Sledujte nás:

hubnutí a zdravotní diety

Zpět
Autor: bbk71
Ve skupině: Zvládám nemoc
Počet členů: 11
Založeno: 29. 07. 2013

jak zkombinovat

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

06. 10. 2013 20:26

Dobrý den všem, tak mne nemine nakonec operace - odnětí žlučníku. Chirurg mi na předoperačním vyšetření mimo jiné sdělil, že by bylo dobré ještě do operace zhubnout - mám na to dva měsíce, tak budu ráda, pokud někdo máte zkušenost s takovým typem hubnutí nebo podobnou situací, za každý tip či radu.
Přemýšlím o takových věcech jako - držet se zásad zdravého hubnutí, nebo ubrat nějak více kalorický příjem? Ale co pak s jojo efektem, který pak hrozí ještě víc? Je to trochu komplikované, protože nemůžu sníst moc zeleniny ani bílkovin najednou vzhledem k trávicím potížím...

Díky za každý tip!

02. 08. 2013 13:59

Děkuji za komentáře.
K příspěvku paní doktorky - díky za radu i upozornění - snažím se dodržovat především omezení daná léčbou a ve zbytku hledat vhodnou volbu - nehřešit, nebo alespoň být upřímná v sebekoučinku :-) I to pomáhá. Tip na nakladatelství je rozhodně užitečný, v předchozím hledání jsem na něj nenatrafila, ale zakoupila jsem nakonec u jiného nakladatelství od stejných autorů :-)

K příspěvkům k "warfarinové dietě" přidám vlastní zkušenost - před lety jsem prodělala trombózu a byla na warfarinu jedna z prvních dokonce v nějaké testovací skupině, tehdy mi zakázali skoro všechno zelené, i bylinkový čaj...před rokem nasadili warfarin tchánovi, tak jsem mu zjišťovala informace o vhodném stravování a našla jsem přímo knihu doc. Kohouta, kde se právě uvádí důležitost vyhnutí se výkyvům, omezení spíš nestřídmého množství některých druhů zeleniny (což bylo u mého tchána aktuální, protože periodicky i s tchyní drželi zeleninové diety zejména v letním období plné brokolice, špenátu a dalších "nebezpečných" druhů) a je zde i uvedeno, jaké potraviny jsou bezpečné a jaké rizikové, jaká množství, jak nahrazovat a zdůrazněn je požadavek na skladbu stravy v duchu zdravé výživy.
Přikládám link, třeba někomu taky pomůže jako nám http://www.warfarin.cz/downloads/dieta_pri_antikoagulacni_lecbe.pdf

Pokud jde o slinivkovou doetu, momentálně musím ještě čekat na další vyšetření, po ústupu největších potíží se snažím dodržovat takovou středně přísnou variantu pankreatické diety, ale bojuji s tím, že zatím ta strava není moc pestrá...těstoviny, rýže, bílé pečivo, tvarohy, ty mi dělají dobře, ovoce spíš ve formě pyré, rajčatová šťáva na dochucení kuřecího masa...je v tom hodně sacharidů, ale to se i uvádí, že pankreatická dieta taková je. energetický příjem plus mínus držím, tak uvidíme, co bude dál :-)

31. 07. 2013 14:44

Ano, tabulky se hodně liší, mluvila jsem na toto téma s hematoložkou, která mi řekla, že můžu lžičku zelí nebo špenátu a v nemocnici jsem dostala před 2 lety spisek a poučení od dietolog. sestry co vše nesmím. Když začala se čtením, tak se mi chtělo brečet. Nesměla jsem nic, co jsem měla ráda. Moje lékařka řekla, že mám jíst vše v malém množství.

31. 07. 2013 14:32

Přidávám se k příspěvku paní doktorky. Pacienti instruovaní o nutnosti přemýšlet při léčbě Warfarinem trochu více o složení stravy si často mylně (některé podezírám,že úmyslně) vyloží, že skoro nesmějí jíst zeleninu. Přitom jim zdůrazňujeme, že důležité je hlavně nedělat ve stravování velké výkyvy. Při rozumné pestré stravě i při ní nastavené dávce Warfarinu nehrozí nebezpečí. Nevhodné je, aby člověk např. konzumoval k obědu jeden den kysané zelí, druhý špenát, třetí kapustu, k večeři mísu salátu a do polévek hrst petržele apod., a pak dalších pár dnů ke zdrojům vitaminu K ani "nečuchl". Jeho hladina by mu v těle kolísala a účinnost Warfarinu také. Podobně existuje řada léků, které zvyšují nebo snižují účinek Warfarinu, a pacient by nakonec pomalu nemohl užívat nic Proto se chodí na Quickův test, aby se dávka podle způsobu stravování a užívaných léků optimálně vybalancovala. A bojíte-li se zeleniny přesto, vždy vám zbývá možnost soustředit se na kořenovou, rajčata, cukety. Bohužel při pohledu na internet na zdroje vitaminu K, zjišťuji, že tabulky z různých zdrojů se extrémně liší a dokonce někde jsou schopni zaměnit mikrogram za gram! .

31. 07. 2013 14:30

Beru 11 mg denně, ale i když jím téměř stále stejné množství zeleniny, která obsahuje menší množství vit. K, tak mám hodně rozházené výsledky. Je to nějaký začarovaný kruh. Pár měsíců je to v mezích, pak z ničeho nic dost pod i nad hranicí. Možná je to tím, že mám poruchu genu srážlivosti.

31. 07. 2013 13:29

Zrovna rady ohledně stravování při léčbě Warfarinem bývají často mylné - pokud máte vyrovnaný příjem zeleniny i bohaté na Warfarin a máte dle toho upravenou léčbu, tak se nemusíte této zeleniny zříkat. Podrobný článek na toto téma je v časopise Pochutnej si se STObem .- odhadem tak dva roky nazpět - nadjete na www.stob.cz.

31. 07. 2013 13:24

Také nejsem příliš vhodný typ pro STOB. Jsem na Warfarinu, ale všichni, co jsme takto něčím omezeni víme asi v jakých mantinelech se můžeme pohybovat. Když nemám zeleninu nebo ovoce s nízkým obs. vitamínu K, tak semaforek svítí červeně, totéž mám s tuky. Nedá se nic dělat :-))). Přeji hodně úspěchu v boji s nadváhou :-)))

31. 07. 2013 13:17

děkujeme za založení důležité sekce, i když zde dávejte moc dobrý pozor na to, že je třeba dbát rad odborníků a že my neručíme za správnost rad zde uveřejněných, pokud tam není ikonka STOBu. Samozřejmě vzájemná podpora může hodně pomoci. Seriozní knihy, jak se stravovat při různých zdravotních problémech vydává nakladatelství Forsapi.

29. 07. 2013 16:18

Dobrý den všem, ráda bych sdílela s dalšími lidmi své i jejich zkušenosti, jak skloubit zdravotní dietu s hubnutím.
I když mám nyní pankreatickou dietu, pustila jsem se do sebekoučinku - sice se píše, že to není ideální kombinace a vím, že mi teď sebekoučink úplně neporadí (podle lékaře je pankreatická dieta spíš sacharidová...), tak alespoň potřebuju mít ten pomyslný "bič" evidence svého příjmu energie a kalorií.

Na vysvětlenou - pankreatická dieta je s minimem tuku, tedy vařené ve vodě a páře, nic s pevnými částmi - tedy není vhodné celozrnné pečivo a dlouhá řada ovoce a zeleniny, druhy, které obsahují tuhé slupky, jakákoli zrníčka, i ta malá, jako v borůvkách... Což o slupky, ty se dají někdy oloupat, ale třeba okurka je těžká i po oloupání a zbavení semen, stejně jako například meloun...

Takže jak vidíte, nic moc startovací pozice, o to raději budu, pokud se najde někdo, kdo takové nebo podobné omezení v hubnoucím režimu má.

Předem dík! Bára

Více příspěvků

Naši partneři