Datum registrace: 12. 03. 2016
Zatvik
Sebekoučink
Zahájení: 28.10.2019
Ukončení: 20.01.2020
Cíl: Zhubnout
Již zhubnuto: 0 kg
Váš cyklus již skončil. Před archivací si zkontrolujte vyplnění cílové váhy, zpětně doplňte chybějící data. Cyklus bude automaticky archivován dne 23.01.2020. Pokud chcete ihned pokračovat s novým cyklem, archivujte stávající cyklus tlačítkem Prodloužit.
Získané body
Počítadlo pohybu
Můj pohyb | |
---|---|
Chůze: | 0 km |
Kolo: | 0 km |
Cvičení: | 0 h 0 min |
Všichni uživatelé | |
Chůze: | 95079.98 km |
Kolo: | 51412.41 km |
Cvičení: | 4327 h 47 min |
Přátelé
Počet přátel: 55
Jak požádat o přátelství
Stob skupiny
Zatvik
Jak psát blog?Jak nebezpečný může být detox
10. 05. 2018
Tenhle blog si nechce hrát na odborný článek. Jsem jen lehce informovaný laik a tím i zůstanu.
Tématem týdne ve Výzvě 52 je detoxikace. Grr. Jen to slovo slyším a vaří se ve mně krev. Neštvou mě ty módní jarní detoxy (ovoce a zelenina, zvýšený přísun vlákniny, vyřazení masa a tuků...), a když, tak jen trošku. Nejsou vysloveně škodlivé, stejně se obvykle drží jen pár dní, spíš jsou relativně zbytečné.
Mnohem větší sranda jsou předražené produkty, které nutně potřebujete, abyste se těch nedefinovatelných, nedetekovatelných a nepojmenovaných toxinů zbavili. Jsou to třeba sirupy, kapsle, čajíčky či stará dobrá homeopatika.
Jednu dobu byly například hodně trendové tzv. detoxikační náplasti, takový ten obdélníček, který se nalepil přes noc na chodidlo a ráno byl hnědý, lepkavý a zapáchal. Vypadá to působivě, protože na vlastní oči vidíme, že to opravdu něco dělá. Až na to, že to něco není žádné pohlcování toxinů, ale jednoduchá chemická reakce.
Detoxikační produkty vypadají spíš neškodně, ale nenechme se zmýlit. Ani obyčejný bylinkový čaj nemusí být úplně bezpečný – to, že jsou byliny přírodní, neznamená, že nemůžou například interagovat s léky, které bereme. Jistě, mátový čaj asi jen tak někomu neuškodí, ale nedávno jsem zjistila, že třezalka může (kromě jiného) snižovat účinnost některých hormonálních antikoncepcí. Třezalkový čaj piju. Antikoncepci sice neberu, ale kdyby ano, mohla jsem už dávno běhat kolem dětí, a ne někde po venku. Je dobré dávat si pozor i na tyhle věci.
A pokud se rozhodneme věřit bylinným preparátům čínské medicíny nebo ajurvédy, no, pak už je to jen náš boj. Nejen proto, že většinu bylin v nich obsažených sami vůbec neznáme (docela nedávno se ukázalo, že jedna dříve často používaná čínská bylina je silně karcinogenní), a skutečné složení se nedá dost dobře zkontrolovat, ale hlavně proto, že bylo odhaleno nemálo směsí obsahujících mňamky jako rozemleté hlodavce, pesticidy, plísně či těžké kovy.
A tak se od neškodných, spíše úsměvných detoxíků dostáváme k něčemu skutečně nebezpečnému. Už to není jen útok na racionalitu, už mluvíme o skutečném zahrávání se zdravím.
A co mě opravdu, opravdu štve? Jsou to ty detoxy, půsty a kůry které rádi propagují různí alternativci, léčitelé, poradci, ezoterici a ostatní šarlatáni. Nejsem zdravotník ani odborník na výživu, ale i jako laik vidím, že to, co svým věrným ovečkám často doporučují, může opravdu ohrozit zdraví, v nejhorším případě možná i život. A co je nejhorší, jejich ovečky jim věří a poslouchají je.
Jeden /zde vložte libovolné sprosté slovo/ propaguje čtrnáctidenní půst na zeleninových a ovocných šťávách. Pozor, bez dužiny, nesmí tam být vláknina. Dva týdny na jednoduchých sacharidech.
Kdysi jsem četla několik detailních popisů detoxu (některé i s nechutnou fotodokumentací), prováděného za pomoci opakovaného pití většího množství roztoku epsomské soli a prolévání trávicího traktu olivovým olejem (s grepovou šťávou, jen pro přesnost). Průjem není vedlejší účinek, je to přímo podmínka správného detoxu. Pokud se nedostavuje, doporučuje se navíc ještě klystýr. Zvracení po vypití soli není důvod, proč detox ukončit, doporučuje se jen snížit dávky nebo pít po doušcích mátový čaj. Olej prý můžeme klidně vyzvracet, to není problém.
Mezi vedlejší účinky podobných detoxů může patřit třeba velmi tmavá, zapáchající moč – ta je prý příznakem toho, že se ledviny čistí od nánosu toxinů, a vůbec neznamená brutální dehydrataci. Únava, slabost, bolesti celého těla, hlavy a obzvláště prudká bolest v zádech a oblasti ledvin, ženské výtoky či potíže s dýcháním – to jsou další běžné projevy, kterými není třeba se znepokojovat.
A aby toho nebylo málo, v jednom ze zmiňovaných popisů, v tom, který mimochodem pořád ještě visí na internetu, můžeme najít i tuhle krásnou radu:
"Pro případ, že berete nějaké medikamenty, bylo by dobré je na tyto dny vysadit."
Tohle považuju za úžasně nebezpečnou radu. Lékaři nám ty léky totiž nejspíš předepisují jen tak ze srandy a jejich týdenní vysazení bez konzultace s odborníkem nemá vůbec žádné zdravotní následky. Sama jsem poměrně silný astmatik a náhlé vysazení té zlé chemie by mohlo s trochou smůly způsobit, že bych byla vydetoxikovaná už navěky. Na STOBu se sdružují spíše rozumní lidi, takže tohle asi ani nemusím psát, ale stejně: Pokud vás někdo, kromě vašeho lékaře, vyzve k vynechání předepsané medikace, zaslouží si být nakopán do zadku. Silně. Jehlovým podpatkem.
Tyhle věci mám v hlavě už dlouho a nějakou dobu jsem je sem chtěla napsat, jen mi chyběl správný impulz. Takže děkuju za úžasné téma týdne! O těchhle věcech by se mělo víc mluvit, aby v budoucnu naletělo co nejméně lidí.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Oni i doktoři můžou udělat chybu, a existují samozřejmě i špatní doktoři, ale sakra, pořád jim budu věřit víc, než šarlatánům, kteří v horším případě ani neví, kolik má člověk jater.
Přidám jeden příběh od sousedů. Není to doslova detox, ale souvisí to s léky.
Paní má v rodině pár příbuzných s psychickými problému, dokonce dvě sebevraždy. Nějaký šartlatán jí doporučil vysadit všechny léky, protože ji doktoři tráví. Dal jí papírové vložky do bot, počmárané nějakými kruhy, to jediné ji prý zachrání. A k tomu bylinky. Naštěstí nikomu neublížila a skončila v Kosmonosích na pár měsíců.
Bylinky jako podpůrná léčba jsou super. Když je mi těžko od žaludku, taky třeba první sahám po mátě, ne po nějakých prášcích, v chladných měsících piju před spaním třezalku, ve slunečných měsících zas heřmánek, a když je mi slabo, dělám si nakopávací nápoj z maté. Byla by škoda bylinky nevyužívat, když se nám nabízejí :)
Sifaka: Já měla husí kůži při psaní, tak se to na vás asi přeneslo :) Můj problém je, že se o alternativní šarlatány zajímám. Nejednou se mi z nich udělalo zle.
Třezalka a grapefruit (a pomelo) jsou nejčastější věci, s nimiž mohou léky reagovat (teda aspoň ty moje a mého muže). Třezalka má poměrně silné účinky, myslím, že vedlejším efektem je světloplachost.
Já i na zahrádce toleruju jako docela hezky kvetoucí plevel, sklízí s ji pak sousedka na koupele nohou.
Zatvik
Aktuality
Kvíz o ceny
Ankety
Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?