Sledujte nás:

Výživa dětí

Zpět
Autor:
Počet členů: 62
Založeno: 05. 10. 2010

Pojďme si vyměňovat zkušenosti, jak se snažíme pro naše ratolesti vytvořit prostředí podporující zdravý životní styl.

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

09. 08. 2016 21:37

Pořebuju přibrat (173cm,13 let a mám 42.8 kg ) chdoím co dva týdny k doktorce na vážení a pořebuju něco málo přibrat nebo alespon zůstat na váze. Kolik bych měla sníst kalorií ? A kolik sacharidů,tuku atd.. (cvičím 25min. jullianu 30day 1 level+ 10min břicho+110 dřepů+2min plank) Chci přibrat ,ale mám strach že všechno přiberu do břicha chci přibrat celkově a zdravě (nejím bílé pečivo ani sladkosti ani tučná jídla) . :( ?

23. 05. 2014 11:13

Ahoj, mám 4 děti - holky (3r, 4,5r,6r a 7,5r.). Ani jedno z mých dětí nejsou obézní, nejsou ale ani příliš hubené. Pohybují se na té vyšší hranici normální váhy. Problém je ten, že já nejsem schopná uchopit v celé rodině stravovací režim. Všechny jsou strašně vybíravé v jídle. Dostanu do nich minimum zeleniny - jen okurku :-(, do mladších dvou nedostanu z čerstvé zeleniny vůbec nic. Z ovoce jí jen banán. Starší dvě sní ještě jablko a v létě jahody, maliny, borůvky. Zeleninu vařenou do nich nedostanu taky vůbec. Možná ještě minimálně ve vývarech. Co se týče jídla, tak bych mohla denně dělat sladké večeře - s tím nemá ani jedna problém (palačinky, kynuté knedle, krupičná kaše, palačinky). Z jídla ostatního jí kuřecí, králíka, krůtu - vařené, pečené a k tomu přílohy brambory, těstoviny, rýži. V tomto si myslím, že zas tak nezdravá jídla nepřipravuji. Na snídani jí všechy pouze bílý jogurt holandii s grankem. V podstatě kdybych jim naservírovala 5xdenně jogurt s grankem nebo ten čokoholandii, tak budou spokojené. Na svačinu si dají rohlík (bílý) s máslem a kvalitní šunkou nebo lučinou. Źádná jiná alternativa ke svačině nelze. Úplně nejraději by ale rohlík s nutelou :), ten někdy dostanou také. Cokoliv nového bych ráda zařadila, ale nezvládám, když mě pak všechny jídlo odmítnou jíst. Prostě nemám síly na to, abych trpělivě zvládala 4x motivovat k jídlu. zvládla jejich řetězovou reakci - toto jíst nebudu. Když udělám něco nového, tak tak, jak to uvařím a dám na stůl, pak to můžu shrnout a vyhodit do koše. Strašně to pak hlavně demotivuje i mě. Potřebovala bych se někde něčeho chytnout, na něčem začít stavět a postupně reži upravit. Zažít si návyky pro celou rodinu. Ale v podstatě jsem na to sama a zájem vychází pouze a jenom ze mě.

30. 05. 2012 00:22

Je ostuda, že jsem dlouho na stobklubu nepřispívala...:-) tak jsem si dala úkol, abych trochu napravila! Založili jsme na fb novou skupinu, která se jmenuje Hrave žij zdravě. Kdo by se chtěl přidat - je to na tomto odkazu - http://www.facebook.com/groups/439272756083548/ Nyní je zde i anketa o školních jídelnách a spousta článků, Skupina je založena hlavně pro děti, adolescenty a jejich rodiče....ale má spousty dalších členů. Tak srdečně zveme - a pojďme diskutovat i zde:-) Jana

10. 02. 2012 23:52

dobrý den,
chtěla bych se zeptat,jestli je proteinová tyčinka vhodná i pro 6 letého chlapce-je obézní,místo jiných cukrovinek,jen občas,třeba 2 týdně, po tréninku(chodí do thai-boxu),děkuji za odpověď :)

28. 07. 2011 10:26

majdaleenka: můj syn vypadá asi podobně, zase pro změnu od malička není schopen pozřít žádné ovoce v syrovém stavu (kromě banánu a jahod). Ne že by nechtěl, ale nejde mu to. Tak mu občas udělám dětskou přesnídávku z čerstvého ovoce, to sní. Zeleninu jí bez problémů, ale když byly problémy, většinou se lehce schovala právě v polévkách - jakýchkoliv - i kdybych jen jemu měla porci rozmixovat a dát ji do polévky. No a pak když už byl ve věku, kdy se s ním dalo začít mluvit :-) jsme se prostě dohodli, že když nejí ovoce, zeleninu jíst musí a funguje to. Pravda, teď to trošku drhne, neboť už je zase ve věku, kdy se s ním moc mluvit nedá :-)) Ale dá se to...

19. 07. 2011 21:36

Ahoj, přiznávám, že mé dítě sem tak úplně nepatří, je samý sval a šlacha, ale potřebuju poradit, jak do něj dostat zeleninu (cokoliv kromě masa, rýže, brambor, sýra, jogurtu a palačinek, ovoce jí sezonní, exotické vůbec, zeleniny se netkne ani tyčí)... zahušťuju kořenovou zeleninou omáčky a tak, ale přece musí být způsob, jak ji propašovat do jídla:-D

02. 03. 2011 11:02

Byla jsem překvapená, že dítě podle věku, pohybu atd potřebuje poměrně hodně sacharidů, ne tolik bílkovin a i dost tuků(oproti nám hubnoucím samozřejmě). ty stránky výživa dětí jsou opravdu hodně zajímavé.

22. 02. 2011 20:36

Já jsem nemyslela na zařazení dítěte do sebekoučinku. Byla to jen úvaha nad poměrem B-T-S. Určitě je jiný, ale jaký? Děkuji za odkaz na stránky, prostuduju.

19. 02. 2011 21:19

Sebekoučink není rozhodně určen pro děti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ty potřebují nejen jiný příjem a jiný poměr živin - méně bílkovin. U dětí bychom si ani netroufli obecně něco paušálně doporučovat - podívejte se na stránky www.hravezijzdrave.cz nebo na www.vyzivadeti.cz

14. 12. 2010 08:44

Nemohl by mi někdo poradit, jaké má být rozvržení B-S-T u dětí? Když jsem začala zapisovat do sebekoučinku a zjistila jsem, kolik bílkovin bych měla sníst, začala jsem uvažovat, jak to je u dětí.
Mám dvě dcery. Starší (11 let) je "dobře stavěná", žádná nadváha, ale sní strašně moc "zobání" - pop corn, buchta, občas čokoláda nebo chipsy. Samé sacharidy. A to nevím, co si kupuje ve škole v bufetu. Často má na něco "chuť". Ještě se hodně kamarádí s holkou, která by už měla začít s váhou něco dělat, tam to zavání problémem. Její maminka ale říká, že zas tak moc nejí. Když byla u nás na chalupě - opravdu moc nejedla, ale pořád šustily nějaké papíry, pořád samé "zobání". Ta moje aspoň začala chodit do plavání, baví ji to, tak má aspoň pohyb.
Mladší (8 let) je naopak vychrtlina. Ale to jsem byla taky. O tu zas takový strach nemám.
Je mi jasné, že na růst potřebují sacharidů víc než "hubnoucí mamka". Ale jeden jogurt, nějaké maso ve škole, chleba se sýrem - není to málo bílkovin na den?
Děkuji za rady nebo zkušenosti

07. 12. 2010 10:24

to carbolinka: Určitě neklesej na mysli a buď ráda, že jsou jací jsou a vydrž s vyváženým jídelníčkem.Mám zkušenost z první ruky- když jsem byla v první třídě, poslali mě na endokrinologii, že jsem podvyživená, mysleli si to ve škole / jen moje maminka si to nemyslela/, ale stejně mi to nepomohlo- začla mně vykrmovat babička, u které jsem musela být často a navíc mně nutili dojídat ve škole /hodněkrát jsem přímo do talíře zvracela /-ale to je neodradilo-nandali mi další (když mamka vyrazila do školy si stěžovat, aby mně nenutili do jídla, vyhrožovali jí sociálkou)..........Nakonec se jim podařilo mně vykrmit , od páté třídy zase řešili, že jsem tlustá-zhubla jsem až v pubertě těžkou dřinou, ale od té doby jsem jak na houpačce...už se to se mnou povleče pořád. Proto jsem svého syna nikdy nenutila k jídlu, i když jako malý byl hubený dost. Vytrvávám se zdravou stravou a tak se navzdory dispozicím od nás obou držel tak 3kg navíc, ale teď, co zapisuju do sebekoučinku a vidí, že hubnu, začal víc přemýšlet nad tím co jí, občas spolu i vedeme debaty o zdravém stravování, začal více cvičit a zhubl čtyři kila, je teď krásně štíhlý, začíná se i zpevňovat a chválí si to, že hubnu, protože ve dvou se to lépe táhne. /Kdyby se u nás doma jedla kachna, bůček a sladkosti,nikdy by na tom nebyl tak dobře/.Takže prostě musíme mít jako mámy svůj zdravý rozum- taky se každou chvíli dohaduju s tchýní, že nemá pořád nosit čokolády a bonbóny, stejně je to k ničemu.......ona má prostě svojí hlavu a myslí si , že to přeháníme...Taky tak jednou za čtrnáct dní upeču doma, ale pořád lepší než ty éčka v sušenkách.........

06. 12. 2010 19:56

díky za podporu:-)

07. 11. 2010 15:03

Leni, nedej se u nás je také nesladit normální, sladkosti co děti dostanou od babičky nosím kolegyním do práce nebo je vyhazuji rovnou do koše, babičky ví, že na návštěvu se nosí přeci ovoce :-) raději at koupí malou hračku, než cukrovinky!ale stejně děti u babičky něco málo sladkého a "špatného" snědí. Jsem ráda, že se tak jí ještě i jinde, snídá se u nás především med a myslím, že dětem salalám nechybí. když koupím šunku, tak 96% . sýry kupuji jedině plátkové, nikoli tavené. prostě, spíš zdravě, než redukčně. A hlavně, nic jim nachybí, hodně peču, ale je to domácí sladkost, ne sušenka z obchodu - což je rozdíl!

31. 10. 2010 09:57

Sama jsem zastánkyní zdravého životního stylu,proto když se mi narodil Ondra automaticky jsem mu vařila zdravě a snažím se dodnes.Ale celou dobu bojuji s příbuznými,kteří tvrdí,že své děti šidím,protože jim nepřislazuji a nepřisoluji jídla ani pití,že jim nedávám sladkosti,že nekupuju potraviny s Ečky,že nejíme salámy a párky a že jim vařím samý..podle nich ... blafy.Nechápu,že nechtějí ,stejně jako já,aby kluci měli vyváženou a pestrou stravu a byli zdraví a ne vypasený...pořád máme kvůli tomu rozbroje s mamkou,tchyní,dokonce i se švagrovou..ale jsou to mé děti,tak na ně nedám.

25. 10. 2010 10:39

Buďte ráda, že máte štíhlé děti. Pokud nemají žádné zdravotní potíže, pak bych v tom neviděla problém. Jen bych se asi snažila - i přes to, že odmítají - předkládat jim různá jídla. Maminky často dělají chybu, že vzdají snahu o zavedení různých jíel příliš brzy. Dětem se musí některé jídlo 7-15x nabídnout, musí ho několikrát ochutnat. Má rada - nevzdávejte to! Zkoušejte nové chutě - nové potraviny. Držím palce a více se také - o zavádění nových potravin a vyváženém dětsklém jídelníčku - dozvíte na stránkách www.hravezijdzrave.cz..

17. 10. 2010 23:32

já mám spíš opačný problém, než je nadváha dětí. Moji miláčkové jsou kost a kůže a je velký problém do nic něco dostat, teda pokud to nejsou bonbonky pro toho mladšího. Ten starší by zase jenom pil kakao a jedl jogurty s bonbonkama. Co s nimi? Doktorka sice nic neříká, ale mi se zdají hubení. Ten starší měří 110 a váží 15 kg a ten mladší měří 98 a váží 14kg.

05. 10. 2010 10:14

Jsem moc ráda, že byla tato skupina vytvořena. Jana vede v Praze rodinné kurzy - je to moc hezká práce, vidět jak se mění životní styl celé rodiny. Začínala jsem před 30 lety vést kurzy dětí a brzy jsem pochopila, že bez práce s rodiči, kteří jsou dětem modelem, nelze změnti chování dítěte. Včera se rozjel rodinný kurz v Praze,tak přeji ať těch měst, kde je tato šance dána dětem, přibývá.

Více příspěvků

Naši partneři