Datum registrace: 25. 11. 2016
TerezaBenickova
Sebekoučink
Zahájení: 21.03.2019
Ukončení: 16.05.2019
Cíl: Zhubnout
Již zhubnuto: 0 kg
Zaplacený cyklus je přístupný do 18. 5. 2019
Získané body
Počítadlo pohybu
Můj pohyb | |
---|---|
Chůze: | 0 km |
Kolo: | 0 km |
Cvičení: | 0 h 0 min |
Všichni uživatelé | |
Chůze: | 95079.98 km |
Kolo: | 51412.41 km |
Cvičení: | 4327 h 47 min |
Přátelé
Počet přátel: 36
Jak požádat o přátelství
Stob skupiny
TerezaBenickova
Jak psát blog?IIFYM - žhavá „novinka“ na poli hubnutí
20. 07. 2017
Pustím si tak jednou televizi a narazím na rozhovor s nějakou mladou slečnou se sportovní vizáží, která právě zaníceně hovoří o jakémsi zbrusu novém a dle slov dotyčné zázračném výživovém směru se záhadným názvem IIFYM. Pozorně se zaposlouchám.
„Můžete jíst skutečně cokoliv. Zakázané potraviny jednoduše neexistují. Záleží pouze na množství!“
V tu chvíli zbystřím. Tohle je mi nějaké povědomé… Slečna s úsměvem pokračuje.
„Na poli hubnutí jde o naprostou NOVINKU! Moji klienti jsou nadmíru spokojení, jelikož si mohou dopřát všechny své oblíbené potraviny, a i přesto hubnou nebo si bez problémů udržují stálou váhu. JEDINÉ, co si musíte hlídat, je poměr makroživin ve vaší stravě – tedy sacharidů, tuků a bílkovin. Klíčem k úspěchu je vyváženost jídelníčku!“
A jsme doma. Onou žhavou „novinkou“ se záhadným názvem je vyvážený jídelníček. V tom případě jsme ve STOBu pořádně žhaví již víc jak 25 let, co racionální přístup ke stravě a hubnutí bez zakázaných potravin a restriktivních diet prosazujeme.
Mohlo by to vypadat, že nějaká chytrá hlava jednoduše zrecyklovala léty prověřený přístup, oblékla ho do přitažlivějšího hávu, a poslala ho do světa jako zbrusu nový výživový systém a nepřekonatelnou dietní strategii. Jenomže to má háček. Trochu jsem si přístup IIFYM proklepla a toto jsou má zjištění…
Zkratka IIFYM znamená „If It Fits Your Macros“, což ve volném překladu znamená „pokud to zapadá do vašeho příjmu makroživin“. V zásadě jde o rozložení a kontrolu jídelníčku z hlediska tuků, sacharidů a bílkovin a rovněž denního energetického příjmu. Zjednodušeně řečeno můžete skutečně jíst, co chcete, pokud to bude zapadat do vašeho denního rozpočtu makroživin. Ačkoliv ne tak úplně! Jedním dechem zastánci tohoto přístupu totiž upozorňují na to, že alespoň 80 % z celodenního příjmu by měly tvořit zdravé potraviny a 20 % pak mohou tvořit ty nezdravé.
A kde že je ten háček? Přístup IIFYM jaksi zapomíná na to, že strava není složená pouze ze zmíněných makroživin. Že všechny tuky nemůžeme strčit do jednoho pytle. Že je velký rozdíl mezi jednoduchými a komplexními sacharidy. Že ke správnému fungování nejenom zažívání je více než zapotřebí dostatek vlákniny. A mohli bychom samozřejmě pokračovat vitaminy, minerálními látkami, fytonutrienty a řadou dalších potřebných látek, kterých v tom dortíku nebo hamburgeru z fastfoodu mnoho nebude, a to i přesto, že se vám tyto pochutiny zrovna vejdou do IIFYM rozpočtu.
Shrnula bych to celé asi takto - dostatečný příjem všech pro tělo důležitých látek vám ve výsledku zajistí pouze a jedině pestrý jídelníček založený převážně na základních potravinách a je nebezpečné upnout se na slepé počítání pouhých TŘECH hodnot!
Nicméně ne každý z nás je schopný vybaven pouze radou "jezte pestře" poskládat skutečně vyvážený jídelníček. Často nám chybí znalosti nutričních hodnot potravin, nemluvě o tom, že leckdy ani ty nestačí, a zkrátka a dobře ten náš odhad se může od skutečnosti hodně lišit.
Pokud tedy tak zcela nedůvěřujete své intuici, co se týče stravování, a chcete to mít ve svém jídelníčku skutečně všechno spočítané, jděte do Sebekoučinku! Ten na rozdíl od zdánlivě zázračného IIFYM na mnoho toho důležitého, co dělá zdravou stravu zdravou stravou, nezapomíná.
Ne, nemyslím si, že vyvážené a zdravé stravování vám zajistí pouze celoživotní zapisování a počítání každého sousta. Jsem ale přesvědčená, že získat lepší přehled o tom, jak vlastně jím, jak jsou na tom s poměrem živin jednotlivé potraviny, a zda mi v jídelníčku nic skutečně důležitého nechybí, je opravdu cenné. Z takových zkušeností už může člověk čerpat po zbytek života.
Sebekoučink jsem několik týdnů používala i já. Začala jsem s tím spíše ze zvědavosti, hubnutí jsem v plánu neměla a vždycky jsem si myslela, že se (i díky zkušenostem ze STOBu) stravuji skutečně zdravě a vyváženě. A jak jsem pak byla překvapená, když na mě smutně pomrkávaly červené semaforky tuků (kterých jsem měla o polovinu méně, než bylo doporučené množství!) a zeleniny (ani s tou to žádná sláva nebyla). Zdání tedy někdy skutečně klame.
A na závěr otázka na vás – máte s metodou IIFYM zkušenosti? Myslíte si, že je zapisování a počítání zbytečné, nebo Vám naopak pomáhá? A překvapilo Vás něco, když jste váš jídelníček poprvé projeli programem Sebekoučink?
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
S vlákninou problém nemám a cukr (to bílé zlo :-D) ani nevím kde je v kuchyni schován - v příjmu jedině z ovoce, škrobu a mléka. Takže pro mě to dokáže nahradit Sebekoučink, navíc v IIYFM lze snadno doladit detaily, ať už hubnutí, tak nabírání má tři "rychlostní" režimy. Člověk si to stejně musí poskládat tak nějak "jedlé" - jinak by stačilo mít připravenou suchou směs a tu si zvážit, rozpustit ve vodě a vypít; ale kdo by to vydržel napořád.
Když jsem začala zapisovat tak mě překvapilo skoro vše. Nejedla jsem moc, ale špatné složení stravy. Teď se cítím moc dobře i když nějaké kilo ještě dolů by bylo fajn.
Tedy závěrem, IIFYM bych úplně nezatracovala (od vás o něm slyším poprvé ), ale Sebekoucink je určitě lepsi :-)
TerezaBenickova
Aktuality
Kvíz o ceny
Ankety
Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?