Bc. Jitka Horáková
Strečink má být součástí každého cvičení a ze zdravotního a kondičního hlediska se zařazuje jak na začátek, tak na konec cvičení. Udržuje pružnost svalů a šlach, zlepšuje kloubní pohyblivost, působí preventivně proti kloubním a svalovým úrazům, před cvičením připraví svaly a šlachy na tělesnou zátěž, je důležitý pro dobrou tělesnou i duševní kondici. Začátečníci musí být opatrní a vnímat signály přetížení (větší svalovou bolest či svalový třes).
Druhy strečinku
Statický strečink – protažení pomalými pohyby s výdrží v krajní poloze. Tento druh strečinku rozvíjí flexibilitu a protahuje zvolený sval. Protažení se provádí v poloze, v níž cítíte mírný až velký tah (bez bolesti). Výdrž v této poloze je po dobu 15–30 vteřin.
Dynamický strečink – k protažení dochází při kontrolovaných různě rychlých tělesných pohybech. Zatěžuje větší počet svalů, postupně zvětšuje rozsah a rychlost pohybů. Výdrž v této poloze je 1–5 vteřin a postupně se zvyšuje intenzita a rozsah pohybu.
Zásady strečinku
· Před protažením svaly zahřát a prokrvit – ideální je krátká rozcvička (rozklusání, svižná chůze, krouživé pohyby pažemi aj.).
· Protahovat pomalu, plynule, bez švihu do krajní polohy, až do pocitu tahu. Nesmíte pociťovat bolest, vydržte cca 10–15 vteřin a podle potřeby jednotlivé cviky opakujte vícekrát. Postupně zvyšujte počet opakování.
· Každý cvik musí být účelný tak, aby protáhl zvolenou svalovou skupinu.
· Výchozí poloha k protažení by měla být co nejméně náročná na aktivitu trupového svalstva, tzn. ideální pozice je v lehu, v sedu.
· Nezadržujte dech a snažte se dýchat pravidelně s prodlouženým výdechem.
· Cviky volte od jednoduchých po obtížné. Na počátku cvičení se může objevit lehká svalová bolest, ta by však měla po několika dnech pravidelného strečinku vymizet.
· Větší svalové skupiny protahujte déle než skupiny malé.
· Délka strečinku je individuální, postupně prodlužujte setrvání v krajní poloze a přidávejte počet opakování podle potřeby. Ideální doba věnovaná strečinku je kolem 10 minut na jednu cvičební jednotku.
Strečink může být vhodným řešením také při řadě pohybových potíží, při bolestech zad a páteře (není-li poškozen skelet úrazem). Několik minut strečinku denně stačí k tomu, aby se vaše bolesti zmírnily. Důležitá je však pravidelnost, trpělivost a správné provedení.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.