Datum registrace: 10. 08. 2010
nikola
Sebekoučink
Zahájení: 11.02.2019
Ukončení: 06.05.2019
Cíl: Udržet váhu již dlouhou dobu po zhubnutí (stabilizovaná váha)
Zaplacený cyklus je přístupný do 8. 5. 2019
Získané body
Počítadlo pohybu
Můj pohyb | |
---|---|
Chůze: | 0 km |
Kolo: | 0 km |
Cvičení: | 0 h 0 min |
Všichni uživatelé | |
Chůze: | 95079.98 km |
Kolo: | 51412.41 km |
Cvičení: | 4327 h 47 min |
nikola
Jak psát blog?Chutě na sladké a závislost na čokoládě dokáží pěkně ztrpčit život! Co s tím?
05. 03. 2014
Chutě na sladké, závislost na čokoládě?
Ne nadarmo se označuje theobroma jako pokrm bohů:-)
Čokoláda obsahuje kakaový prášek, tzv. theobroma cacao a tento prášek obsahuje látku zvanou fenylethylamin, což je látka, která se v lidském těle běžně vyskytuje a vyplavuje se při citovém vzrušení. Stejně tak teobromin a kofein obsažený v čokoládě mají povzbuzující účinek. Často se proto mluví o tzv.čokoládovém opojení a tyto látky mají uklidňující, povzbuzující účinek, dalo by se říct až antidepresivní. Po konzumaci čokolády se zvyšuje hladina serotoninu v krvi, stejně tak se začnou vyplavovat endorfiny a Vy máte posléze lepší náladu.
Někdy je však tento požitek zvykem a Vy máte konzumaci čokolády vždy spojenou s příjemnými pocity, ať už tyto pocity přetrvávají z dětství, máte je možná spojeny s láskou, kdy velmi často dostáváme čokoládu z lásky, jako dárek apod.
Je vhodné zamyslet se nad tím, v jaké situaci čokoládu a sladké nejvíce konzumujete, obvykle to bývá především právě v období stresu a pak je pro Vás jednou z možností, jak tuto "neřest" omezit, předcházet těmto situacím, které Vás k její konzumaci provokují.
Jednoduchým způsobem také je vůbec čokoládu a sladké nekupovat a stejně tak poprosit okolí, aby Vám je nekupovali. Pokud je doma mít nebudete, pak si je nebudete moci dát.
Místo toho si kupte raději náhražku v podobě kakaa klasického, ideálně hořkého a sami dosladit nekalorickým sladidlem, stévií apod. Případně např.cappuccino s čokoládovou příchutí, proteinové tyčinky v čokoládové polevě,čokoládový koktejl s vysokým podílem bílkovin. Prodávají se i kakaové tabletky s obsahem kakaového prášku, příchutí čokolády, ale s výrazně nižší energetickou hodnotou, můžete zkusit.
Pozor také na bonbony „bez cukru“. Mnoho hubnoucích se domnívá, že bonbony bez cukru mohou konzumovat neomezeně. Ale označení bez cukru v tomto případě znamená bez klasického rafinovaného cukru, který způsobuje kazivost zubů, je ale obsažen jiný cukr o takřka stejně vysoké kalorické hodnotě. Sledujte tedy nejen název, ale také druh přidaného sladidla a výslednou kalorickou hodnotu a složení výrobku.
Velmi účinná se zdá být konzumace žvýkaček. Také vyzkoušejte.
Dále můžete v nejhorší chvilce sáhnout např. po nápoji slazeném stévií či jiným nekalorickým sladidlem a tím překonat slabou chvilku. Pomáhají i ovocné čaje, které také můžete osladit nekalorickým sladidlem.
Nejčastější důvody nadměrné chuti na sladké či čokoládu
- Nejčastěji se jedná o smutek, samotu, stres, fyzické či psychické vypětí, nedostatek spánku, problém který nás delší dobu trápí či jej nemáme vyřešený, nuda, nedostatek radosti ze života…
- Přílišná konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem/ nedostatek bílkovin v jídelníčku, nadbytek sacharidů, jednoduchých cukrů a paradoxně ještě větší chutě na sladké – začarovaný kruh, neustálé rozhoupávání hladiny cukru v krvi
- Nevyvážený poměr živin v jídelníčku, chutě na sladké jsou většinou způsobeny tím, že není dostatečně vyvážený jídelníček či je nevhodně nízko nastaven energetický příjem. Zaměřte se tedy určitě i na celý Váš den, pokud není jídelníček dostatečný, pak je logické, že si Vaše tělo o sladké tímto způsobem žádá.
- Nedostatek vlákniny v jídelníčku
- Někdy se uvádí souvislost s nedostatkem chromu, který se podílí na metabolismu sacharidů.
- Hormonální nerovnováha – určitě zvláště ženy znají mnohem silnější pocit chuti k jídlu, zvláště pak na sladké před menstruací či v těhotenství, pokud tedy trpíte nezvladatelnými chutěmi, pak by stálo za to, vyzkoušet tipy, které jsem doporučovala v rámci menopauzy, či doporučení pro premenstruační syndrom. Důležité je mít pod kontrolou i ostatní hormony, především slinivky břišní, štítné žlázy, "stresové" hormony.
Přichází jaro, mnozí se chystají k jarnímu úklidu, zkuste si „uklidit“ ve svém vlastním těle a mysli. Zkuste si položit základní otázky:
Máte dostatek času jen sami pro sebe?
Jste ve svém životě šťastní?
Máte nějaký jasně definovaný životní cíl a daří se Vám jej dosáhnout?
Máte pořádek ve vztazích? Nemáte nějaké nevyřešené problémy?
Máte dostatek aktivit, zálib, které Vás dělají šťastnými?
Nenesete na svých zádech příliš mnoho starostí, úkolů?
Dostává se Vám tolik pohlazení, kolik sami dáváte? A dáváte jej i sami sobě?
Nesnažíte se být ve všem až příliš dokonalí?
I tyto základní otázky Vám pomohou si uvědomit, že ve Vašem životě můžete strádat a všechny vnitřní bolesti mohou způsobovat Vaši vnitřní nespokojenost, stres a to následně ovlivňovat negativně Vaši váhu.
Nezapomeňte, že i pohyb umí dobře zlepšovat náladu a vyplavit endorfiny:-). Slyšela jsem ještě velmi roztomilou radu jak předejít mlsání. vypozorujte, kdy na Vás chuť na sladké přichází a běžte si raději nalakovat nehty, bude Vám pak líto zničit si je vyndáváním čokolády z obalu či rozbalování bonbonu. Ale jsem si vědoma, že člověk je tvor vynalézavý a dokázali bychom si s rozbalením bonbonu poradit i tak, aby zůstaly nehty neponičené :-).
N.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Ze studie společnosti KPMG The Chocolate of Tomorrow z roku 2012 vyplývá, že celých 55 procent Čechů konzumuje čokoládu až několikrát týdně, 30 procent z nás preferuje mléčnou variantu. Průměrná konzumace čokolády a čokoládových cukrovinek představuje za rok 2012 celkem 6,7 kg/osobu. (uvedl Český statistický úřad).
Jediná pozitivní věc, že mi stačí kakao, tedy hořké čok., nemusím mít sladké čokol. Ale to.......--( )
A sport jako prostředek jak vyplavit endorfiny nemá chybu! :-)
nikola
Aktuality
Kvíz o ceny
Ankety
Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?