2014 18:39

A pak mám prosím ještě jeden dotaz..když s ním zeleninu, neobjeví se mi vůbec u semaforku.. tak například snědla jsem celý meloun, měl více jak 1kg, ale semaforek byl červený, přitom meloun je nejčastější zelenina, kterou jím. Pak jsem třeba snědla mixovaný mražený špenát, dělaný na oleji, zahuštěný hromadou mouky a plnotučné smetany, ale můj příjem zeleniny byl podle programu v pořádku a nepřičetly se mi téměř žádné kJ. Nevyznám se tu v tom a už to mám chuť vzdát, neboť ty zápisy pohybu ani jídla nejsou objektivní, zkouším ale nejdříve požádat o vysvětlení a hlavně radu kam se s dotazy oficiálně mohu obracet. Moc děkuji.

09. 01. 2014 18:32

Dobrý den, jsem tu asi 14 dní. Ať se snažím, jak chci, nenašla jsem nikde žádný kontakt na nějaké správce tohoto webu. Vůbec se tu v tom neorientuji. Chtěla jsem zhubnout, ale zapisování jídla i pohybu je strašně obtížné, jelikož velké většina potravin, které konzumuji, vůbec není nikde v seznamu a stejně tak pohyb, který mám, není nikde uvedený. Výsledek je potom značně zkreslený. Také nechápu, které potraviny se mají vážit na gramy a které měřit na mililitry..například olej, kaše, mléko, omáčky, polévky, rozmixované ovoce na džus s dužinou atd..na mililitry nebo na gramy? Největší problém je, že jsem nenašla osobu, které tyto dotazy položit. Bylo tu položeno mnoho dotazů, takže nějak to asi jde, ale nepřišla jsem na to. Bohužel. Prosím poradíte mi?

22. 12. 2013 21:13

Je pravda, že fyziologické signály hladu vymizely a sníme často množství, které je dáno obalem - takže je výborné řešení, kupovat si potravinu v malém balení

Více příspěvků

Naši partneři