Sledujte nás:

Cože je to to hypo???Aneb jak jsem poučen od svého lékaře...

Zpět
Autor:
Ve skupině: Cukrovka a kila
Počet členů: 41
Založeno: 02. 11. 2010

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

22. 02. 2018 08:57

Dnes máme 22.2.2018 na této stránce čtu, že nejčerstvejší komentář je ze 17.2.2015 , je skutečně ještě živý?

17. 02. 2015 15:32

Mám diabetes 1.typu od čtyř let, dnes je mi 40 a musím říct, že opravdu informovaná o diabetu a věcech kolem něj jsem začala být ve 30ti a to díky hospitalizaci na klinice IKEM díky špatné funkci ledvin a vysokému krevnímu tlaku. Do té doby jsem celý život chodila k "dětskému" diabetologovi a veškeré návštěvy probíhaly tak, že mi napsal inzulin a tím to haslo. Na hypa jsem skoro netrpěla, protože jsem měla trvale vysoké hodnoty glykemie. Bylo to bolestné prozření, ale od té doby se sebevzdělávám, kde můžu. S váhou mám sice stále problém - celoživotní, ale snažím se racionalizovat se i v této oblasti.

13. 02. 2015 18:06

Můj zážitek...ještě jsem chodila do práce,bylo to pár měsíců před odchodem do důchodu a tak jako skoro pořád jsem odkládala jídlo /pořád tam stála fronta chlapů co dojeli nakoupit materiál/ a najednou jsem se začala klepat a motala se mi hlava,bylo mi zle hlady a pak se stalo něco za co se dnes stydím,začala jsem být na lidi nevrlá a dostala skoro hysterický záchvat...lidi na mě koukali jako na cvoka...a já vytáhla elektrickou pánev a začala si dělat míchaná vejce.dost zvýšeným hlasem jsem jin začala povídat že jsem od rána nejedla a že musí počkat až se najím...no byl to pěkný trapas,pak jsem si sedla do vedlejší místnosti a zhltla to jídlo a za chvíli mi bylo fajn....pak jsem se jim omluvila za ten můj výstup a dodnes se stydím....v blízké době jsem pak zjistila u doktora že mám cukrovu 2.typu a od té doby jsem se snažila to nenechat dojít tak daleko...chce to opravdu pravidelnost....

13. 10. 2013 22:42

V červenci jsem byla na preventivní prohlídce, druhý den mi lékařka zavolala, že mám vysoký cukr, ať nejím maliny a tak ;), na umření to není, ale pro jistotu. Další dva týdny jsem dělala kolečko preventivních vyšetření a s výsledky jsem šla za obvodní...Do diabetické poradny jsem se musela objednat, takže zdržení "jen" měsíc. Tam mi hned ve dveřích pí Dr sdělila, že to je jasná cukrovka, nepijte mléko, utrhnout si ovoce na zahradě je špatné, jezte v malých dávkách, hýbejte se, za tři měsíce na kontrolu...Dostala jsem jakési letáky, nemít vysokou školu (potravinář), tak nevím, která bije.

14. 02. 2013 18:40

Mě to nedá nenapsat můj přítel má cukrovku 2.typu píchá si 4krát denně +nočnía ještě má prášky na vys.tlak +nějaké další k cukrovce,ale je bordelář dělá si co chce a nějaké diety ho také moc nezajímají akorát mě zaráží,že se tady hodně píše o tom,že by cukrovkáři měli omezit ovoce a když koukám na jeho dietu přímo od dietoložky tak tam má k přesnídávce 150g ovoce k obědu 150g zeleniny nebo 100g ovoce k večeři to samé a druhá večeře 150g ovoce. Měří 185cm a váží 86kg dře jak (mezek) a na den má 7400kj z toho 225g sach. 60g tuků,75g bílk. Zkoušel dát žádost i o částečný důchod,ale bohužel neuspěl chodidla moc necítí má diabetickou polyneuropatii většinou v práci stojí,ale ještě chodí tak nevidí důvod proč by ten důchod měl mít. Ale to jsem odbočila a semlela všechno,ale ulevilo se mi a Maruška mi zodpověděla to co jsem tušila,ale moc s tím nezmůžu tak se tím trápím a koukám jak se mi chlap ztrácí před očima.

18. 01. 2013 11:19

Ahoj, tak já se taky podělím o zkušenost. Babičce byla náhodou zjištěna cukrovka 2. typu, byla hospitalizována. V nemocnici jí neřekli nic, materiály nedostala žádné. U obvodního lékaře ani diabetoložky jsme se nedozvěděly o moc víc...asi jsme se málo ptaly, já babičce můžu poradit, vždycky nás něco napadne, tak se podívám na net nebo do knížky, ale jak to dělají senioři, kteří se bojí ptát lékařů a nemají po ruce někoho kdo by jim pomáhal, to nevím a je to smutné. Jooo a vzhledem k tomu, že máme doma babiččin glukoměr, tak si taky občas změřím...a mám ho téměř stále na dolní hranici, někdy mírně pod. Od mala jsem sladkomil....když jsem několik hodin bez jídla, nevím jestli je to hypoglikémie, já tomu říkám absťák, se mi třesou ruce, nohy, takové slabo a je mi na zvracení. To jako může být nějaký předstupeň cukrovky?? Já vždycky myslela, že je to normální projev hladu.

07. 08. 2011 19:46

Lidu, pro případ hypoglykemie si kup hroznový cukr, což je čistá glukoza, velmi levně ho maji např. v DM drogerii a nos ho v kpase. Ta ti pomůže uplně nejrychleji, po proteinové tyčince by se zvedala glykemie pozvolněji. Hlídej si hodně výsledný glykemický index jídla, tím si budeš šetřit produkci inzulínu. Ohledně sacharidů vol složené, snaž se vynechat jednoduché cukry. tuk omezuj, tak jak jsme o tom mluvili v kurzu. M.

06. 08. 2011 10:32

Ještě k té hypo, asi jsem zažila mírnou hypoglikémii, po 50 minutách svižné chůze s hůlkama. Nevzala jsem si nic k jídlu a trochu se mi motala hlava. Zajímalo by mě, jestli stačí proteinová tyčinka, nevím jestli obsahuje sacharidy, nebo musí být něco sladkého.

06. 08. 2011 10:11

Ahoj Maruško. Nechala jsem si na Tvou radu udělat test na cukr. Pr. doktorka mi nabídla glykovanou křivku a vyšlo mi 4,5. ZAtím mě neposlala do diabetický poradny, řekla mi , abych omezila sacharidy, vynechala vše sladké tj. cukr a sladké ovoce, hodně zeleniny, omezit tuk, hodně pohybu a mám přijít za tři měsíce na kontrolu. Doufám, že se do diabetický poradny vůbec nedosanu.

07. 07. 2011 19:28

mám cukrovku třetím rokem,byla jsem hospitalizovaná v nemocnici asi týden,tam do mě hustili co smím,co nesmím a hlavně ,že je to moje vina,odcházela jsem domů se sebevědomím na nule,nakoupila jsem si knížky o cukrovce a prokousala jsem se tím sama,držela jsem svědomitě dietu a nemusím si píchat inzulín,jednou za čtvrt roku jdu do dia poradny,dostanu předpis na léky nahlásím váhu,píchnou mě do prstu a odcházím s pocitem,že jsou rádi ,že neobtěžuji,u edukační sestry jsem byla dvakrát a nic mi to nedalo

01. 01. 2011 22:18

Zdravím všechny s novým rokem a pokud byste chtěli nejen získávat znalosti, ale uplatňovat je i v životě, tak vás zvu do kurzů, které zahajují od ledna v mnoha městech České republiky a v Praze zahajuje kurz pro diabetiky již ve čtvrtek 6.ledna - zjistíte, že hubnutí může být i zábavné setkávání se a že pohyb může fakt vyrábět endorfiny stejně jako čokoláda. Zdraví vás a vše nej nej nej do nového roku přeje Iva Málková

28. 11. 2010 08:02

Díky za postřeh "MiFro" s hrůzou jste totíž v mém kurzu zjistila, že klientka s cukrovkou nikdy neslyšela slovo hypoglykemie..M.

26. 11. 2010 17:08

zdravím všechny,i já mám ne zcela ideální zkušenosti s edukací,ač jsem sama zdravotní sestra i dietní sestra(nyní nutriční terapeut). Možná se spoléhali na to,že jsem z oboru...Kdybych nekladla aktivní dotazy,nejspíš bych moc nedozvěděla... Mám DM 1.typu LADA.
..tím samozřejmě nechci házet všechny do jednoho pytle. :-)

25. 11. 2010 14:14

Díky Tentakule za postřeh. Cukrovka je nejčastější důvod amputací v ČR....záludnost je v tom, že nejdřív nic nebolí, "akorá je špatnej cukr"....Marie

23. 11. 2010 21:21

Můžu říct, že situace s informovaností je snad nejhorší u pacientů s diabetem 2. typu, kteří byli nakonec převedeni na inzulín. Jsou to většinou starší a už jsem (pracuji v lékárně) to řešila několikrát - vůbec neumí s inzulínem pracovat a jedou na stejných dávkách každý den. Pokud přijde pacient s léky poprvé do lékárny, i lékárník by měl podat relevantní informace, ovšem pacienti o to často ani nestojí. Však polkou tabletku a nic se neděje. A pak na vlastní oči vidíte ty černé prsty k amputaci...

02. 11. 2010 11:39

Moji milí se sladkými kily navíc, velmi mě zajímá, jakým způsobem jste byli od svého lékaře, edukační sestřičky či jiného zdravotníka informováni, co všechno znamená mít cukrovku. Poučil váš váš lékař, byli jste na rekondičním pobytu, informace načítáte na internetu, ptáte se svých známých, kteří onemocněnli cukrovkou již před vámi. Nebo jste byli "vybaveni" množstvím písemných materiálů, ale zatím "nebyl čas" si je přečíst. Vždytˇse vlastně nic, kromě vyššího cukru neděje....Ona totiž cukrovka ze začátku vůbec NEBOLÍ.

Více příspěvků

Naši partneři