Ing. Hana Málková
zdroje: http://mene-solit.cz/, Slaná fakta o soli - Publikace Česká technologická platforma pro potraviny
Pro lidský život a správné fungování organismu je sůl, respektive sodík nezbytný. Nicméně sůl zdaleka nepotřebujeme v takovém množství, na které jsme v dnešní době zvyklí.
Negativní účinky sodíku v těle byly v Evropě popsány až na začátku minulého století. Zatímco v průběhu evolučního vývoje byl člověk vystaven ve stravě pouze minimálnímu množství soli, v dnešní době dochází k její nadměrné konzumaci. Dlouhodobý nadměrný příjem soli může mít za následek celou řadu zdravotních komplikací.
Kolik sodíku potřebujeme?
Pro dospělého člověka je minimální potřebná denní dávka sodíku 500 miligramů, což odpovídá zhruba 1,3 g soli. Pro děti do jednoho roku 120 až 200 miligramů sodíku, pro děti od 1 do 9 let 225 až 400 miligramů sodíku.
Kolik soli přijímat?
Z výše uvedeného vyplývá, že soli by nám k životu stačilo jen opravdu málo. Optimální by bylo příjem soli snížit pod 3 gramy na den, což je však v současné populaci vzhledem k dosavadním návykům spíše nereálné. Reálnější doporučení tedy zní (dle Společnosti pro výživu): S výjimkou těžce pracujících osob by dávka soli neměla být vyšší než 5-6 g soli (2,4 gramy sodíku) denně, což odpovídá zhruba jedné čajové lžičce. U starších lidí, kde je častější výskyt hypertenze a dalších onemocnění, se doporučuje příjem soli pod 5 g na den. WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje příjem soli pro dospělou populaci maximálně 5 g denně.
Skutečné dávky sodíku přijímané potravou jsou ale daleko vyšší, přičemž 75 % sodíku pochází z chloridu sodného (případně glutamátu sodného). Většina soli je obsažena již v potravinách, z doporučené maximální dávky by to byly zhruba 4 g, zbylý 1 g je určen na solení a dosolování jídel.
Vyčerpat celodenní dávku 5 g soli lze poměrně jednoduše, třeba i v jednom nevhodně zvoleném jídle. Názorné ukázky si můžete prohlédnout v tomto článku.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.