Datum registrace: 25. 11. 2013
Hanka Malkova
Sebekoučink
Zahájení: 25.10.2019
Ukončení: 17.01.2020
Cíl: Žít zdravě
Zaplacený cyklus je přístupný do 19. 1. 2020
Získané body
Počítadlo pohybu
Můj pohyb | |
---|---|
Chůze: | 0 km |
Kolo: | 0 km |
Cvičení: | 0 h 0 min |
Všichni uživatelé | |
Chůze: | 95079.98 km |
Kolo: | 51412.41 km |
Cvičení: | 4327 h 47 min |
Přátelé
Stob skupiny
Lektoři
Jak si přidat lektora
Hanka Malkova
Jak psát blog?Výzva č. 31: Jídlem neplýtvám
04. 08. 2019
Tento týden jsme se zaměřili na závažný celosvětový problém, kterým je plýtvání potravinami, a přichystali jsme pro vás tak trochu netradiční, ale věříme, že velmi přínosnou, novou Výzvu.
A proč mluvím o závažném celospolečenském problému? Protože na celém světě se celá 1/3 vyprodukovaného jídla vyhodí či znehodnotí. Možná je to šokující údaj, bohužel je ale pravdivý.
Další šokující fakta a informace o plýtvání potravinami naleznete v článku k této Výzvě.
Proto by naším cílem mělo být přispívat k těmto obrovským a znepokojivým číslům co nejméně. A v tomto blogu si ukážeme, jak na to.
Mějte své domácí zásoby pod kontrolou
Určete si odpovědnou osobu za potraviny ve vaší domácnosti. Lednici a potravinové zásoby by měl mít pod palcem vždy jeden člověk. Neznamená to, že musí nutně chodit na nákupy, vařit a vše připravovat pouze on. Může úkolovat i ostatní členy rodiny, jen je zapotřebí správná komunikace a jasné instrukce, aby se nestalo, že nakoupíte stejné potraviny vícekrát nebo ve zbytečně velkém množství.
Plánujte
Rozplánujte si, co budete v následujícím týdnu vařit k večeřím, pokud vaříte i obědy, tak je samozřejmě také rozplánujte. Nebo zvolte osvědčenou metodu - co uvaříte jeden den k večeři, tak může zbýt i na druhý den na oběd.
Do plánování zahrňte také to, že třeba zrovna v týdnu máte v plánu večeři mimo domov, děti odjedou na školu v přírodě, a nebo naopak čekáte návštěvu a hladových strávníků bude více než obvykle.
Dle plánu si zrevidujte domácí zásoby a napište nákupní seznam.
Nakupujte raději méně, ale častěji
Samozřejmě se vyplatí jednou za čas vyrazit na větší nákup, kdy pořídíte trvanlivé zásoby (co by vám doma nemělo chybět, se dočtete v článku v sekci Tipy pro vás).
Méně trvanlivé potraviny, jako je čerstvá zelenina, ovoce a pečivo se vyplatí kupovat častěji, určitě si tak i víc pochutnáte než na ovadlé zelenině nebo tvrdém pečivu a lépe dokážete odhadnout potřebné množství podle aktuálních zásob.
Co s potravinami, které nestíháte sníst?
Určitě se vám i při správném plánování čas od času stane, že vám nějaké zásoby méně trvanlivých potravin přebývají. Co s nimi? Zavčasu je zamrazte nebo naopak tepelně zpracujte. Zastavíte tím jejich zkázu a zase vám nějakých pár dní navíc (v mrazáku i měsíců) vydrží.
Takto si můžete třeba upéct přebytečné maso - uvidíte, že se vám pak bude hodit třeba i na studeno do zeleninového salátu k večeři nebo třeba do sendviče na svačinu.
Pokud vám zbývá zelenina - například brokolice nebo květák, krátce ji povařte, zchlaďte a zamražte. Budete tak mít připravenou zeleninu do zásoby, což někdy určitě oceníte, když zrovna třeba nebude po ruce zelenina čerstvá. Další tipy, jak zpracovat přebytečnou zeleninu, se můžete dočíst v tomto blogu, ve kterém jsem se tomuto tématu před nějakou dobou věnovala.
Zamrazit se dá i pečivo, koláče, některé (tvrdé) sýry nebo hotová uvařená jídla.
Prošlé potraviny - jíst či nejíst?
Samozřejmě je důležité dbát na bezpečnost a zdravotní nezávadnost, ale ne vždy je vyhazování potravin oprávněné. Je potřeba nad potravinami trochu přemýšlet a ne bezmyšlenkovitě vyhodit vše, co má byť o den překročené datum trvanlivosti.
Znáte rozdíl mezi datem minimální trvanlivosti a datem použitelnosti?
Na obale potravin se můžeme setkat s dvěma druhy označení týkající se jejich trvanlivosti. Pro potraviny, které snadno podléhají zkáze, se používá datum použitelnosti, které můžete nejčastěji vidět jako "Spotřebujte do". Tyto potraviny se po tomto datu nikdy nesmí prodávat, pokud byste na takové potraviny v obchodě narazili, rozhodně je nekupujte a upozorněte na ně. Jedná se například o maso, masné výrobky, sýry, jogurty apod.
Druhým typem označení je datum minimální trvanlivosti, které se používá u trvanlivějších potravin a tyto potraviny je možné (řádně označené) prodávat i po tomto datu. Prodejce zodpovídá za jejich zdravotní nezávadnost. Toto označení najdete například u těstovin, cereálií, sušenek, konzerv apod.
Existují také potraviny, na nichž datum uvedené být nemusí, jedná se o čerstvé ovoce a zeleninu, pekařské výrobky a dále potraviny s velmi dlouhou trvanlivostí, jako je například cukr, sůl, ocet a alkoholické nápoje.
Obecně lze říci, že čím delší mají potraviny trvanlivost, tím déle je můžeme konzumovat i po expiraci. Důležité je však dbát na jejich správné skladování a zabránit poškození jejich obalu.
Určitě nemusíte mít obavy u potravin, které jsou označeny datem minimální trvanlivosti, pokud jsou potraviny na pohled v pořádku. Opravdu není nutné vyhazovat například těstoviny nebo konzervy, kterým před pár dny vypršela expirace.
U potravin s překročeným datem spotřeby už musíte být ostražitější, ale i zde není nutné potraviny vždy vyhazovat. Například jogurty můžete většinou sníst, i když jsou pár dní prošlé. Dejte především na své smysly a pokud se vám něco nezdá, je lepší raději potravinu vyhodit než ohrozit své zdraví.
Zacházejte s potravinami opatrně a vyvarujte se častých nešvarů, které zbytečně kazí potraviny
Nepijte mléko nebo džus přímo z lahve či krabice - vždy si odlijte do sklenice.
Olíznutou lžičku nikdy nevracejte do původního obalu (typicky například u džemu).
Na mazání a krájení používejte vždy čistý nůž.
Nenamáčejte hranolky, maso či cokoli jiného přímo do hořčice, tatarky nebo dressingu - dejte si dressing čistou lžičkou na talíř.
Nenakousávejte potraviny (např. sýr, klobásu, koláč apod.) - vždy si odkrojte čistým nožem.
Neolizujte nic, co budete vracet do lednice (např. uzávěr kečupu, šlehačka ve spreji apod.) - použijte k otření papírový ubrousek.
Nenechávejte potraviny zbytečně dlouhou dobu v teple a otevřené - po použití je co nejdříve vraťte do lednice.
Co dělat s příliš velkou porcí v restauraci nebo jídelně?
V restauraci můžeme narazit na rozpor: Porce je zbytečně velká a určitě bych ji nemusel/a sníst celou. Ale to je přece plýtvání, když na talíři půl porce nechám...
Také to znáte? Řešíte dilema, zda uškodit sobě příliš velkou porcí nebo životnímu prostředí zbytečně vyhozeným jídlem?
Pokud víte, že celou porci nesníte, objednejte si raději předem poloviční porci nebo třeba jen poproste o menší porci přílohy. Pokud vám na talíři přece jenom něco zbyde, nechte si to zabalit s sebou. Ušetříte si tak i práci s přípravou večeře nebo svačiny.
A na závěr jedna otázka - zamyslete se, jestli jste vyhodili za poslední týden nějaké jídlo? A kolik ho bylo? Možná vám připadá, že se vás plýtvání a vyhazování jídla v podstatě netýká. Ale je tomu opravdu tak? Jednou je to plesnivý krajíc chleb, tu oschlý plátek šunky, shnilá okurka, zkažená zapomenutá svačina... A ono se to za celý týden, měsíc a rok opravdu nasčítá!
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
- ředkvičky: okamžitě po nákupu odřezat listy, opláchnou teplou vodou a ještě mokré vložit do uzavíratelné vzduchotěsné misky nebo vakuovací misky a do lednice, vydrží i několik týdnů
- listové saláty (polníček, rukola, špenát atd.): vložit suché ihned po nákupu do uzavíratelné misky a navrch položit ubrousek nebo papírovou kuchyňskou utěrku namočenou ve studené vodě a mírně vyždímanou a uzavřít, vlhkou "přikrývku" při použití občas vyměnit, vydrží ca 2 týdny
-vakuování potravin: vakuovačka stojí pár korun a trvanlivost potravin prodlouží na trojnásobek, maso, uzeniny, sýry, zeleninu do mrazáku, ovoce a zeleninu do lednice, zbytky jídla - vše vakuuji, i v mrazáku se prodlouží trvanlivost a zvýší kvalita (nevymrzá voda), tekuté polévky a omáčky nejprve zmrazím ve vhodné misce a pak zavakuuji, měkké ovoce a zeleninu dávám do vakuovacích misek nebo jen zatavím sáček, výhoda je, že např. maso nebo zbytky mohu zavakuovat po porcích a pak vařit ve vakuovacím sáčku, maso upravit metodou sous vide nebo to i se sáčkem ohřát v mikrovlnce (knedlíky, rýži, ovocné knedlíky)
Za poslední týden jsem vyhodila iednu zkaženou vrstvu cibule a kostičky z pečenáče - někdo to možná jí i s nimi, ale já je nerada. Ale nevím, jak to dopadne z baleným chlebem, který jsem na chatičce zapomněla :-(
Článek je moc pěkně napsaný .
Hanka Malkova
Aktuality
Kvíz o ceny
Ankety
Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?