Jak připravit kaloricky vyváženou polévku? Polévky připravené na velkém množství tuku, zahuštěné moukou nebo se smetanovým základem nejsou zrovna kaloricky nejpřijatelnější. Také vývary z tučného masa zbytečně navyšují kalorickou hodnotu. Určité množství tuku samozřejmě použít můžeme, ale stačí lžička oleje nebo másla na porci. Zahušťování jíškou není nutné, stačí na sucho opražená mouka, rozmačkaná zelenina nebo nastrouhaný brambor. Do polévek můžete přidávat malé množství těstovin, jáhly, pohanku (k dostání jsou i instantní pohankové nebo jáhlové vločky), ovesné vločky nebo rýži. Pak už ale není žádoucí podávat k polévce pečivo. Pro zvýšení obsahu bílkovin jsou vhodné luštěniny, vejce nebo sýr. K dochucení polévek používejte různé zelené natě, jsou bohaté na vitamín C a A, Ve významném množství je zastoupen i vápník a železo, ovšem využitelnost těchto minerálních látek je nízká. Zelené natě mějte vždy připravené, ať už sušené nebo ještě lépe zamrazené.
Pokud si připravujete polévku z masového vývaru, dejte vývar po vychladnutí do lednice a přebytečný tuk seberte. Získáte tak čistý vývar. Výborné jsou i zeleninové vývary, do kterých upotřebíte všechnu zeleninu. Nejlepší chuť dává kořenová zelenina, nezapomínejte na cibuli a česnek. Přebytečný vývar naplňte do plastových krabiček a zamrazte.
Že nemáte na podobné kulinářské postupy čas? Vyzkoušejte tedy některý z výrobků nové řady Natur od Vitany. Výhodou bujonů Natur je především to, že neobsahují glutaman sodný, konzervační látky, mají snížený obsah soli a příprava polévek s jejich využitím je velmi rychlá. Glutaman sodný je používán jako látka zvýrazňují chuť a vůni a ačkoli nepatří ani mezi karcinogeny nebo alergeny, je vždy výhodnější sázet na přirozenou chuť.
Nadbytečný příjem soli je velkým problémem, a proto každá opatření vedoucí ke snížení jejího obsahu jsou vítána. Pro dospělé je podle Světové zdravotnické organizace doporučená denní dávka soli 3 – 5 gramů, průměrná spotřeba je však v České republice přes 12 gramů. Nadměrné množství soli ve stravě vede ke zvyšování krevního tlaku a k zadržování vody v těle.
Na své si s bujóny Natur přijdou hlavně ti, kteří mají rádi jednoduché polévky. Bujónové kostičky jsou měkké, snadno rozpustné a polévky z nich připravené vás překvapí svou chutí. Kostku bujónu stačí rozpustit v 1/2 litru vody, krátce povařit a je hotovo. Takto připravenou polévku můžete pojmout jako svačinku, popř. přidat sýr pro zvýšení obsahu bílkovin nebo zeleninu. Čerstvou zeleninu najemno nastrouhejte a přelijte horkým vývarem, zvýšíte tak nutriční hodnotu polévky.
Bujóny se vyrábí v několika příchutích - hovězí s kořenovou zeleninou, zeleninový s 9 druhy zeleniny a olivovým olejem a bylinkový se 4 druhy byliny a olivovým olejem. Vedle použití na přípravu polévek jsou bujóny vhodné na dochucení omáček, při přípravě rizota nebo těstovinových jídel.
Sortiment produktů Natur je rozšířen i o omáčky na zapékání a omáčky na těstoviny. Kladně je opět hodnocena nepřítomnost glutamátu, konzervačních látek a snížený obsah soli. Pamatujte ale, že zapékané těstoviny nebo těstoviny se sýrovou omáčkou nejsou nejlepšími pokrmy pro redukční dietu, protože obsahují převahu sacharidů. Pokud přesto neodoláte, dopřejte si menší porci a nezapomeňte na zeleninový salát.
Tipy
Zeleninu omyjte, nakrájejte a zamrazte. Pak stačí jen vyndat krabičku z mrazničky a nemusíte se zdržovat přípravou zeleniny. Samozřejmě lze použít i běžně dostupnou mraženou zeleninu. Výběr je obrovský. Uvedený tip se týká hlavně zeleniny vypěstované na zahrádce, nebo pokud máte zbytky zeleniny z přípravy jiných pokrmů.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Zahušťuji polévku zeleninou a nebo bramborama už dlouho a je to fajn.Bujóny natur používám už co Anežka začala jíst polévky,nedávám pokaždé jen někdy a řadu vitany pro děti máme nejraději.Děláme jen když nestíhám,snažím se mít vžy přichystáno něco dopředu :)))