Sledujte nás:

Zeptejte se odborníka - Měsíc omezení cukru

Zpět
Počet členů: 94
Založeno: 08. 01. 2017

Každý měsíc bude vyhlášen online chat, ve kterém vám bude k dispozici odborník a po dobu 2 hodin bude zodpovídat vaše dotazy týkající se tématu měsíce. Otázky můžete pokládat zde již od začátku měsíce, zodpovězeny budou v termínu online chatu. Odborným garantem pro Měsíc omezení cukru je Mgr. Tamara Starnovská, vedoucí nutriční terapeutka v Thomayerově nemocnici. Předběžný termín online chatu je stanoven na 24. 1. od 10 do 12 hodin.

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

05. 02. 2017 23:24

Hanka: Díky za odpověď. Jsem zase o něco chytřejší.... skvělý projekt! Díky za něj.

05. 02. 2017 13:53

Dumar: Myslím si, že Tamara Starnovská to myslela obecně, že se nelze orientovat jen podle sladké chuti, ale je potřeba sledovat údaje na obale. Ve vámi zmiňovaném bílém jogurtu a cottage přidaný cukr není, pokud se jedná neochucené varianty, je tam jen přirozeně se vyskytující laktosa. Ale obecně nelze na sladkou chuť spoléhat - cukr je v takových potravinách, které se třeba na první pohled sladké nezdají, a naopak ve vyloženě sladkých potravinách, které obsahují například ovoce, přidaný cukr být nemusí a sladká chuť pochází jen z ovoce.

05. 02. 2017 12:56

Tak jsem si vyplnila závěrečný test a překvapila mě otázka 6, na kterou jsem se ptala paní doktorky a její odpověď je jiná, než správná odpověď v testu.

29. 01. 2017 11:47

Dobrý den.Moc děkuji.Přečetla jsem si všechny dotazy i odpovědi a určitě jsem se opět poučila.

28. 01. 2017 20:02

Odpovědi z chatu najdete zde v této diskusi níže.

28. 01. 2017 15:28

Děkuji za odpověď a velmi mile mne překvapila.Děkuji p. doktorce Starnovské a Stobu za z prostřetkování.

28. 01. 2017 13:13

Nebude možné se na chat podívat jindy?Nějak mi to uniklo,a také se přidávám k dotazu Macatice,jak se k chatu dostat.Děkuji moc předem za informaci.

28. 01. 2017 13:13

Nebude možné se na chat podívat jindy?Nějak mi to uniklo,a také se přidávám k dotazu Macatice,jak se k chatu dostat.Děkuji moc předem za informaci.

25. 01. 2017 19:46

On-line chat zrakově nezvládám (a mimochodem, ani nevím, jak se k němu dostat, možná je někde odkaz, který jsem nenašla), ale všimla jsem si, že tu jsou i odpvědi na dotazy v této diskusi nepoložené. Takže díky za jejich zprostředkování.

25. 01. 2017 13:29

Poděkování vyřídím :) On-line chat bude probíhat v každém měsíci - zde se můžete podívat na odborné garanty http://www.stobklub.cz/faq-dotaz/218/

24. 01. 2017 19:25

Myslím, že bychom měli paní doktorce poděkovat. V odpovědích jsem našla pár zajímavých informací, které jsem neznala. A smekám před ní, s jakou trpělivostí odpovídá na dotzy, i když se třeba v podstatě jen jinými slovy opakují.

Doufám, že podobná "odpvědna" bude i v dalších měsících.

24. 01. 2017 11:51

Dotaz:
Dobrý den,
když už člověk nějaký rafinovaný cukr sní (prostě se neudrží, čokoláda je mocná:-), měl by do stravy přidat něco, co negativní účinky cukru zmírní? Můj bratr se dočetl, že je dobré před spaním si dát štamprli zředěného jablečného octa, neb ten sníží glykemický index. Prý je to po vzoru Číňanů, kteří ke sladké rýži taktéž přidávají "sójovku". Děkuji za odpověď!

Odpověď:
Cukr jíst samozřejmě můžete, pokud není v nadbytku, není na tom nic špatného. Není třeba jeho konzumaci nějak následně kompenzovat. Je také třeba rozlišit zda jde o cukr (tedy oslazení něčeho) nebo sladkost (čokoláda), kde jsou mimo cukru další složky.

24. 01. 2017 11:50

Dotaz:
Dobrý den, nemám dotaz ohledně cukru, ale ráda bych se vás zeptala - bylo mi zjištěno, že mám Helicobactera, avšak žádné trávicí potíže nepociťuji, je potřeba s tím něco dělat? Jaké může Helicobacter způsobovat obtíže?

Odpověď:
Helicobacter se podílí na vzniku žaludečních či dvanácterníkových vředů. V případě jeho nálezu je proto třeba jeho odstranění (eradikace). K tomu slouží kombinace léků, která Vám jistě byla předepsána.

24. 01. 2017 11:49

Dotaz:
adelamacku
Dobry den,
chtela bych se zeptat,zda rok a pul synovi muzu osladit caj stevii. Jde o to,ze v noci hodne pije a stevie by nemela zpusobovat zubni kaz,tak zda to neni lepsi nez nutrilon.
Moc dekuji za odpoved.
Adela

Odpověď:
Rozhodne ne. Zachovejte Nutrilon.

24. 01. 2017 11:47

Dotaz:
Dobrý den, vím, že to s cukrem příliš nesouvisí, ale ráda bych se zeptala na půstování. Četla jsem článek, že po určité době hladovění (cca 8hodin), začne intenzivněji pracovat imunita a půst tak slouží jako prevence nemocí typu chřipka, ale i jako doplňková léčba např. roztroušené sklerózy.

Odpověď:
Bohužel tak jednoduché to není. Půst je pro organizmus stresem, proto není vhodný.

24. 01. 2017 11:46

Dotaz:
Dobrý den, poctivě zapisuji do Sebekaučinku a tak vidím příjmy bílkovin, tuků a sacharidů. I když jsem od podzimu docela zabojovala, jsou dny, kdy mám moc sacharidů (nebo zase tuků). Zatím jde váha stále dolů! Co se týká sacharidů, když mám v denní "normě" cukry, ale celkem mám moc sacharidů, dalo by se to považovat za "v pořádku"? V jedné diskuzi psala jedna pisatelka, že je jedno, jestli si člověk dá med nebo cukr, všechno je to špatně a měla tam tedy pádné důvody (pokusím se ještě vyhledat). Já totiž nikdy nesladila čaj, který piju jako vodu, ale třeba bílý jogurt nebo neslazený kefír nebo Skyr natural prostě nepozřu. Zároveň je spousta sacharidů třeba ve Večerním chlebíku. Někdy zhřeším a dám si Latte, jednou 14 dní třeba dortík. Zároveň mě pak "děsí" obrázky vyobrazující vedle takového pokrmu kostky cukru, které zkonzumuji.

Odpověď:
Pokud jich těch dní, kdy máte více tuků/sacharidů menšina, není to problém – jak vidno i na pokračující redukci. Méně cukru a více sacharidů je lepší varianta.
Pokud si uvedené potraviny osladíte tak, že cukru máte stále méně, není to problém. Cukr nebo med - není zásadní rozdíl..
Děkuji a přeji hezký den

24. 01. 2017 11:41

Dotaz:
Slyšela jsem, že by se po obědě nemělo jíst ovoce, že může způsobit trávicí potíže a kvasit. Je to pravda? A jak je to s kombinací kávy a ovoce?

Odpověď:
Není to pravda. Náš organizmus je uzpůsoben na smíšenou stravu a to pokud možno co nejpestřejší. Kombinace kávy a ovoce je trochu neobvyklá, ale pokud to je pro konzumenta chuťově přijatelné, proč ne.

24. 01. 2017 11:40

Dotaz:
Může cukr způsobovat nadýmání?

Odpověď:
Cukr ne, ale zdroje polysacharidů ano. Zejména luštěniny.

24. 01. 2017 11:14

Dobry den,
chtela bych se zeptat,zda rok a pul synovi muzu osladit caj stevii. Jde o to,ze v noci hodne pije a stevie by nemela zpusobovat zubni kaz,tak zda to neni lepsi nez nutrilon.
Moc dekuji za odpoved.
Adela

24. 01. 2017 11:06

Dotaz:
Dobrý den, jaký máte názor na náhradní sladidla? Doporučujete je klientům? Jsou některá sladidla vyloženě lepší, které byste mohla doporučit?

Odpověď:
Výhodou sladidel je vysoká sladivost a tím i zanedbatelná energetická hodnota. Pokud jde o klienta, který je zvyklý na sladké nápoje a neslazené by v potřebném množství nevypil, je vhodné mu poradit slazení náhradním sladidlem.
Sladidla je třeba doporučit podle toho, k čemu budou využita. Mnohá z nich nejsou například využitelná pro tepelnou úpravu. Roli hraje i chuťová preference klienta. Získává tedy doporučení na více typů sladidel a vyzkouší si, které z nich mu bude nejlépe vyhovovat.

24. 01. 2017 11:05

Dotaz:
Dobrý den, chodím ráno běhat, je vhodnější se předtím najíst nebo jít na lačno? Chtěla bych pár kg zhubnout.

Odpověď:
Rozhodně až po napití a snězení lehce stravitelného jídla s obsahem snadno využitelných sacharidů (například mléčná krupice s ovocem).

24. 01. 2017 11:03

Dotaz:
Co se stane, když sním naráz velké množství sladkostí (nebo jiného jídla)? Uloží se mi to do tuků nebo si s tím tělo nějak poradí? Jaký máte názor na cheat days?

Odpověď:
To záleží na jeho skladbě, tedy jakých živin a jakého množství energie bude nadbytek. Pokud půjde o nadbytek sladkého, dojde i k metabolické odpovědi směrem k vyššímu ukládání tuku v těle. Obecně lze říci, že nadbytek energie, pokud nebude následně zvýšenou aktivitou využit, uložíte to rezerv – tedy do tuku. Smyslem vhodného stravování je získat široké spektrum živin a dalších potřebných složek (minerální látky, vitamíny,..) v dávce potřebné pro náš organizmus. Cheat days je příklad nesprávného vztahu k jídlu či stravování. Pokud je stravovací režim dobře nastavený a občas se z něj vybočí například při oslavě, není důvod cokoliv řešit. Pokud ovšem je celkové stravování nastavené nesprávně a do něj se pravidelně zařazuje Cheat Day je to nesprávně a z dlouhodobého hlediska zdravotně nevhodné.

24. 01. 2017 11:02

Dotaz:
Je vhodné k večeři úplně vynechávat přílohy, pokud chci zhubnout?

Odpověď:
Není to vhodné, lépe je použít menší porci přílohy, aby byla strava vyvážená.

24. 01. 2017 10:45

Dotaz:
ifucikova
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na snášenlivost, resp. nesnášenlivost "náhradních" sladidel a také na jejich vliv na zdraví. A také bych se chtěla zeptat, zda se nesnášenlivost na jednotlivá sladidla může časem "rozšířit" i na další. Zajímá mě to proto, že jsem ze svého jídelníčku musela před cca 25 lety vyřadit sacharin a před 6 lety aspartam a acesulfam K. Tyto sladidla mi způsobují nevolnost a velké bolesti žaludku. Sice čtu etikety, ale občas se mi stane, že koupím něco se sukralosou nebo jiným sladidlem. Děkuji za odpověď.

odpověď:
Náhradní sladidla jsou testována a pro použití schválena až ve chvíli, kdy je prokázáno, že jejich konzumace je zcela zdravotně neškodná. Mohou však mít vedlejší účinky, které mohou u citlivých jedinců vyvolat obtíže, stejně jako potraviny – například nadýmání. Jejich dávky jsou však tak malé, že je to málo kdy. Bylo by dobře, Vaše obtíže zkonzultovat s lékařem, zda nejde o zdravotní problém.

24. 01. 2017 10:43

Dotaz:
poradna
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na sacharidové vlny, které hodně doporučují fitness trenéři. Jak se na ně díváte? používáte je také se svými klienty a v čem spočívají? Děkuji za odpověď.

odpověď:
Sacharidové vlny nepoužíváme, protože nenaučí dlouhodobému úspěšnému stravovacímu režimu. Přichází k nám do ambulance klienti, kteří s nimi mají zkušenost, ale vesměs jde jen o jednorázový efekt. Spočívají v rozpisu sacharidových dávek v jednotlivých dnech, vesměs výrazně menších než je obvyklá dávka pro běžné stravování.

24. 01. 2017 10:41

Dotaz:
adriana2
zdravim.pani doktorko moje vnucka 10let neustale do sebe laduje na snidani i behem dne sladke.jako loupaky rolady ,bombony cokolady ap.jenze za chvili ma hlad a zase ji sladke.jaky dopad to muze mit krome tloustky v puberte na jeji zdravi do budoucna dekuji.botkova

odpověď:
Zřejmě nemá dobře složený jídelníček. Bylo by třeba ho posoudit s ohledem nejen na základní živiny, ale i na ostatní potřebné složky. Problémy vzniknou hlavně v důsledku deficitů způsobených nesprávnou skladbou stravy.

24. 01. 2017 10:41

Dotaz:
koral
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,když peču ,tak používám místo cukru stévii,jestli to škodí dětem. Děkuji

odpověď:
Pokud jde o děti do 10 let věku, měly by mít standardní skladbu živin, tedy i s cukrem. Stévie jim neškodí, ale případný nedostatek energie ano.

24. 01. 2017 10:41

Dotaz:
coumba
Mě by zajímalo, zda nějaký potravinový doplněk, třeba s chromem, může opravdu snížit chuť na sladké.
odpověď:
Pouze v případě, že je v organizmu deficit chromu.

24. 01. 2017 10:40

Dotaz:
HankaCh
Jaký je váš názor na to, že cukr, jeho nadměrná konzumace, může být jednou z příčin Alzheimerovy nemoci.

odpověď:
Bohužel tak jednoduché to není. Podle dostupných výzkumných informací se dá zatím tvrdit z nutričního pohledu jen to, že celoživotní dostatečný příjem n-3 mastných kyselin je prospěšný a oddaluje případný vznik onemocnění.

24. 01. 2017 10:39

Dotaz:
Dumar
Dobrý den, ráda bych se zeptala na přidaný cukr. Co není sladké, tam není? Např. bílý jogurt, Gervaiis, Cottage. Děkuji

odpověď:
Bohužel tak úplně to neplatí. Je třeba pročíst informace uvedené na výrobku. V současné době je povinností výrobce uvádět složení výrobku včetně nutriční hodnoty, tak je snadné se zorientovat.

24. 01. 2017 10:39

Dotaz:
ilona Divisova
dobrý den měřím 168cm a vážím 70kg ,sladké nejím,sladké nápoje nepiji ,cukr nejím ,pečivo jen omezeně celozrné,přílohy nejím ,jím hodně zeleniny ,luštěnin,maso jen bílé a 1-2 týdnně,po operaci ramene jsem přibrala 4kg a nemohu je shodit,cvičím jogu a denně chodím 7km,vaše stránky jsou skvělé ale mě zatim nepomáhají,můj věk je 54let .Můžete mě poradit jak dát dolů ty 4kila????

odpověď:
To je na individuální konzultaci s nutričním terapeutem. Je třeba zhodnotit i případné léky a podrobnější rozbor jídelníčku, vašeho režimu a nutriční potřeby.

24. 01. 2017 10:39

Dotaz:
Má konzumace cukru souvislost se vznikem cukrovky? A jak je to s cukrem, pokud už někdo cukrovku má? Musí se mu striktně vyhýbat nebo ho v rozumném množství může?

odpověď:
Pokud máte na mysli cukrovku 2. typu, tak její příčinou je hlavně nadbytek energie ve stravě a nízká pohybová aktivita (nemusí jít o nadbytek energie ze sladkostí).
Pokud už cukrovka je, je třeba jíst tak, aby strava nezvyšovala hladinu cukru v krvi příliš rychle a dlouhodobě. Základem tedy je pohyb a nepřejídat se. Pokud jde o sladkosti, je jejich konzumace omezena, ale ne vyloučena. Konkrétní pravidla je třeba vyladit s nutričním terapeutem podle potřeb a režimu konkrétní osoby.

24. 01. 2017 10:20

Dobrý den, poctivě zapisuji do Sebekaučinku a tak vidím příjmy bílkovin, tuků a sacharidů. I když jsem od podzimu docela zabojovala, jsou dny, kdy mám moc sacharidů (nebo zase tuků). Zatím jde váha stále dolů!
Co se týká sacharidů, když mám v denní "normě" cukry, ale celkem mám moc sacharidů, dalo by se to považovat za "v pořádku"? V jedné diskuzi psala jedna pisatelka, že je jedno, jestli si člověk dá med nebo cukr, všechno je to špatně a měla tam tedy pádné důvody (pokusím se ještě vyhledat).
Já totiž nikdy nesladila čaj, který piju jako vodu, ale třeba bílý jogurt nebo neslazený kefír nebo Skyr natural prostě nepozřu. Zároveň je spousta sacharidů třeba ve Večerním chlebíku. Někdy zhřeším a dám si Latte, jednou 14 dní třeba dortík. Zároveň mě pak "děsí" obrázky vyobrazující vedle takového pokrmu kostky cukru, které zkonzumuji. . .
Děkuji a přeji hezký den

24. 01. 2017 10:14

Dotaz:
JanaR5
Chtěla bych se zeptat, zda cukr (myšleno jakékoli jednoduché cukry) pro život v nějakém minimálním množství nutně potřebujeme (např. pro správnou funkci mozku), nebo si vystačíme s cukry, které získáme rozložením škrobu apod.?
odpověď:
Správně sestavený jídelníček, s dostatečným množstvím polysacharidů je optimální. Cukr (v chemickém smyslu, tedy jednoduchý) je potřeba například při výrazné fyzické zátěži.

24. 01. 2017 10:13

Dotaz:
Masa55
Po každém jídle mám ráda tzv. sladkou tečku , nejlépe čokoládovou, i kdyby jen 1 kostičku. Je to špatné ???

odpověď:
Pokud jde o malé množství, není to problém. Podstatné je, aby byla zachována optimální hmotnost bez významných výkyvů.

24. 01. 2017 10:12

Dotaz:
1a234
Prosím o odpověd: Je lepší snídaně sladká nebo slaná?Manžel dlouhá léta snídá sladké snídaně, většinou kynuté pečivo v docela velkém množství. Já mám malou slanou snídani. Jinak máme jídlo většinou stejné. Od nikdy nepřibírá a mám podezření, jestli to není těmi snídaněmi. Nějak se zasytí a je to.

odpověď:
Obě varianty jsou možné. Záleží na celkové skladbě stravování a výdeji energie. Výdej energie je u muže obvykle vyšší než u ženy, vzhledem k jiné struktuře tělesných tkání. Nelze tedy porovnávat výsledky stravování mezi pohlavími. Pokud konzumovat sladké, je obecně vhodnější v dopoledním čase při běžném rozvržení denního programu.

24. 01. 2017 10:11

Dotaz:
Any111111
Já mám dotaz ačkoli to příjde někomu nesmyslné jsem opravdu těžce závislá na cukru ne ve formě sladkostí ale pití. Jednou už jsem tím prošla ve 20letech tehdy jsem pila až 6l coli denně podařilo se mi to odbourat bohužel teď už dva roky jsem opět závislá a tentokrát ještě víc snažím se s tím bojovat ale nezvládám to podlehnu pokaždé nevydržím dýl jak den. Nevím co stím skoro nejím nemám vůbec chuť pouze se dopuji nezdravími limonádami a energetickými drinky a kávou. Když jsem se to snažila řešit s odborníkem nijak mi nepomohl jeho rada byla ať piju toto s umělými sladidly ale to není řešení.

odpověď:
Řešení jsou dvě. První je vyhledat odborníka na řešení závislostí (psycholog). Druhá je správně sestavit stravovací plán, tedy správnou skladbu stravování během dne, která postupně odstraní potřebu sladkého pití, protože bude obsahovat vyváženou skladbu včetně sacharidů.

24. 01. 2017 10:05

Dotaz:
sifaka
Mám dotaz, zřejmě naivní, jen nevím kde se jinde zeptat:jak je možné, takto trávit národ, když je prokázáno, že bez cukru člověk přežije.Proč je možné ničit zdraví(zřejmě s vědomím a souhlasem institucí) už malým dětem potravinami, průmyslově vyráběnými a často označovanými jako "zdravá svačinka". Dodnes mně nenapadlo se takto zamýšlet, než jsem viděla v článcích ty pyramidky z kostkového cukru.Celkem mi začíná být jasné, proč je starší generace zdravější.Děkuji.

odpověď:
Váš dotaz není konkrétní, tak se na něj nedá odpovědět. Pro dětské stravování existují limity na obsah mimo jiné i cukru – viz zákon o potravinách.

24. 01. 2017 10:04

Dotaz:
HankaCh
Ráda bych se zeptala, jestli je kromě maximálního množství přijatého cukru (nejlépe přirozeně vyskytujícího se) určeno i nějaké minimální množství, jestli může chuťové preference nebo náladu apod. ovlivnit "nedostatek" přijatého přirozeně vyskytujícího se cukru.

odpověď:
Pro organizmus je důležité získávat všechny živiny v potřebném množství (to se liší podle aktivity, věku, pohlaví, zdravotního stavu,..). Optimální je konzumovat komplexní sacharidy, tedy potraviny s obsahem škrobu (přílohy, pečivo, ..). Z něj organizmus získá i jednoduché cukry (na které škrob musí rozložit). Cukr tedy není nezbytnou složkou naší stravy. Sladká chuť je nám ale příjemná, a proto ji vyhledáváme. Optimální by bylo její uspokojení formou ovoce a ne cukru. Proto není žádná dolní hranice pro příjem cukru.

24. 01. 2017 10:04

Dotaz:
katajanci
Já bych také měla dotaz na stévii, ale ne ve formě sladidla, ale přírodní, nasušenou. Používat ji, nebo raději ne?

odpověď:
Pokud potřebujete nahradit cukr či sladkou chuť, lze ji použít bez problémů. Pouze při jejím sušení dbejte na správný postup, aby neobsahovala plísně. Její sladivost je mnohonásobně vyšší než u cukru (cca 400x) stačí jí tedy výrazně méně. Nemůže proto objemově nahrazovat cukr například v těstě.

24. 01. 2017 10:02

Dotaz:
otylie
Prosím o Váš názor na tato sladidla:
javorový sirup, agávový sirup
občas je použiji ke kyselejšímu ovoci do jogurtu (ale opravdu jen trochu)
zkoušela jsem i čekankový sirup, který by měl být asi vhodnější, ale chuťově mi nevyhovuje - to samé i sladidla ze stévie
Děkuji

odpověď:
Pokud jde o občasné použití, je možné použít jakékoliv produkty. Sirupy mohou mít pro oslazení výhodnější konzistenci než sypký cukr, ale z nutričního hlediska není významný rozdíl. Obvykle je složení sirupu lépe stravitelné, tedy jde převážně o rychleji využitelné jednoduché cukry.

23. 01. 2017 18:39

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na snášenlivost, resp. nesnášenlivost "náhradních" sladidel a také na jejich vliv na zdraví. A také bych se chtěla zeptat, zda se nesnášenlivost na jednotlivá sladidla může časem "rozšířit" i na další. Zajímá mě to proto, že jsem ze svého jídelníčku musela před cca 25 lety vyřadit sacharin a před 6 lety aspartam a acesulfam K. Tyto sladidla mi způsobují nevolnost a velké bolesti žaludku. Sice čtu etikety, ale občas se mi stane, že koupím něco se sukralosou nebo jiným sladidlem. Děkuji za odpověď.

23. 01. 2017 17:53

břídilky :-) mne má šotek nejraději a tak si zařádil 19x ! Ale neva, jedeme dál.......

23. 01. 2017 17:00

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na sacharidové vlny, které hodně doporučují fitness trenéři. Jak se na ně díváte? používáte je také se svými klienty a v čem spočívají? Děkuji za odpověď.

23. 01. 2017 15:46

zdravim.pani doktorko moje vnucka 10let neustale do sebe laduje na snidani i behem dne sladke.jako loupaky rolady ,bombony cokolady ap.jenze za chvili ma hlad a zase ji sladke.jaky dopad to muze mit krome tloustky v puberte na jeji zdravi do budoucna dekuji.botkova

22. 01. 2017 22:18

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,když peču ,tak používám místo cukru stévii,jestli to škodí dětem. Děkuji

22. 01. 2017 22:03

Mě by zajímalo, zda nějaký potravinový doplněk, třeba s chromem, může opravdu snížit chuť na sladké.

18. 01. 2017 23:20

Jaký je váš názor na to, že cukr, jeho nadměrná konzumace, může být jednou z příčin Alzheimerovy nemoci.

18. 01. 2017 19:32

Dobrý den, ráda bych se zeptala na přidaný cukr. Co není sladké, tam není? Např. bílý jogurt, Gervaiis, Cottage. Děkuji

16. 01. 2017 06:38

dobrý den měřím 168cm a vážím 70kg ,sladké nejím,sladké nápoje nepiji ,cukr nejím ,pečivo jen omezeně celozrné,přílohy nejím ,jím hodně zeleniny ,luštěnin,maso jen bílé a 1-2 týdnně,po operaci ramene jsem přibrala 4kg a nemohu je shodit,cvičím jogu a denně chodím 7km,vaše stránky jsou skvělé ale mě zatim nepomáhají,můj věk je 54let .Můžete mě poradit jak dát dolů ty 4kila????

15. 01. 2017 19:55

Po každém jídle mám ráda tzv. sladkou tečku , nejlépe čokoládovou, i kdyby jen 1 kostičku. Je to špatné ???

15. 01. 2017 17:23

Prosím, abyste do tohoto tématu psali opravdu jen dotazy směřující na Tamaru Starnovskou, aby se v tom při zodpovídání neztratila :) Ostatní příspěvky můžete psát do tématu Leden Měsíc omezení cukru. Děkuji!

15. 01. 2017 13:55

Any111111: Tak tohle vidím jako velmi vážnou věc, která si zaslouží samostatný příspěvek, a nutnou pomoc ani ne tak nutričního terapeuta, jako spíš odborníka na odvykání drogám (jako je nikotin 4i alkohol). Vidím v tom závislost ne na cukru, ale na kofeinu. A vypít šest litrů tekutin denně – i když se říká, dodržujte pitný režim, nic se pochopitelně nemá přehánět. Pokud teda nejsi slévač nebo sklář. Otázkou je, proč potřebuješ tolik kofeinu a energy drinků. Předpokládám, že jsi pořád unavená, utahaná, "vyšťavená". Není divu, když nic pořádného nejíš. Vezmi si to – 6 litrů sladké cocacoly mi vychází na 10800 kJ, což je 180 procent mé celkové denní dávky (kterou sice mám nastavenou dost nízko, ale ani ve srovnání s běžnou 8500 kJ to není zrovna málo). Kaloricky máš nadbytek, ale ve skutečnosti je tvoje tělo podvyživené – kde jsou nějaké bílkoviny, tuky, minerály, vitaminy – prostě všechny ty látky, které kromě cukru tělo k životu nezbytně potřebuje?
Takže to doporučení nahradit colu s cukrem variantou s umělými sladidly možná má něco do sebe – v první fázi. Ale současně musíš (MUSÍŠ! – jestli chceš dlouhodobě přežít) získat "normální" stravovací návyky. Jíst pravidelně, pestrou a vyváženou stravu (já vím, klišé jako hrom a donekonečna omílaná fráze, ale nenapadá mě nic lepšího). Se složením stravy ti nutriční terapeut sice může poradit, ale obávám se, že nic zázračného z rukávu nevysype. Doporučuju nastavit si vhodně a důsledně používat program Sebekoučink tady na STOBu. Nastav si ho n na hubnutí, ale normální udržení váhy – změna životního stylu bude dost velký záhul i bez hubnutí, takže žádný přídavný stres. Plánování jídla zabere dost času – s tím je nutné počítat, ale určitě se to vyplatí.
A v neposlední řadě – dokonce bych řekla, že jako úplně první – je třeba najít prvotní příčinu té kofeinové závislosti a tu odstranit. Ale to už je mimo rámec celého STOBu. A rozhodně to není na řešení jen po internetových diskusích. K tomu budeš potřebovat osobní kontakt s někým, kdo ti pomůže, odborníkem, kdo dokáže skutečně poradit.
A to nejdůležitější – musíš ty sama opravdu chtít něco se sebou udělat. Jestli opravdu chceš změnit život, neodkládej to a začni hned. Třeba si místo té půllitrové sklenice s colou, co máš teď připravenou, dej bílý polotučný jogurt, do kterého si přidáš kousek banánu a dvě lžíce ovesných vloček.
Držím palce!

15. 01. 2017 12:42

Než se dočkáte chatu, pár laických názorů, které doufám nejsou úplně mimo (a pokud ano, nutriční terapeutka je jistě uvede na pravou míru).

otylie: Předností těhle přírodních sirupů (podobně jako medu) je jejich rozmanitější složení na rozdíl od řepného cukru (prakticky čistá sacharóza). Tipovala bych na nezanedbatelný podíl fruktózy a hlavně přídavné látky (například minerály). Zkrátka pestřejší, tedy zdravější, strava. I když kaloricky se jejich používáním místo běžného cukru moc neušetří - pořád je hlavní složkou nějaký cukr, takže je ani nelze používat jako náhradní sladidlo pro diabetiky. Co se chuti týče, to je u každého individuální a je třeba to vyzkoušet.

katajanci: Proč ne? Já stévii takto používám prakticky každý den - do ranní kávy místo cukru. Sklizeň ze tří rostlin mi vydrží na rok. Přes zimu mi většinou jedna chcípne a musím ji nahradit novou. Chce to vyzkoušet - někomu stévie nemusí chutnat a stejně jako s jakoukoliv jinou složkou potravy - většina lidí ji snáší bez problémů, ale někomu s intolerancí může způsobovat zažívací potíže.

1a234: Nemyslím, že by to bylo těmi snídaněmi. Ale každý člověk má metabolismus trochu jiný - někdo je jako lunt, ať sní téměř cokoli, jiný si váhu musí pečlivě hlídat. Taky je otázka, co znamená to "jinak máme jídlo stejné". Já kdybych snědla totéž množství jako můj 80kg muž, tak taky za chvíli vážím při svých 160 cm 80 kg. A další roli může hrát rozdílná denní fyzická aktivita. Určitě je rozdíl mezi fakturantkou, sedící celý den v kanceláři, a poštovním doručovatelem, který si za celý den nesedne.

15. 01. 2017 07:51

HankaCh: rozhodne minimalne naladu ten cukr ovlivnit muze, zvlast kdyz se clovek drzi zkratka a pak si v pripade unavy trochu da (treba jablko), tak se ta nalada vyrazne zvedne. On mozek bez cukru nefunguje, ale skladovat ho neumi, tak zavisi na ostatnich organech, co mu poslou v krvi - a kdyz je toho malo, tak si stezuje. Kdyz pak neco s cukrem snis, tak se razem v krvi octne a projevi se to. Zase na druou stranu se nic nesmi prehanet.

14. 01. 2017 22:29

Ještě bych dodala, že do plnění svých úkolů zahrnuji i svoji rodinu. Například manželovi ubírám cukru, před týdnem jsem vnoučatům místo sladkostí přinesla ovoce, a tak :-).

14. 01. 2017 22:13

Mám trošku problém plnit úkoly, vlastně první problém byl už s výběrem úkolů, protože sladké mi nic neříká. Zřejmě cukry konzumuji jedině tzv. skryté. Mám vůbec to "plnění úkolů" vyplňovat?

13. 01. 2017 10:26

Prosím o odpověd: Je lepší snídaně sladká nebo slaná?Manžel dlouhá léta snídá sladké snídaně, většinou kynuté pečivo v docela velkém množství. Já mám malou slanou snídani. Jinak máme jídlo většinou stejné. Od nikdy nepřibírá a mám podezření, jestli to není těmi snídaněmi. Nějak se zasytí a je to.

13. 01. 2017 10:07

Já mám dotaz ačkoli to příjde někomu nesmyslné jsem opravdu těžce závislá na cukru ne ve formě sladkostí ale pití. Jednou už jsem tím prošla ve 20letech tehdy jsem pila až 6l coli denně podařilo se mi to odbourat bohužel teď už dva roky jsem opět závislá a tentokrát ještě víc snažím se s tím bojovat ale nezvládám to podlehnu pokaždé nevydržím dýl jak den. Nevím co stím skoro nejím nemám vůbec chuť pouze se dopuji nezdravími limonádami a energetickými drinky a kávou. Když jsem se to snažila řešit s odborníkem nijak mi nepomohl jeho rada byla ať piju toto s umělými sladidly ale to není řešení.

12. 01. 2017 23:22

Mám dotaz, zřejmě naivní, jen nevím kde se jinde zeptat:jak je možné, takto trávit národ, když je prokázáno, že bez cukru člověk přežije.Proč je možné ničit zdraví(zřejmě s vědomím a souhlasem institucí) už malým dětem potravinami, průmyslově vyráběnými a často označovanými jako "zdravá svačinka". Dodnes mně nenapadlo se takto zamýšlet, než jsem viděla v článcích ty pyramidky z kostkového cukru.Celkem mi začíná být jasné, proč je starší generace zdravější.Děkuji.

12. 01. 2017 22:41

Ráda bych se zeptala, jestli je kromě maximálního množství přijatého cukru (nejlépe přirozeně vyskytujícího se) určeno i nějaké minimální množství, jestli může chuťové preference nebo náladu apod. ovlivnit "nedostatek" přijatého přirozeně vyskytujícího se cukru.

12. 01. 2017 20:09

Já bych také měla dotaz na stévii, ale ne ve formě sladidla, ale přírodní, nasušenou. Používat ji, nebo raději ne?

12. 01. 2017 18:26

Prosím o Váš názor na tato sladidla:
javorový sirup, agávový sirup
občas je použiji ke kyselejšímu ovoci do jogurtu (ale opravdu jen trochu)
zkoušela jsem i čekankový sirup, který by měl být asi vhodnější, ale chuťově mi nevyhovuje - to samé i sladidla ze stévie
Děkuji

Naši partneři